Category: Арсенал

РУСИТЕ СО НОВА СУПЕРТЕШКА РАКЕТА: „Јенисеј“ ќе ја освојува Месечината!

 • January 19, 2019
 • Коментари
Директорот на „Роскосмос“ Дмитриј Рогозин во саботата соопшти дека државната корпорација е подготвена да произведе нова руска супертешка ракета „Јенисеј“ „Потврдена е подготвеноста на конструкторските и производните колективи на ракетно-космичката гранка за реализација на проектот за изградба на рактаносач од супер-тешка класа“, напиша Рогозин на Твитер. На почетокот на јануари Рогозин објави дека новата руска […]

ХАРАДИНАЈ НА ЦРНА ЛИСТА НА САД: Не му даваат виза да патува во САД

 • January 14, 2019
 • Коментари
Косовскиот премиер не добил американска виза, така што тој нема да може да учествува на конференцијата на Балканот што треба да се одржи на 6 февруари, иако претходно добил покана да учествува. Извор од Стејт департментот потврдил дека Харадинај не добил виза за влез во САД поради воведение царини кон  Србија и  Босна и Херцеговина, дознава Ал […]

(Видео)ЕКСКЛУЗИВЕН ПРИСТАП ДО ВОЕН КАМП НА АМЕРИКАНСКИТЕ СПЕЦИЈАЛЦИ: Погледнете го секојдневниот живот и операции на „Зелените беретки“ во Авганистан!

 • December 31, 2018
 • Коментари
Новинарот и екс-маринец Марти Сковулд од магазинот „Кофи ор дај“, доби ексклузивен пристап до воениот камп на Американската армија во долините низ источен Авганистан каде се уште се водат жecтoки битки против тepopиcтичкaтa ИСИС Документарниот филм објавен во два дела, во детали го прикажува секојдневниот живот на специјалните сили на САД во Авганистан, поточно на […]

(Видео)ТОП 3 НАЈПРОДАВАНИ РУСКИ ОРУЖЈА НА 20. ВЕК: Од лесни митралези, до пушки со легендарен статус

 • December 2, 2018
 • Коментари
Најпродавани цевки биле оние на руските лесни митралези, фрлачите на гранати и легендарниот АК-47. Руското оружје од дваесеттиот век стана познатo ширум светот благодарение на својата сила заедно со сигурноста и, веројатно она што е најважно, едноставната конструкција и едноставната употреба. Во оваа статија издвоивме три најпопуларни парчиња руско вооружување од 20 век во светот. […]

КУРШУМ КОЈ ПРЕЛЕТУВА 2000 МЕТРИ ЗА СЕКУНДА: Русите развија нов хиперсоничен куршум!

 • December 2, 2018
 • Коментари
Руските снајперски пушки наскоро ќе добијат модели на муниција кои ќе летаат со хиперсонична брзина. Оваа муниција на устата на цевката ќе остварува почетна брзина од дури 2000 м/сек., која е еднаква на брзината на кинетичките проектили од тенковските топови. Снајперистите морат да земат предвид многу фактори при гаѓањето: брзината и правецот на ветрот, атмосферските […]

(Видео)РУСИЈА ПРОИЗВЕДЕ НОВИ „БТР“-И ЗА МОРНАРИЦАТА: БТР-82А за руската морнарица како еден од најдобрите борбени транспортери!

 • December 2, 2018
 • Коментари
Од кадрите кои ги објави Министерството за одбрана на Русија можат да се видат модернизирани амфибиски оклопни транспортери БТР-82А во акција. Овој БТР се разликува од своите претходници по зголемената отпорност, новиот радио систем, топографскиот ориентациски систем ТРОНА-1 и комбинираниот надзорен уред на командирот. Огнената моќ на БТР-82А е зголемена со монтирање на унифициран борбен […]

(Фото)СЕ ОДРЖАА „РЕНЏЕРСКИ ИГРИ“: Специјалците од Ренџерскиот баталјон се натпреваруваа во издржливост и воено-стручна подготвеност

 • November 26, 2018
 • Коментари
Припадниците на специјалниот полк при АРМ „Ренџери“ денес одржаа т.н. „Ренџерски игри“ на кои ги тестираа нивните физички способности, менталната и воено стручната подготвеност и издржливоста. На крајот од игрите беа избрани најподготвените специјалци „Jубилјени петти по ред „Ренџерски игри“. Издржливост, физичка спремност, ментална и воено-стручна подготвеност – елементи низ кои беа избрани најдобрите и […]

ВОЕНО-ИНДУСТРИСКИОТ КОМПЛЕКС ЦВЕТА: Продажбата на aмериканско оружје во странство се зголеми за една третина!

 • October 10, 2018
 • Коментари
Продажбата на американска воена опрема за странски влади се зголеми за една третина на 55,6 милијарди долари во фискалната година што заврши на 30-ти септември. Ова е објавено од американски државен претставник за „Ројтерс“. Растот од 33% е забележан во услови на послаби ограничувања на продажбата што почнуваат да влијаат на договорите за оружје. Американската […]

ПО ХИПЕРСОНИЧНИТЕ РАКЕТИ: Русија започнува со развивање на хиперсонична муниција за пешадиско оружје!

 • September 26, 2018
 • Коментари
За година дена во Русија би можеле да направат снајперски куршуми со хиперсонични почетни брзини, изјави главниот конструктор на компанијата Lobaev Arms Владислав Лобаев. „Внимателно ја проучуваме оваа област. Сметаме дека со постојната државна помош би било можно за година дека да се направи снајперски куршум со почетна брзина од две илјади метри во секунда. […]

(Видео)ПУТИН СЕ ПОКАЖА КАКО ДОБАР СНАЈПЕРИСТ: Рускиот претседател ја тестираше новата снајперска пушка СВЧ-308!

 • September 22, 2018
 • Коментари
Претседателот лично ја тестираше новата снајперска пушка, пукајќи во мети оддалечени 600 метри. За време на денешната посета на воениот парк „Патриот“ кој се наоѓа во Кубинка (Подмосковје) претседателот на Руската Федерација освен што ја разгледуваше галеријата на снајперско оружје кое го произведува концернот „Калашников“ се проба и како снајперист. Имено, тој од новата снајперска […]
Страница 1 од 1612345 » 10...Последно »