December 9, 2021, 11:18 am

Cитyaциjaтa пpeд еcкaлaциja?: Рycија иcпpaти 15 вoeни бpoдoви во Цpнo Мope

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

И покрај обновените тензии во источниот дел на Украина, Русија денеска испрати 15 воени бродови во Црно Море, кои ќе учествуваат во воена вежба. Тие денеска минаа крај Керчкиот Проток кај полуостровот Крим, соопшти Руската морнарица.

Засега не е познато колку ќе траат воените маневри.

САД претходно откажаа распоредување на два воени брода во Црно Море по добиените приговори од Москва, јавија турски медиуми.

Руското Министерство за одбрана вчера соопшти дека одредени морски подрачја близу Крим ќе бидат затворени со месеци поради планираните вежби, но се дополнува дека бродскиот сообраќај во теснецот нема да биде нарушен.

Latest News

Најмоќниот човек во Европа: Марио Драги

Италијанците не се навикнати нивните премиери да се задржат на позицијата подолго време, но многумина се надеваат дека Марио...

More Articles Like This