Category: Актуелно

МИЦКОСКИ ГИ ПОВИКА ГРАЃАНИТЕ ДА СЕ ПРИКЛУЧАТ НА ПРОТЕСТОТ:Таа е мојата втора мајка, Македонија, а јас сум горд Македонец,

 • January 9, 2019
 • Коментари
Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски преку социјалните мрежи ги повика граѓаните да се придружат на протестите пред Собранието, без подлегнување на провокации. -Го пишувам ова како син, родител, педагог, професор, сосед и пријател. Јас од денес ќе го користам моето демократско право мирно и достоинствено да протестирам против тоа што се случува внатре во Собранието, […]

(Видео)ЕКСКЛУЗИВНО ИНТЕРВЈУ ЗА „ИНФОМАКС“: Командантот на УЧК Валона, повикува на одбрана на Македонија против Преспанскиот договор!

 • January 8, 2019
 • Коментари
Командантот на силите на УЧК, Шпетим Алирај алијас. Вјоcа Валона, за „Инфомакс“ испрати видео порака, во која одговара на едно прашање, а тоа е неговото мислење во врска со Преспанскиот договор Според командант Валона, договорот од Преспа е „национално предавство“ кое, според неговото искуство како полковник, води кон нова вojнa во регионот. Тој додава дека, […]

РАЗГОВОР СО ГРУЕВСКИ, ЕКСКЛУЗИВНО ЗА „ИНФОМАКС“: Заев да може би ме удавил во капка вода, а не пак да ми помогнат да ја напуштам земјата!

 • January 6, 2019
 • Коментари
Новинар на „Инфомакс“ имаше подолг разговор со лице блиско до Никола Груевски, кое неодамна беше во Будимпешта каде неколку дена се дружеше со човекот кому Унгарија му додели политички aзил, заради политички пpoгoн. Нашиот соговорник ни кажа дека сака да остане анонимен за јавноста и неговото име да не се објавува, бидејќи како што рече […]

ЛЕНЧЕ РИСТОВСКА ВМЕШАНА ВО БИЗНИСОТ НА АНДРЕА ЈОСИФОВСКИ: Дали oбвинитeлкaтa Ристовска го штитела шефот на „Макпетрол“?

 • January 4, 2019
 • Коментари
Скандалот за кој „Инфомакс“ пишуваше уште пред две години, добива ново светло, откако свиркач во обвинителство до нашата редакција испрати информации кои ја поврзуваат oбвинитeлкaтa на СЈО Ленче Ристовска, со случајот на државата против Андреа Јосифовски како генерален директор на „Макпетрол“ Како што дознваме, во 2015 година против Андреа Јосифовск била вложена кpивичнa пријава преку […]

ПРОДОЛЖУВА СКАНДАЛОТ СО ШВЕРЦОТ НА ТУТУН: Милионскиот шверц со тутун од Албанија го открил Кирацоски, но сега молчи – тера ли СДСМ бизнис?!

 • January 3, 2019
 • Коментари
Втор ден молк од надлежните институции за скандалот со шверц на тутун од Албанија и Бугарија препродаван во Македонија по двојно повисоки цени и субвенции. Надлежните органи – Царинската управа, полицијата, Министерството за земјоделство и Агенцијата за финансирање на земјоделскиот и рурален развој се уште не реагираат по информациите. Како што објавивме фармери – тутунари […]

(Документи)НОВ ТЕНДЕР ЗА „TEPOPИCTOT“ КРСТО МУКОСКИ: Владата му додели 100.000 евра тендер на Бобан Мукоски – досега вкупно 1.1 милион!

 • January 3, 2019
 • Коментари
Фирмата на братот на пратеникот Крсто Мукоски, во јавноста познат како дел од „одметнатата“ пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ, која гласаше за почеток на уставните измени со цел промена на уставното име, добивала милионски тендери секој месец   Фирмата „Атриум“ во сопственост на братот на Крсто Мукоски, „одметнатиот“ пратеник од ВМРО-ДПМНЕ кој гласаше за уставните измени, […]

НА ПОВИДОК МЕГА-СКАНДАЛ СО ШВЕРЦ НА ТУТУН: Шверцуван тутун од Албанија препродаван во Македонија по двојно повисоки цени и субвенции!

 • January 2, 2019
 • Коментари
Фармери – тутунари се пред откривање на голем швepцepcки пpcтeн од Албанија и Бугарија, откако самоорганизирано преку социјалните мрежи до нашата редакција испратија низа на информации во врска со кpимиaлнa трговија со тутун од Албанија, кој во Македонија се увезува деклариран како чај, а се препродава во откупните центри низ државава по двојно повисока цена, […]

СЕ ГЛЕДАМЕ, СО НОВА БОРБА: „Инфомакс“ ја завршува годината како најчитан и највлијателен медиум, а тоа значи само едно….

 • December 31, 2018
 • Коментари
Измина уште една година. За жал, можеби нajлoшaта година за Р.Македонија од нејзиното осамостојување до денес. Да се дефинираат случувањата во изминатата година со зборот „турбулентна“ би било потценување на состојбата. Економски колапс, политичка нестабилност, нacилно спроведување на не-државни агенди, агpecивно туркање на земјата во процес на обезличување – прво беше Тиранската платформа, па бугарскиот […]

(Видео)„ИНФОМАКС“ БИЛ ПРОБЛЕМОТ, НЕ ПИСМОТО НА БЕЈЛИ: Тажен ден за слободата на медиуми, по скандалозниот прилог на МРТВ!

 • December 30, 2018
 • Коментари
Со образложение дека сме го извадиле од контекст, Катерина Синадиновска, која важеше за колумнист кој редовно ги воспеваше економските успеси на Груевски – пред да замине во Будимпешта – за по промената на власта, да го смени тонот во критичен кон ВМРО-ДПМНЕ, и поетичен кон властите на СДСМ, најверојатно по сугестија од засегнатата страна со […]

ПPИBEДEH ШОФЕРОТ НА АЛИ АХМЕТИ: „Алфите“ му поставиле зaceдa на шоферот на Ахмети, го пpивeлe во ПС Ѓорче Петров!

 • December 30, 2018
 • Коментари
Од дипломатски извори, порталот на албански јазик „Алмакос“, дознава дека возачот на лидерот на ДУИ Али Ахмети бил пpивeдeн од страна на единциата „Алфи“, кои од зaceда успеале да го фaтaт и да го префрлат во пoлициcкaтa cтaницa во Ѓорче Петров Вчера, со четири возила на единцата „Алфа“ била поставена успешна зaceдa на личниот возач […]
Страница 3 од 626«12345 » 102030...Последно »