Cитyaциjaтa co вakцинитe „kaшa-пoпapa“?: Македонија чeкa вakцини oд Астразенека – ЕК се зakaни дeкa ќе ѝ зaбpaни извoз нaдвop oд ЕУ на кoмпaниjaтa

Поврзано

Јенс Шпан: Пaтyвaњaтa вo ЕУ ќe бидaт мoжни и бeз пoтвpдa зa вakцинaциja

Германскиот министер за здравство Јенс Шпан смета дека летниот одмор во рамките на Европската унија ќе биде можен и...

Taжнa вecт: Пoчинa Кирил Псалтиров, дoajeн на мaкедонското глyмиштe

Денес на 08.05.2021 после долго и тешко боледување, во Скопје, почина Кирил Псалтиров доајен на македонското глумиште. Тој беше еден...

(Видео) „Oдимe нa EП“: Пoглeднeтe гo cпoтoт нa нaвивaчкaтa химнa нa нaшaтa фyдбaлcкa peпpeзeнтaциja

Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) го објави официјалниот спот на навивачката химна „Одиме на Европско првенство!“  на нашата фудбалска...
- Advertisement -

Европската комисија денеска објави дека британско-шведската фармацевтска компанија Астразенека може да се соочи со забрана за извоз на вакцини во земји кои се надвор од ЕУ.

Причината за тоа е што не ги доставила ветените дози на вакцини на 27-те членки на ЕУ.

Министерот Филипче денеска ги посочи вакцините токму од Астразенека (или кинеските) кои први ќе пристигнат во земјата но не прецизираше кои ќе бидат први, ни кога ќе биде испораката.

И токму денеска претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен ѝ упати порака на Астразенека, да го исполни договорот со Европа пред да почне со испорака во други земји.

Фон дер Лајен додаде дека Комисијата испратила „официјално потсетување“ до Астразенека за ова прашање.

Астразенека на ЕУ треба да ѝ испорача 70 милиони свои вакцини во вториот квартал од годинава, што е значително помалку од 180 милиони дози ветени во договорот потпишан со Унијата, пренесува агенцијата Франс прес.

Во првиот квартал, ЕУ доби околу 30 милиони дози од оваа вакцина, наместо 90-те милиони планирани.

Latest News

Мајка пpиjaвилa вo пoлициja – oд дoмoт ce oддaлeчил нejзиниoт cин

Во текот на вчерашниот ден мајка од Куманово пријавила дека од домот се оддалечил нејзиниот син. Во СВР Куманово С.С.(55)...

More Articles Like This