Category: Актуелно

ВАЛТЕР БРАНИ МУРТИНО: Зоран од Муртино продава 10 години стари сараевски финти!

 • June 18, 2016
 • Коментари
Срѓа Поповиќ и неговата организација КАНВАС кои преку таканаречени обоени револуции се обидуваат да срушат легитимни и демократско избрани влади, на СДСМ и опозицискиот лидер Зоран Заев им продале 10 години стара сараевска фора. КАНВАС воопшто не се крие дека дејствува во Македонија и на нивната интернет-страница е заведена и нашата земја. „Што мислите за […]

СРЦЕ ЗАЈАЧКО: Заев продолжува да се крие зад аболицијата за криминал тежок осум милиони евра

 • June 18, 2016
 • Коментари
Лидерот на СДСМ Зоран Заев вчера потврди дека нема намера да поднесе лично барање до претседателот Ѓорге Иванов за укинување на аболицијата со која Бранко Црвенковски го спаси од кривична одговорност за криминал тежок осум милиони евра поврзан со случајот „Глобал“. Во вчерашното свое интервју за емисијата „360 степени“ на Алсат, Зоран Заев се надмина […]

КЛАТИ СИ И ЛАПАЈ СИ МИЛИОНИ: Единствен услов Заев да ти е другар – милионска проневера на пари во општина Струмица!

 • June 18, 2016
 • Коментари
Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ од Струмица, Васил Пишев на денешната прес-конференција рече дека отвора вистински случај, кој, според него, фрла сомнеж за корупција и скандал кој отвора сомненија за тежок криминал и финансиско работење во кој главен актер е Зоран Заев и, според Пишев, нему битните луѓе. Пратеникот посочи дека Заев склучил договор за превоз со […]

СЛЕДУВААТ ПЕКОЛНИ ДЕНОВИ: Времето во Македонија ќе биде сончево и многу топло со многу високи температури

 • June 16, 2016
 • Коментари
 Од денес па во следните денови територијата на Македонија ќе биде под влијание на Африкански бран. Поради тоа времето во Македонија ќе биде сончево и МНОГУ ТОПЛО со МНОГУ високи температури на воздухот. Денес температуртата ќе се движи во интервал од 28 до 35 степени. Од утре УШТЕ ПОТОПЛО – температурата ќе се движи од […]

КАТИЦА И СЈО ЌЕ ГЛЕДААТ ОД ТРИБИНИ: Судијката ја исфрли Катица од случајот „Тврдина“

 • June 15, 2016
 • Коментари
СЈО го отвори случајот „Тврдина“ за сомневањата за незаконски уништената опрема за прислушување. Судот, пред помилувањето, еднаш веќе одреди притвор за Грујевски за случајот „Тврдина“. Според решението на судијката, СЈО мора да докаже дека предметот е поврзан со незаконското прислушување и дека произлегува од прислушуваните разговори. „Кривичните дела за кои е овластено ова јавно обвинителство […]

ЌЕ ИМА ЛИ ПРИТВОР ЗА ЗАЕВ И ВЕРУШЕВСКИ: Катица Јанева е должна да побара притвор за Заев и Верушевски!

 • June 15, 2016
 • Коментари
Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, и поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК), Зоран Верушевски, повторно ќе седнат на обвинителна клупа во случајот „Пуч“, откако Апелацискиот суд Скопје ја уважи нивната жалба на одлуката на Кривичниот суд за запирање на судската постапка, по аболицијата од страна претседателот Ѓорге Иванов од 12 април годинава, […]

ДОБИВМЕ И НОВ ЗАМЕНИК ЗА НАДВОРЕШНИ: Илија Исајловски од амбасадор во Русија и Кина стана заменик за надворешни работи!

 • June 15, 2016
 • Коментари
Собранието на Република Македонија во рамките на 106. седница со 63 гласа „за“ и 19 „против“ го избра Илија Исајловски за нов заменик министер за надворешни работи. Исајловски доаѓа на местото на Драгана Кипријановска која претходно Собранието ја разреши едногласно со 67 гласа „за“. Во образложението премиерот Емил Димитриев рече дека очекувал по излегувањето на […]

МАКЕДОНИЈА ДОБИ НОВ МИНИСТЕР ЗА ФИНАНСИИ: Кирил Миновски избран за нов министер за финансии!

 • June 15, 2016
 • Коментари
Кирил Миноски е новиот министер кој ќе раководи со Министерството за финансии. На оваа функција доаѓа од позицијата директор на Управата за јавни приходи.   Собранието на Република Македонија попладнево со 67 гласови „за“ и 19 „против“ за нов министер за финансии го избра Миноски, а тој веќе ја даде и ја потпиша свечената изјава. […]

СДСМ ПРИЗНАЛЕ ДЕКА ЛАЖЕЛЕ: На преговарачката маса денес, СДСМ признале дека лажеле со обвинувањата за кражба на гласови!

 • June 15, 2016
 • Коментари
Околу 90% од гласачите кои СДСМ ги изнесе како спорни на преговорите не се Македонци, туку Албанци и припадници на другите етнички групи, а 80% од нив според адресите се ригистрирани во 6-тата изборна единица. Ваквиот настап на СДСМ, според наши извори од преговорите ги оставил во зачуденост сите присутни кои почнале гласно да коментираат […]

ПОПОВИ И ОЏИ ВО РЕДОВИТЕ НА АРМ: Македонската армија го разгледува предлогот за внесување на попови и оџи во нејзините редови!

 • June 15, 2016
 • Коментари
Армијата на Република Македонија е подготвена да го разгледа барањето на поглаварите на верските заедници во земјава за воведување верски службеници во нејзините редови, изјави вчера за „Дневник“ потполковник Тони Јаневски, портпарол на Генералштабот на АРМ. Тој објасни дека досега вакво барање на поглаварите не е пристигнато до нив во официјална форма. – Доколку такво […]