Cитyaциjaтa e зaгpижyвaчкa: Ceчeњeтo нa пpaшyмaтa вo Амазонија ce згoлeмилo зa 43 oтcтo

Поврзано

- Advertisement -

Сечењето на прашумата во Амазонија се зголемило за 43 проценти во април во споредба со истиот период минатата година, покажуваат податоците на бразилската влада.

Во првите четири месеци од 2021 година, во областа Амазонија се исечени 1.157 квадратни километри.

Бразил е под голем меѓународен притисок, пред се од САД, да престане со уништување на најголемата тропска прашума, што е клучно за запирање на катастрофалните климатски промени, бидејќи прашумата апсорбира големи количини штетни гасови.

Latest News

(Видео) Македонците се збpaтимија со Украинците: Легендите извикуваа Македонија – Македонија

Како би изгледал светот кога сите би биле пријателски расположени ако украинските навивачи во Букурешт, по натпреварот против Македонија! Додека...

More Articles Like This