December 2, 2021, 5:30 am

Cтoилковиќ oткpивa што ќе се случува следно во Македонија

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Триумфот на опозицијата и лесната подготовка за „приземјување“ на неуспешната политика на Зоран Заев се главните пораки на овие избори, оценува за Спутник претседателот на Демократската партија на Србите во Македонија, Иван Стоилковиќ, по првиот круг на локални избори во таа земја, пренесува Експрес.

„Опозициската коалиција наречена ,,Обнова за Македонија “, од која и ние сме дел, предводена од Христијан Мицкоски, лидерот на најголемата македонска партија ВМРО ДПМНЕ, успеа убедливо да го победи Заев во Македонија и во Град Скопје. Ова може да се види од резултатите објавени од Државната изборна комисија, така што од осум општини во Град Скопје, опозицијата победи во пет“, објаснува Стоилковиќ.

Има повеќе комбинации за развој на настаните по изборите вели Стоиљковиќ.

„Во таа смисла, заклучокот е дека ова беше триумф на опозицијата и лесна подготовка за преземање на власта, или преку ново парламентарно мнозинство, или со распишување на нови парламентарни избори. Во секој случај, Македонија се соочува со жешка политичка есен, а веројатно и зима, а расплетот на настаните на политичката сцена се очекува многу скоро. Постојат неколку можни комбинации, а една од нив е веднаш да ја преземе владата. Втората опција е да се чека развојот на настаните во врска со енергетската криза и се што влијае на светот, вклучително и Македонија, бидејќи владата покажа елементарна неспособност да ги реши главните државни проблеми. „Се очекува натамошен пад на стандардите и раст на политичката и економската криза, така што оцените на опозицијата за идните потези ќе бидат направени во согласност со тоа“, посочува лидерот на ДПСМ.

На прашањето што значи првата опција, односно дека опозицијата веднаш ја презема владата, Стоилковиќ рече дека станува збор за создавање ново парламентарно мнозинство.

„Имаме неколку партии во блокот на сегашното мнозинство во Собранието, а некои од нив доживеаја дебакл на овие избори. „Тие дејствуваа независно, така што се претпоставува дека нивните лидери ќе се обидат да најдат начин да се спасат себеси и своите партии, бидејќи постои очигледна тенденција опозицијата да се врати на власт во наредниот период“, смета Стоилковиќ кој открива Што значат изборите за Србите.

Гледајќи што значат локалните избори за Србите во Македонија, лидерот на Демократската партија на Србите вели дека имале две цели – да ги поддржат кандидатите на целата опозиција во контекст на референдумот за тоа дали Зоран Заев треба да остане на власт, и се согласија со опозициските партии дека што повеќе советнички места во локалните самоуправи треба да заземат членовите на српската партија.

„Ја постигнавме таа цел, успеавме во 14 градови каде што првично беше планирано да има советници, така што јас сум генерално задоволен кога станува збор за изборните резултати. Од друга страна, тоа е речиси единствената партија која го собира српскиот народ и која, на некој начин, стана национална институција на српскиот народ во Македонија”, вели Стоиљковиќ за српската редакција на Спутник.

Извор: Експрес

Latest News

Вучиќ открива: Дeмонстpaнтите на пpoтecтот беа вoopyжени

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, изјави дека за насилството што го предизвикаа демонстрантите на протестите при блокадата на патот...

More Articles Like This