October 28, 2020, 12:36 am

ИНИЦИЈАТИВА НА ГРУЕВСКИ: Воведување на орден за заслуги „Мајка Тереза“ во чест на нејзиното животно дело!

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски денес објави иницијатива за меѓународен орден за заслуги за Мајка Тереза, во чест на нејзиното животно дело. Тој денес беше во Ватикан на канонизацијата на Мајка Тереза и за нејзиното дело зборуваше во вестите на...

МАКЕДОНИЈА ДОБИ УШТЕ ЕДЕН СВЕТЕЦ: Уште еден светец по потекло од Македонија, идните генерации да земат пример од делата на Мајка Тереза

Канонизацијата на Мајка Тереза е голем настан за Република Македонија и за македонскиот народ. Денеска добивме уште еден светец по потекло од Македонија, што само по себе ја покажува големината на настанот, изјави премиерот Емил Димитриев по прогласувањето на...

НА СДСМ ИМ ЛЕТНА „ПИЛЕТО“: Ако не победеле тие изборите ќе биле нерегуларни!

Очајот во кој запаѓа целокупната, во кал до гуша заглавена опозиција секојдневно се повеќе се манифестира со ступидни изјави и ноторни навреди кон сите оние кои не се согласуваат со муртинската логика која од ден на ден инфицира се...

БОГ ДА ЧУВА, ОВИЕ ДЕФИНИТВНО СЕ БЕЗ ПАМЕТ: СДСМ/Сорос и нивните медиуми против прогласување во светица на Мајка Тереза .

Додека денес светот го слави прогласувањето на светица на Мајка Тереза, новинарите блиски до Заев и опозициското раководство го негираат значењето и делото на најпознатата и најхумана скопјанка. „Светец“ не е зборот кој сите го користат кога зборуваат за Мајка...

ГРУЕВСКИ ВО ВАТИКАН СО ВНУКОТ НА МАЈКА ТЕРЕЗА

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски е дел од свеченоста во Ватикан каде Мајка тереза пред малку беше прогласена за светица. Тој церемонијата ја проследи до внукот на Мајка Тереза, Гомбар Алојз, со кого заедно седеа за време на сцеченоста во...

(Видео) Македонска државно-црковна делегација на церемонијата на канонизација на Мајка Тереза

Поглаварот на Римокатоличката црква, Папата Франциск на церемонија која се одржа на плоштадот „Св. Петар“ ја прогласи Мајка Тереза за Светица, пренесе МИА. На канонизацијата на Блажена Мајка Тереза присуствува македонска државна и црковна делегација, предводена од претседателот Ѓорге Иванов. Во состав...

ГРУЕВСКИ: На овој историски ден,одлучив да покренам една иницијатива за меѓународен орден за заслуги “Мајка Тереза”

Груевски со иницијатива за меѓународен орден за заслуги за Мајка Тереза, во чест на нејзиното животно дело Мајка Тереза целиот свој живот го посвети на помагање на многу од најсиромашните и гладните луѓе и помагање на најтешко болните, вклучувајќи ги...

СЛЕДЕТЕ ВО ЖИВО: Историски ден на канонизација на Мајка Тереза

Македонска државна и црковна делегација, предводена од претседателот Ѓорге Иванов, денеска присуствува на церемонијата на канонизација на Блажена Мајка Тереза во Ватикан. Во состав на македонската делегација, покрај претседателот Иванов, се и премиерот Емил Димитриев, министрите за надворешни работи и...

СКОПЈАНКАТА МАЈКА ТЕРЕЗА ЌЕ БИДЕ ПРОГЛАСЕНА ЗА СВЕТИЦА: Светот се поклонува пред неа

Мајка Тереза, добитничката на Нобеловата награда за мир и една од највлијателните жени на католичката црква, денес, 19 години по смртта, ќе биде прогласена за светица. Македонија во последните неколку години оддава значително внимание на ликот и делото на Мајка...

ЕКСКЛУЗИВА НА МИЛЕНКО НЕДЕЛКОВСКИ: Коко Бојаровски бил лажњак – цел живот плука по ВМРО-ДПМНЕ, а се борел за интересите на Алфа ТВ!

А бе шо не кажуете вакви работи? А? Со години пред “надлежните“ во Советот за Радио-дифузија (СРД), односно сегашната Агенција за Аудио Визуелни Медиумски Услуги (ААВМУ) телевизијата Алфа ја претставувал Коко Бојаровски. Значи не Коле Чашуле, не Зоран Иванов, не Љупчо Николовски,...
- Advertisement -

Latest News

Ќе доцни исплатата на повратот од „Викенд без ДДВ“

Повратот на данокот од сметките направени во таканаречениот „Викенд без ДДВ“ најверојатно ќе доцни. Иако парите од данокот за...
- Advertisement -

Зapaзени неколку новинари, сниматели и други вработени во Телевизија Сител

Повеќе од десетина новинари, сниматели, вработени во режија и во дескот на Телевизија Сител се или зaразени или се во изолaција поради контакт со...

Наредена целосна мобилизација на здравството во Хрватска

Хрватскиот министер за здравство Вили Берош објави дека нaредил целосна мобилизaција на здравството. Берош на својот Фејсбук профил напиша дека моменталната состојба со коpонавирусот во...

Пренџов: Власта се грижи за граѓаните како што Шилегов се грижи за платите на пожарникарите

Вечерва во емисијата „Заспиј ако можеш“ гостуваше Љупчо Пренџов, потпрестедател на ГРOМ, пратеник и претседател на Парламентарната комисија за контрола на тајните служби. При...

Пренџов: На 100 000 жители, ЕУ има 30 зapaзени, додека Македонија има 441

Љупчо Пренџов, пратеник од Гром и Коалицијата„За обнова на Македонија“ во своето гостување во емисијата „Заспиј ако можеш“ зборуваше за измените на Законот...