April 23, 2021, 12:56 pm

СТРАВ ОД ЗЕМЈОТРЕС: Пола Шутка и Топаана спие на тревник на Кале

Неколку стотици жители на Шутка и Топаана веќе трет ден спијат на тревникот наспроти американската амбасада во Скопје, од страв дека ќе удри голем земјотрес. Ги напуштиле куќите, кои во најголем дел се оштетени и велат, под стрес се....

ДРАМАТИЧНИ СНИМКИ ОД КАМЕРИТЕ ОД ЗЕМЈОТРЕСОТ

На снимката од безбедносните камери од Офис Плус во Капитол Мол се гледа како купувачите ја напуштаат продавницата при земјотресот во неделата во 15:10 часот. Производите паѓаат од полиците кои се нишаат 20 секунди по земјотресот а купувачите панично ја...

СДСМ САКА ДА ВЛАДЕЕ СО ТОРТУРА : Ременски започна да ги чисти професионалците во МТСП

Во министерството за труд и социјална политика со забрзано темпо и секојдневно се поништуваат овластувања на раководители на сектори и одделенија, се одзема нивното право за увид во службената документација за секторот/одделението кое го водат и според извори од...

ЕВЕ КОГА ЌЕ ПРЕСТАНЕ ТРЕСЕЊЕТО: Кога ќе престанат земјотресите во Турција, тогаш ќе престане и во Македонија!

Според професорката доктор Драгана Черних-Анастасовска, африканската плоча тргнала кон европската, па нивното судрување предизвикува земјотреси. – Земјотреси има многу често. Голем дел од нив не се толку силни за да ги чувствуваат граѓаните, но ние ги регистрираме во нашата опсерваторија....

СВЕТСКИОТ ЕКСПЕРТ ВДОВИНСКИ И ПРОФЕСОРОТ МАРКОВСКИ: Експертски објаснувања за причините за дводневните земјотреси!

Водечкиот интернет портал за наука во Р.Македонија енаука.мк го контактираше водечкиот светски експерт д-р Шимон Вдовински (Dr. Shimon Wdowinski) кој ја застапува теоријата за можната поврзаност помеѓу големите врнежи и земјотресите и се надеваме дека неговата анализа на состојбата...

НЕ ЕДЕН ТУКУ ДВА ЗЕМЈОТРЕСИ: Два последователни земјотреси вечерва!

Вечерва се регистрирани два земјотреси еден по друг. Два последователни земјотреса вечерва во 19 часот и 53 минути повторно го потресоа Скопје и околината. Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје соопшти дека првиот земјотрес бил со магнитуда од 2,4,...

ДЕТАЛНИ ИНФОРМАЦИИ ЗА ПОСЛЕДНИОТ ЗЕМЈОТРЕС: Магнитуда од 4.8 степени, епицентарот овој пат во Радишани!

Во точно 19.53 часот Скопје беше погодено од уште еден земјотрес, овој пат посилен од оној денешниот утрински и попладневен кои се движеа со магнитуди од 2 до 3.8 степени по Рихтер според европската Медитеранска сеизмолошка опсерваторија     Вечерниов земјотрес според...

НОВ ЗЕМЈОТРЕС ГО СТРЕСЕ СКОПЈЕ: Вечерашниов земјотрес најсилен од претходните два денес!

Нема крај серијата потреси која два дена и две ноќи веќе го тресе Скопје и ги држи граѓаните на главниот град во дворовите, парковите и на улица очекувајќи го најлошото да се случи Предмалку, повторно беше почувствуван силен земјотрес во...

НОВ ЗЕМЈОТРЕС ГО ТРЕСЕ СКОПЈЕ: Во 14:17 часот Скопје го стресе уште еден послаб земјотрес!

Послаб земјотрес кој траеше околу 3 секунди попладнево во 14:19 го стресе Скопје и предизвика експресна реакција кај жителите кои веќе се во дворовите и пред зградите Според европската Медитеранска сеизмолошка опсерваторија, земјотресот бил со јачина од 3.7 степени по...

ЈАВНО ДА МУ СЕ ИЗВИНИМЕ НА АНДРЕА: И да му кажеме дека додека не одговара за сомневањата, нема да престанеме со вистината!

Како што растат тензиите помеѓу двете идеи за иднината или судбината на „Макпетрол“ така едната од страните се обидува да ја порази вистината, проектирајќи моќ од обезвластена позиција, преку употреба на ниски закани и мизерни повици за некаква законска...
- Advertisement -

Latest News

Kpивичнa пpиjaвa пpoтив инcпeктop пopaди kpивичнo дeлo „пpимaњe пoткyп“

ОВР Кичево поднесе кривична пријава против А.Р.(51) од Тетово, државен инспектор за животна средина, поради постоење основи на сомнение...
- Advertisement -