November 1, 2020, 3:07 am

Cимптoми кoи yкaжyвaaт нa ocлaбeн имyнитeт и кaкo дa ce зajaкнe

Поврзано

Софијанова појаснува како се разликува кopoнавируcот од гpипот

На прашање како може да се разликува коpoнавиpyс од грипoт, Софијанова во КликПлус објасни дека првите симтпоми најчесто се...

Експертите пpeдупредуваат: Многумина ги прават овие грeшки при користењето на маски

Од денеска носењето на зaштитни маски е задолжително и на затворен и на отоворен простор, па затоа е добро...

Неверојатна билка расте кај нас – лekува бpoнхитис и го чисти катpaнот

Доколку сакате нешто повеќе да дознаете околу природните препарати и рецептите за нивно приготвување, можете да го прашате Мартин...
- Advertisement -

Зајакнувањето на имунитетот е фраза што најчесто ја слушаме со смените на сезоните, но која во никој случај не треба да ја игнорираме.

Да се ​​има силен имунитет е од суштинско значење за секоја сезона, а современиот начин на живот честопати доведува до негово нарушување. Нормалниот имунитет го штити организмот од разни болести, инфекции и зарази. Поради сето ова, важно е да се обрне целосно внимание на имунитетниот систем со цел да се забележат отскокнувања на време.

– Како да препознаете ослабен имунитет?

Падот на имунитетот, според тоа, претставува неможност на организмот да се одбрани од одредена инфекција и токсините што го напаѓаат. Кога телото е ослабено, тој веќе нема способност да се бори против своите антитела со надворешни патогени, како што се вируси, бактерии и габи. Ова доведува до поизразена реакција на телото на инфекцијата и до потешко или невозможно надминување на болеста, што може да има катастрофален исход. Она по што прво ќе препознаете ослабен имунитет се чести и долги настинки и инфекции. Покрај тоа, други знаци на намален имунитет се постојана исцрпеност и замор, промени во кожата како што се херпес и егзема, бавно заздравување на раните, отечени лимфни јазли, чувство на студ.

– Како да се зајакне имунитетот?

Здравата исхрана е клучот за добар имунолошки систем. Експертите велат дека во зима е најдобро да се држите до медитеранската исхрана, која вклучува многу овошје и зеленчук, кромид, лук, риба со многу маснотии и цели зрна. Витамините Ц и Д се многу важни за нормално функционирање на организмот и се препорачува да се земаат како додатоци. Но, луѓето често забораваат дека, покрај здравата исхрана, за силен имунитет потребно е да се обрне внимание и на другите животни навики. Првенствено на спиење и физичка активност. Докажано е дека нормалното функционирање на телото бара седум до девет часа сон секоја вечер. Исто така, научно е докажано дека стресот ја намалува отпорноста на организмот, а еден од подобрите начини на кои можете да се справите со стресот е дефинитивно вежбање, односно физичка активност.

Latest News

Уште една земја најави кapaнтин поради ekcтремно лошата состојба

Португалската влада го најави новото затворање на поголемиот дел од земјата на 4 ноември и ги повика граѓаните да...

(Видео) Среде Скопје журkа, ечи, Спасовски и Филипче спијат

На социјалните мрежи вечерва се споделуваат видеа од ноќен клуб каде вечерва ечи познатата песна „жена од султана“, а внатре се одржува забава. На видеото...

Ердоган вети нова куќа за секој чиј дом беше yништeн во зeмjoтресот

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган вети дека ќе биде изградена нова куќа, што е можно поскоро, за секој граѓанин чиј дом беше yништeн во...

(Фото)Ова не е новото амбулантно возило, ова се чевлите од 900 евра на Зорица Заева и Бентлито и Мајбахот на Заеви

Зоран Заев е на власт и државни позиции цели 18 години. Апослутно владее во Македонија цели 4 години. Ако Македонија има џeлaт тоа е...

Вечерва погледнете го небото, се случува редок феномен

Небото во ноќта од 31 октомври спрема 1 ноември ќе биде осветлено со „сината месечина“, односно втора полна месечина во период од 30 дена....

More Articles Like This