Category: Актуелно

ЏАБЕ ПОЛИКОЛОРОТ И ФАРБАЊЕТО: Се враќа старата влада, повеќе нема услови да се одржува Пржинскиот договор!

Избори на 5-ти јуни нема да има. Тоа значи дека повеќе од половина од Договорот од Пржино е прекршен и не е можно негово исполнување. Ваквата состојба ги враќа работите во првобитниот колосек, односно се враќа старата влада. Но, дали одложувањето на изборите без нов датум ќе повлече и укинување на другите закони кои беа изгласани како дел од Договорот од Пржино, […]

АЈДЕ ДА ВИДИМЕ КОЈ ЌЕ ОДИ ВО ЗАТВОР: Пратениците поднесоа предлог кој овозможува повлекување на аболицијата!

Според информациите до кои успеа да дојде Нетпрес, со поднесената процедура опфатени се Законот за општа и управна постапка, Законот за управни спорови, Законот за помилување, Законот за заштита на приватноста, потоа Законот за изменување на изборниот законик, како и Законот за заштита на личните податоци. Координаторите на пратеничките групи на ВМРО ДПМНЕ и на […]

МУКОВСКИ И СТЕВАНАНЏИЈА ИМ ГО ПОКАЖАА МЕСТОТО: Крстете се во ДУИ, и направете програма и како сите нормални излезете на избори!

– Господинот Џевад Адеми пред 20тина минути ви ја кажа вистината. Крстете се во ДУИ. Ве спаси од фијаско, ве спаси од катастрофа, ве спаси од народната казна. Ве спаси од голема  народна казна. Зошто е така, бидејќи имате катастрофален рејтинг, полош од кога и да е. Најнизок. Љубомир Јосифовски има повисок рејтинг од Зоран […]

ШТО ИЗГЛАСА СОБРАНИЕТО: Нов изборен законик, датум за нови избори нема, СДСМ остана без министри!

  • May 18, 2016
  • Коментари
Со 96 гласа „за“ и ниту еден против или воздржан Собранието на Република Македонија вечерва на седница ги усвои измените на Изборниот законик, по скратена постапка, со кои се предвидува укинување на членовите со кои се предвидуваше одржување предвремени парламентарни избори на 5 јуни. Со измените, предложени од Талат Џафери од ДУИ, не се предвидува […]

ДПА НЕ СЕ ВРАЌА ВО СОБРАНИЕ: ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ ќе ја вратат старата Влада – ние не учествуваме во тоа!

-Во мојата политичка кариера од ништо не ми се гадело повеќе отколку од оваа одлука на Уставниот суд. Да не бидеме преголеми оптимисти. Зад оваа одлука на уставните судии стои договор меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ. Целта им е да се врати старото владеење на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ. Тоа нема логика, изјави претседателот на ДПА Мендух […]

СЕ ВРАЌА СОСТОЈБАТА ПРЕД ПРЖИНСКИОТ: Спасовски и Ременски излегуваат од Влада, Чавков и Спасов назад!

Претседателот на Владата Емил Димитриев пред малку до Собранието ги доставил оставките на техничките министри од редовите на СДСМ, Оливер Спасовски и Фросина Ременски, потврдуваат за Press24 Извори од кабинетот на Претседателот на Собранието Трајко Вељаноски.  Според информациите, Димитриев побарал од Собранието седницата да се надополни со нова точка на дневниот ред на која на […]

НА ДНЕВЕН РЕД НА ДЕНЕШНАТА СОБРАНИСКА СЕДНИЦА ИЗМЕНУВАЊЕ НА ИЗБОРНИОТ ЗАКОНИК: Предложено одложување на изборите без нов датум

  • May 18, 2016
  • Коментари
На дневен ред на 101 седница на Собранието, што спикерот Трајко Вељаноски ја свика по денешната одлука на Уставниот суд, е изменување на Изборниот законик, по скратена постапка, со која се бришат членовите каде се предвидува одржување на предвремени парламентарни избори на 5 јуни. Нов датум за избори не се предвидува, пренесе МИА. Предлог законот […]

ВЕЉАНОВСКИ:Седница на Собранието денеска во 16 часот

Собранискиот спикер Вељаноски за денеска во 16 часот ја закажа седницата на Собранието. „Како претседател на Собранието на Република Македонија, имајќи го во предвид решението на Уставниот суд, У.бр.104/16 од 18 мај 2016 година, ја информирам македонската јавност дека врз основа на сопствените надлежности дефинирани со Уставот на државата, за денес, 18 мај 2016 година […]

ХУЛИГАНИТЕ СЕ УЦВИКАА НА СУД: Почнаа да си ја признаваат вината

  • May 18, 2016
  • Коментари
Хулиганите и вандалите организирани од СДСМ кои со недели уништуваат и демолираат спомен-обележја и државни институции почнаа да ја признаваат вината. Денеска беше изречена првата пресуда nа Б.Ј. од Скопје, еден од вандалите кои учествуваа во демолирањето на канцеларијата на претседателот Ѓорге Иванов, по одлуката за аболицијата. Тој го признал делото, а судот му изрече условна […]

ОТКРИЕНА ИГРАТА НА УСТАВЕН: Противуставната одлука на Уставниот донесена под притисок на „чадорот“!

Дали уставните судии денеска ќе мора под притисок, пред сè политички и однадвор, да ја прифатат инцијативата на ДУИ за поништување на одлуката за распуштање на Собранието? Ова е дилемата што се отвора откако топката за состанување на веќе распуштеното Собрание, политичките елити, преку инцијативата на ДУИ, ја префрлија во рацете на Уставниот суд иако […]
Страница 626 од 642« Прво...600610620«624625626627628 » 630640...Последно »