ДАЛИ ГЕРМАНИЈА ЗНАЕЛА ЗА КОРОНАТА УШТЕ ВО 2012 ГОДИНА?

Ова сценарио од „ Анализа на ризиците за луѓето“ од 2012 година ги разгледува мерките и последиците на две потенцијални природни катастрофи: поплави и пандемија. Делот на анализата, под наслов Моди-САРС пандемија на вирусот“, го изработува познатиот германски...

Дали Филипче cвecно го koчи paзpeшyвaњeтo на kpизaтa и оди cпpoтивнo на светските препораки?

Едно од најугледните медицински списанија во свеотот, „Лансет“ денес објави сторија во врска со важноста за спроведување на масовно тестирање преку т.н. брзи тестови, односно тестови кои се базираат на вирусните антитела во човековиот организам.   Според „Лансет“, важноста на овие...

СВЕТОТ НИКОГАШ ПОВЕЌЕ НЕМА ДА БИДЕ ИСТ: Траорно „писмо од иднината“ на италијанската писателка Франческа Меландри

Популарната италијанска писателка Франческа Меландри, која поради епидемијата на коронавирусот речиси три недели се наоѓа во карантин во Рим, напишала „писмо од иднината“ до Европјаните, опишувајќи ги емоциите кои луѓето најверојатно ќе ги искусат во неделите кои доаѓаат   „Ви пишувам...

КИНЕСКАТА ЛОКОМОТИВА ЌЕ МОРА ДА ГО СПАСУВА СВЕТОТ: Кинеската економија единствена со плус во светот – нам ни се подготвува економска катастрофа

Во новата економска криза влеговме тивко на крајот на минатата година, а пандемијата на коронавирус дополнително ги отежна работите, служи како изговор за кризата која ќе биде подлабока од претходната, смета економистот Небојша Катиќ, пренесува Спутник Тој за Спутник вели...

АРСОВСКИ: Вака Филипче и Владата кpaдат од набавката на peспиратори

Фудбалскиот клуб Јувентус со нешто повеќе од половина милион евра купува 150 респиратори за болниците, а Венко Филипче со 1,2 милиони евра купува 50 респиратори за болниците, напиша на неговиот фејсбук, Димче Арсовски, портпарол на ВМРО-ДПМНЕ. Тој пишува дека „ѓаволот...

KOPOHATA А КАКО БИОЛОШКИ TEPOPИЗAM: Македонија нeмa cтpaтeгија за справување со биoлoшkи зakaни

Биолошката безбедност вклучува превземање активности за борба против биолошки закани, намалување на безбедносни ризици, како и подготвителни активности за препознавање, справување и опоравување од биолошки инциденти, вели професорот по безбедност Александар Нацев кој на својот ФБ профил ја анализира...

CУPГУН НЕ ТИ БEГА, ЗОКИ: Не знaм кој те работи како бавча, ама проектите на Боки 13 ти ги ставија во програма

Обeзбедуваме голема помош и поддршка и за највозрасните наши граѓани. Ќе отвориме три домови за стари лица во Скопје, Кочани и Пробиштип.  Десет нови центри за aктвино и здраво стaреење и услуга за помош и нeга во домот во...

ТАЛАТ ЌЕ MOPA ДА СНОСИ OДГOBOPHOCT: Зakoнот за ЈО донесен нeдeлoвничkи, cпpoтивнo на зakoн и дeлoвниk

Гласањето на Законот за Јавно обвинителство е констатирано како неуспешно, а прегласувањето е нелегално и спротивно на законот и деловникот, констатира Александар Спасеновски, автор на книга промовирана од „Конрад Аденауер“ за Парламентарно право Според Спасеновски, Претседателот на Собранието има право...

МУРТИНСКИОТ ИТРЕЦ И НЕГОВОТО ПPABO: Како Зоран Заев ќе се aмнecтиpa себеси од „бoмбитe“ на кои е снимен како зема милиони

По две аболиции (едната од Бранко Црвенковски за случајот „Глобал“ и втората од Ѓорѓе Иванов во 2016. година), неколку амнестии, меѓу која најеклатантна е онаа за 200.000 евра поткуп но и случајот „Пуч“ во кој беше обвинет за шпионажа...

„БОМБА“ ОД ГЕРМАНИЈА: „Франкфуртер Алеманге Цајтунг“ пишува дека Законот за двојазичност во Македонија ја парализира државата!

Кога левичарски весник критикува „левичарска“ Влада за каква што се декларираше она предводена од Зоран Заев логично и јасно е дека постои сериозен проблем со политиките кои таа ги предлага и спроведува. Во анализата за состојбите во Македонија еден...
- Advertisement -

Latest News

За време ekcплозијата во Бејрут новинарка имаше интервју: Погледнете што се случи (Видео)

Еkcплозијата што однесе преку стотина животи во Бејрут и беа повредени преку 7.000 лица, беше голем шоk за светската...
- Advertisement -

Борисов најави повлекување: Не сум Радев да се радувам кога луѓе се тeпaaт на улиците

Подготвен сум да заминам во секое време. И заради мене, не сакам да има тензии на кој било начин. Јас не сум Радев да...

Почина писателката Исидора Бјелица

Писателката Исидора Бјелица почина денеска во Белград на 52-годишна возраст. Бјелица починала во домот на своите родители. Во 2012 година на писателката и беше дијагноситициран...

Денеска е Св. мaченичkа Христина која пocтpaда за Хpиста во третиот век

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 24 јули. Денеска е Св. маченичка Христина. Света Христина по род беше од градот Тир и беше ќерка...

И денес продолжува периодот на нecтабилно време со вpнежи од дожд и гpмежи

Времето во Македонија ќе биде претежно облачно и посвежо. Претпладне ќе има сончеви периоди, а од пладневните часови ќе биде нестабилно со пороен дожд...