January 23, 2021, 8:01 am

Cитyaциjaтa вo Хрватска излeгyвa oд кoнтpoлa: Oд петок се зaocтpyвaaт мepкитe нa гpaницитe, пoтpeбeн е нeгaтивeн тecт и кapaнтин

Поврзано

Шаp планина повтоpно повод за koнфлиkт – Пpиштина и Белгpад се ckаpаа за Бpезовица

„Изјавата на премиерот на Косово, Авдулах Хоти, дека има намера да вложи 600.000 евра во Ски центарот Брезовица, од...

(Видео) Ckaндал во Хрватска: Ора и песни во ковид центар не почитувајќи ги епидемиолошките мерки

„РТЛ“ објави снимка од забава во болничката болница Дубрава, каде медицинските сестри и придружниот персонал пеат, танцуваат и пијат...

Дур Шилегов си игра мајтап со Скопјани, Белград добива метро

Министерот за финансии на Србија, Синиша Мали, денес соопшти дека изградбата на првата линија на белградското метро од Железник...
- Advertisement -

Хрватска ги заостри мерките за преминување на границата, така што од 15 јануари ќе биде потребен негативен тест за коронавирус и карантин од 14 дена, што може да се скрати на седум, ако некој сам изврши ПЦР-тестирање во овластена установа и резултатот е негативен, соопшти шефот на Штабот за цивилна заштита, министерот за внатрешни работи Давор Божиновиќ.

Тој објасни дека ова е нова одлука за границата, дека сегашната мерка важи до 15 јануари и дека новата мерка е во согласност со препораките на Советот за привремено ограничување на незадолжителното патување, особено во земјите каде се шири нов вид коронавирус.

Списокот на земји како составен дел на оваа одлука ќе го донесе Хрватскиот институт за јавно здравје (ХЗЈЗ), а во моментов на списокот се наоѓаат Велика Британија и Јужноафриканска Република.

Божиновиќ исто така рече дека поради зголемениот број луѓе кои патуваат со цел да доставуваат помош, воведени се посебни правила, така што тие ќе можат да влезат во Хрватска врз основа на претходна согласност од Главниот штаб, односно без тест.

И за патниците кои влегуваат во Хрватска од итни причини, погреб, лекување, престојот ќе биде одобрен најмногу 12 часа.

Latest News

Шаp планина повтоpно повод за koнфлиkт – Пpиштина и Белгpад се ckаpаа за Бpезовица

„Изјавата на премиерот на Косово, Авдулах Хоти, дека има намера да вложи 600.000 евра во Ски центарот Брезовица, од...

More Articles Like This