January 24, 2021, 9:12 am

Cлeдyвaaт пoинтeнзивни вpнeжи oд дoжд и гoлeм пaд нa тeмпepaтypитe

Поврзано

Понесете чадор: Денес променливо облачно со врнежи од дожд и снег

Времето денеска претпладне ќе биде прoменливо облачно, попладне почнувајќи од запад со врнежи од дожд, на планините од снег....

Најмногу снег на Шапка: Утрински температури над нyлaтa

Најниската температура изутринава е измерена на Попова Шапка – 2 степени, каде исто така има најмногу снег, 31 сантиметар....

Дeнec нe oчeкyвa пpoменливо облaчнo време со coнчeви пepиoди

Времето во земјава ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и потопло. Во северозападните делови облачно со повремени врнежи...
- Advertisement -

Под влијание на моќна циклонска активност, денес времето во нашата држава ќе биде претежно облачно со врнежи од дожд кој локално ќе бидат проследени со појава на грмежи. На некои места врнежите ќе бидат ИНТЕНЗИВНИ и ќе наврнат над 30 л/м2 воден талог.

Ќе дува засилен ветер од јужен и од југозападен правец кон локално ќе биде СИЛЕН (над 70 км/час, додека максималните дневни температури ќе се искачуваат во интервалот само од 16 до 25 степени.
Во Скопје и околината времето ќе биде претежно облачно и свежо со повремени врнежи од дожд и со умерен до засилен ветер од југозападен правец, ќе има услови и за појава на грмежи.

Максималната дневна температура ќе се искачи до околу 21 степен.
Потоа до вторник нашата територија ќе биде под влијание на серија на влажни воздушни бранови кој повремено ќе условуваат врнежи од дожд. Локално истите ќе бидат поинтензивни . Ќе продолжи да дува умерен, повремено засилен ветер од јужен и од југозападен правец. Максималните дневни температури ќе се искачуваат во интервалот од 17 до 25 степени.

Latest News

Меркел се зakани: Ако ЕУ не cака, Германија ќе го направи тоа

Во борбата против ширењето на нов вид на вирусот корона, германската канцеларка Ангела Меркел бара повторно воведување на граничните...

More Articles Like This