April 23, 2021, 11:55 am

Maкедонија го има свojoт Pajx нa Илидeнcкa бeз бpoj

На први јуни 1942 година, Варшавски весник на отпорот „Бригада на Слободата“ во јавноста обзнани дека 10-тици илјади Евреи се убиени од нацистите користејќи гас во концентрациониот логор во Челмно, дури седум месеци од кога започна масовното истребување на...

Заложничка драма во Македонија

„Во практиката, потрагата за вистината е објективна цел на обврската за спроведување на истрага и raison d’être поврзаните квалитативни барања (транспарентност, ажурност, независност, пристап, откривање на резултатите и контрола). За општеството генерално, желбата да се потврди вистината игра улога...

„Шарените“ би ги нарекле „лудаци“ – 1.200.000 денари чинеше денешната екскурзија на Заев, Филипче и Шахпаска

Ако не ги пресметуваме дневниците на ангажираната јавна администрација при организирање на денешната екскурзија на Зоран Заев, Венко Филипче и Јагода Шахпаска, и ако ги вкалкулираме само трошоците за транспорт - две ескортни поворки, хеликоптер и обезбедување - екскуризијата...

Амepикaнцитe вpзaa „cвилeн гajтaн oкoлy вpaтoт“ нa 3aeв

Во најновиот Извештај за состојбата на човековите права на американскиот Стејт департмент за Македонија, се посочува дека обвинителите често ги пробиваат законските рокови за комплетирање на истрагите, а за тоа не сносат никакви последици. Според законот, истрагите треба да...

Koj бapaл Kocтoвcки дa дaва mитo нa гувepнepкaта Бежocка и ycтавните cyдии

Бизнисменот и сопственик на Еуростандард банката во стечај Трифун Костовски реагира на соопштението на граѓанското здружение составено од оштетените штедачи на банката. Целата реакција на Костовски: Почитувани, Повеќе од јасно е дека ова Здружение на оштетени штедачи, кои велат дека ги има...

НЕ ПИЕМЕ НАФТА – Што шkpипи во розевата прикаска за враќањето на Мијалков?

Она што целата бука на случајот со Мијалков и неговото бегство и фамозното враќање, ни го создаде медиумската паника и бркање теории на заговор во етерот сепак не може да ги затскрие небулозите кои постојат и стојат неодговорени. Како...

Плановите за реформа на НАТО засенети од раздорот во политичкото неединство – Ризиците од дисонанца и распад на НАТО се реални

Новиот извештај за реформите во НАТО, подготвен од експертска група, даде препораки за тоа како воениот сојуз мора да ги исполни новите предизвици во сопствениот двор. Предлозите вклучуваат ажурирање на официјалниот главен стратешки документ на НАТО, неговиот „Стратешки концепт“,...

Ѓорѓе Иванов, УБК, Жоро и Дешо – Вистината за 27.април

Ако можеше мoнcтpyмитe од „Moнcтpyм“ да се бранат од слобода, а Артан Груби преку Зоран Заев да си нарачува одлуки на Врховен суд, што помалку вредни се и луѓето од 27.април? Зошто овие луѓе ги немаат истите права и...

Hитy дokтopитe добиле нaгpaди, нитy 100.000 денари плата, нитy пак имаме здpaвcтвeн cиcтeм

Помина една година откога во јануари минатата година, СДСМ помпезно и со ништо не предизвикан во очи катастрофалните анкетни резултати објави дека платата во здравството за лекарите достигнала 100.000 денари и го извадија слоганот „Можеме“. Дека се работеше за само...

Цpпkaтa отсега го kpacи и kpyнa – диkтaтop во xибpидeн peжим

И кога ќе помислите дека сме го допреле дното Владата на Зоран Заев покажува дека МОЖЕ „уште повеќе, уште подобро“. Се чини дека „перцепцијата“ на граѓаните за корупцијата во Македонија беше само почеток на лошите резултати на старо-новиот премиер....
- Advertisement -

Latest News

(Фото) Дpoгa фaтeнa нa пpиcтaништe вo Атина oд ДЕА тpeбaлa дa ce пpeвeзe пpeкy Македонија co вoз?

Во товарен брод што од Либан пристигнал на пристаништето Пиерас во Атина, а пријавил дека пренесува индустриски машини за...
- Advertisement -