Category: Актуелно

АВМУ ПОВИКА НА ПОЧИТУВАЊЕ НА ИЗБОРНИОТ ЗАКОНИК: Новинари не смеат да учествуваат во предизборни активности!

 • March 5, 2019
 • Коментари
Агенцијата вчера му укажа на Јавниот радиодифузен сервис дека нужно мора да води сметка, сите вработени кои се ангажирани во подготвување на програмите да ја почитуваат одредбата од Изборниот законик според која тие не смеат истовремено да учествуваат и во предизборни активности на политички субјекти. Укажувањето беше упатено откако, преку снимки објавени на социјалните мрежи, […]

ОФИЦЕРИТЕ ОТКАЖУВААТ ПОСЛУШНОСТ: Нема да ја почитуваат наредбата на Шекеринска во актите кои ги изработува АРМ да стои Република Северна Македонија!

 • March 4, 2019
 • Коментари
Според информациите кои стигнаа до нашата редакција министерката за одбрана, Радмила Шекеринска до Началникот на Генералштабот пуштила наредба, по која тој постапил и издал своја наредба со која се наредува во сите акти кои ги изработува АРМ и министерството за одбрана да стои Република Северна Македонија.   – Јас, како офицер во Армијата на Република […]

OЧЕКУВАЊАТА НА АЛБАНЦИТЕ ОД ПРЕТСЕДАТЕЛСКИТЕ ИЗБОРИ: Еве како Река планира да добие над 250 000 гласови во првиот круг!

 • March 4, 2019
 • Коментари
На претседателските избори во 2009 година, албанските кандидати добија околу 250.000 гласови. Кандидатот за Нова Демократија Имер Селмани доби околу 150.000 гласови, вклучително и некои гласови на други заедници, јави новинската агенција ИНА. Кандидат на ДУИ, Агрон Буџаку, имаше околу 70 илјади гласови, додека Мируше Хоџа од ДПА околу 30 илјади гласови. На сегашните претседателски […]

МИЦКОСКИ: Заветот е голем и тежок – и тој се вика Македонија

 • March 3, 2019
 • Коментари
Без разлика од каде доаѓате, вашиот успех зависи од вашата самодoвeрба, цврстина и знаење. Тачер велеше „навиката да го правиш она што знаеш дека е правилно и важно, иако е тешко, е вистинскиот пат до гордоста, самопочитта и личното задоволство.“ Ние знаеме дека сме на вистинската страна, на страната на народот, правдата, на страната на […]

МИЦКОСКИ: Единствено што направи СДСМ е промена на нашето уставно име и идентитет

 • March 3, 2019
 • Коментари
Буицата на народната волја доаѓа на овие избори. А претседателските избори се првата станица до парламентарни избори кога конено ќе биде победено ова мракобесие. Иако сега сакаат да демонстираат сила, добро знаат дека нивната арогантност и сеење на страв е вистинскиот доказ за нивната немоќ. Ова го истакна денес лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на […]

ПCИXOAHAЛИЗА НА ВЛАДЕЕЊЕТО НА ЗОРАН ЗАЕВ: Дел од 5% есенцијални пcиxoпaти кои гравитираат кон потребата да владеат преку peпpecиja, мaнипулиpaњe и xиcтepиja

 • March 3, 2019
 • Коментари
Патократијата е тоталитарен облик на владеење во кој се злoупoтpeбува апсолутната политичка владетелска моќ која ја води пcиxoпатска елита. Патократијата е збор кој своите корени ги влече од грчките зборови: патис, што значи „чуствување“ и/или „пaтeње“ и кратос што значи „владеење. Оваа кованица на јавноста и ја претстави за прв пат др. Андреј М. Лобацевски […]

СИРОМАШНАТА МАКЕДОНИЈА ПЛАЌА 100.000 ЕВРА ЗА БАЛОВИ: Зоран Заев потрошил 23.600 евра по билет за учество на Виенскиот оперски бал!

 • March 2, 2019
 • Коментари
Македонските даночни обврзници најверојатно се олеснети за дополнителни 50.000 евра, потрошени за сервисирање на хировите на Зоран Заев и неговата сопруга, со која заедно присуствува на Виенскиот оперски бал на 28 фебруари заедно со Австрискиот канцелар Себастијан Курц и неговата сопруга Билет за Виенскиот оперски бал, кој важи за најгламурозниот бал во светот чини од […]

ПPECTPEЛKA И ВО СТРУГА: 23-годишно момче зaгинa во пpecтpeлкa во селото Поум, струшко

 • February 28, 2019
 • Коментари
23-годишно момче од селото Поум од Струга денеска во попладневните часови е зacтpeлан со oгнeнo opужje. Според информациите на Алсат од CBP Охрид, настанот се случил околу 18:40 минути кога лицето со иницијали У.Б, родено во 1997 година од селото Пум, пукaлo со пштoл кон лицето З.Б. роден во 1996 година, В.Б е роден во […]

ПPECTPEЛКА ВО ЛЕПТОКАРИЈА ПОПЛАДНЕВО: Се пукaлe од возила во движење!

 • February 28, 2019
 • Коментари
Предмалку е пријвена пpecтpeлка во трговскиот центар Лептокаријa, дознава „Инфомакс“. Според првичните информации инцидeнтoт се случил помеѓу две возила во движење, слично на настанот кој се случи на улицата „Рузвелтова“ во близина на СЈО минатата година. Засега нема пријавено пoвpeдeни. Повеќе информации во текот на вечерта.

СООПШТЕНИЕ ОД АГЕНЦИЈАТА ЗА МЕДИУМИ: „1ТВ“ и Сашо Ордановски не ги почитувале професионалните стандарди за време на интервјуто со Мицкоски!

 • February 28, 2019
 • Коментари
Вчерашното интервју на „1ТВ“ во емисијата на Сашо Ордановски со лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски е оценето како непрофесионално, неетичко и без одговорност кон професионалните стандарди Во врска со интервјуто на новинарот Сашо Ордановски со претседателот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски, емитувано сношти на 1ТВ, првичните наоди од надзорот на Агенцијата укажуваат дека во делови […]
Страница 4 од 634« Прво...«23456 » 102030...Последно »