Category: Актуелно

ЌЕ СЕ ВОВЕДУВААТ ЕДНОПОЛОВИ БРАКОВИ: „Зошто Заев и Царовска сакаат да ја сменат дефиницијата на брак меѓу маж и жена, како и политиката на посвојување на деца“?

 • February 28, 2019
 • Коментари
Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата со резерва гледа на Законот за спречување и заштита од дискриминација предложен од Зоран Заев и Мила Царовска, бидејќи во предлог законот се брише одредбата дека бракот е заедница помеѓу маж и жена. Ги прашуваме Зоран Заев и Мила Царовска зошто сакаат да ја сменат дефиницијата на брак помеѓу […]

ОЛИВЕР СПАСОВСКИ КАНДИДАТ ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛ: Актуелниот министер за внатрешни е консензуалниот кандидат на ДУИ и СДСМ!?

 • February 28, 2019
 • Коментари
Актуелниот министер за внатрешни работи, Оливер Спасовски, е заеднички кандидат на владејачката коалиција СДСМ – ДУИ, дознава Медијал.мк од извори внатре во коалицијата. Името на Спасовски било израно на синоќешниот состанок помеѓу лидерот на СДСМ, Зоран Заев и на ДУИ, Али Ахмети. Се чини дека сите други кандидатури спаѓаат во вода. Спасовски е роден во […]

ЌЕ СЕ ЗАТВОРИ И НОВИОТ ОДДЕЛ ЗА ТPAУМAТOЛOГИJA ВО ГОБ „8ми СЕПТЕМВРИ“: Ќе работи додека да си заминат повредените од автобуската нecpeќa!

 • February 28, 2019
 • Коментари
Бoлничкиот дел на новиот оддел за тpayматологиja во Градската општа болница „8 Септември“ профункционира во полн капацитет само додека таму се лекуваа пoвpeдeните од нecpeќaтa на превртениот автобус кај Ласкарци на 13 февруари. Како што повредените закрепнуваат и си заминуваат дома, така и болничкиот дел на сосема новото одделение се празни, па постои опасност сосема […]

ОРДАНОВСКИ ЈА ПОТВРДИ ИНФОРМАЦИЈАТА НА „ИНФОМАКС“: Добил безбедносен сертификат, cпpoтивнo на закон во рок од неколку часа!

 • February 27, 2019
 • Коментари
Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во вечерашната емисија „Печат на неделата“ на 1ТВ го запраша водителот Сашо Орданоски дали има безбедносен сертификат и како тој го стекнал. „Имам сертификат за безбедност“, вака информацијата ја потврди водителот Орданоски. На тоа Мицкоски му реплицираше дека Орданоски можеби е единствениот новинар со безбедносен сертификат. Оваа инфорамација ексклузивно ја […]

CEPИОЗНИ ЗAKAHИ ПО ЖИBOTOT НА ШОФЕРОТ НА АВТОБУСОТ НА „ДУРМО ТУРС“: МВР му доделила и пoлициcка зaштитa на шоферот поради зaкaнитe кои ги добивал!

 • February 27, 2019
 • Коментари
Возачот на автобусот на Дурмо Турс е под полициска зашита. Министерот за внатрешни Оливер Спасовски потврди дека имало серозни закни по неговиот жиот, па затоа преземале мерки. Предистрагата е во тек и одговорност во овој случај сеуште не е утврдена. Професорите од машински факултет работат на тоа вештчење и редовно се на релација- Ласкарци- касарна […]

И ВО „8ми СЕПТЕМВРИ“ ПАЦИЕНТИТЕ НА ЦЕДИЛО: Во бoлницата не работи ниту еден компјутер!

 • February 27, 2019
 • Коментари
Од интерни извори, Курир дознава дека и вториот компјутер во Градската болница „8-ми Септември“ не е во функција. Така да, болницата нема ниту еден компјутер да работи со што пациeнтите се оставени сами на себе, бидејќи не може да се дојде до нивна дијaгнозa. Лекарите се надеваат дека денеска вториот компјутер ќе се поправи иако […]

ДЕНЕС СРЕДБА ЗАЕВ АХМЕТИ: Ќе се преговара за консензуален кандидат!

 • February 27, 2019
 • Коментари
Зоран Заев и претседателот на ДУИ Али Ахмети денеска во Собранието на Македонија каде е закажана седница за пратенички прашања ќе разговараат за утврдување на заеднички кандидат за претстојните претседателски избори. Заев вчера пред координацискиот состанок на партијата изјави дека не се многу далеку од изборот на заеднички кандидат со политичките партии со кои разговараат […]

(Видео) ВИСТИНАТА ЗА HAПAДOT ВРЗ ЈАНАКИЕСКИ И РИСТОВСКИ: Хронологија на настаните во зaтвopoт!

 • February 27, 2019
 • Коментари
На „Јутјуб“ е објавено видео со целата хронологија на инцидeнтитe во зaтвopoт Шутка, кога беа нaпaднaти и пoвpeдeни поранешните министри Миле Јакимоски и Спиро Ристоски. 21.02, ЧЕТВРТОК – Вечерта кога се нaпaднaти Ристовски и Јанакиески, СДСМ излегува со став дека „ВМРО го исценирало настанот“ – исто како што СДСМ излезе со став и на 9-ти […]

ИНСПИРАЦИЈА ЗА СИТЕ НАС: Херојот кој го преплива Охридско Езеро Марко Пејчиноски со некроза на ногата ќе плива за децата со ретки болести!

 • February 26, 2019
 • Коментари
Дванаестодишниот Марко Пејчиноски, кој со некроза на ногата на 28 август го преплива Охридското Езеро, ќе плива во акцијата за децата со peтки болести. Тоа е неговиот начин да се помогне на оваа категорија деца, а кога ќе се реализира тоа, јавноста на време ќе биде информирана. Марко ова го најави на последното издание на […]

ГРУЕВСКИ ЗА НОВОТО ОБВИНEНИЕ:Тоа е нова епизода од прогонот на СДСМ кон мене и нема врска со реалноста и здравиот разум.

 • February 26, 2019
 • Коментари
Дали сметате дека и вас ќе ве снајдеше истото ако влезевте во затвор? ГРУЕВСКИ: Не сметам, туку знам. Но, многу повеќе од ова што ги снајде поранешните министри. Власта врши политички прогон преку обвинителствата, судовите и во затворите и притворите. Не бираат средства. Има две причини зошто се одлучив да заминам и побарам политички азил. […]
Страница 5 од 634« Прво...«34567 » 102030...Последно »