October 19, 2021, 4:59 pm

ПУТИН ДАДЕ ЗЕЛЕНО СВЕТЛО: Русија прави нова супертешка ракета

Рускиот претседател даде зелено светло за изградба на нова руска ракета-носач од супертешка категорија која ќе биде користена во мисиите на Месечината и Марс, изјави шефот на вселенската агенција „Роскосмос“ Игор Комаров Како што рече, планот на изработката на новата...

РУСИЈА ДОБИ ИЛЈАДНИЦИ МОДЕЛИ ВОЕНА ТЕХНИКА: Преку 3.500 модели на вооружување, воена и специјална техника за Руската војска

Повеќе од 3.500 перспективни модели на вооружување, воена и специјална техника, добија Вооружените сили на Русија во 2017.година, изјави министерот за одбрана на Русија генерал Сергеј Шојгу „Минатата година во војската и флотата стигнаа повеќе од 3.500 перспективни модели на...

ЦЕЛАТА МОЌ И УБАВИНА НА РУСКАТА АРМИЈА ВО ЕДНО ВИДЕО: Рускиот воен ТВ канал објави спектакуларно видео

На интернет се појави видео-снимка во која е прикажано дејствувањето на различните родови на руската армија на големи маневри и во антитерористичката операција во Сирија. Видео-снимката ја подготви екипата на ТВ-каналот „Ѕвезда“. На неа е прикажано мајсторството на руските воени...

ЏИНОВСКИТ РАДАР „ДОН“ ОТПОРЕН НА НУКЛЕАРЕН НАПАД: Џиновскиот радар „Дон“ во текот на вежба одби „атомски напад“

Единствената радарска станица „Дон-2Н“ во Подмосковје е доведена во состојба на полна борбена готовност во текот на вежба за одбивање на атомски напад. Детали за маневрите објави телевизија „Ѕвезда“.   За време на вежбата е симулиран масовен атомски напад врз територијата...

РУСКИОТ ТЕНК Т-90 ПРОБЛЕМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ „АБРАМС“: Руската „армата“ конкуренција на „Абрамс“ и кинескиот „Тип-99“

Воениот аналитичар на магазинот „Нешнл Интерест“ Себастијан Роблен ги спореди тактичко-техничките карактеристики на тенковите Т-90, М1 „Абрамс“ и „Тип 99“ Според мислењето на експертот, најбрз од овие три тенка е најновиот кинески „Тип-99“ Ова оклонпо возило на пат може да...

НАЈСОВРЕМЕНИТЕ ОРУЖЈА ВО СВЕТОТ: Германски „Билд“ ги прогласи руската термобаричка бомба и тенкот „Армата“ за „современо супероружје“

Рускиот тенк Т-14 „Армата” и супермоќната вакуумска т.е. термобаричка бомба се наоѓаат на списокот на „современо супероружје“ што ја состави германскиот весник Bild. Списокот ги опфаќа речиси сите видови вооружување – од авијација до оклопна техника – и затоа системите...

„СОНЦЕПЕК“ ЌЕ ЈА ЧУВА ЗАПАДНАТА ГРАНИЦА НА РУСИЈА: Западниот округ на руската армија ќе го добие еден од најмоќните ракетни системи!

Единиците за атомско-биолошко-хемиска одбрана ќе добијат 20 тешки ракетни фрлачи ТОС-А1 „Сонцепјок“. Во текот на модернизацијата на ТОС-1А е монтиран современ мотор и динамичка заштита. Тешкиот ракетен фрлач доби нов лансер, а помошното возило за полнење на овој систем...

(Видео)УНИВЕРЗАЛЕН ВОЈНИК: Започна тестирањето на најновиот борбен робот на Руската армија

Роботот „Нерехта“ не само што е успешен спој на војник и транспортер, туку и благодарение на нечујниот електромор може да биде и артилериски извидувач кој е во состојба да ги пренесува координатите на целите - пренесува Раша Бијонд   Тестирањата на...

(Видео)НАЈУПОТРЕБУВАНАТА ПУШКА ВО СВЕТОТ: Еволуцијата на офанзивниот автомат АК-47!

Прочуениот автомат „Калашников“ има претрпено извесни измени откако за првпат е претставен на јавноста во 1948 година. Тој прв модел всушност никогаш не дошол во арсеналот на советската армија. Имено, по првата партија полуавтоматски пушки АК-47 направени во 1948 година,...

(Фото+Видео)НАЈМОЌНОТО РУСКО СТРЕЛАЧКО ОРУЖЈЕ: Од „Самрак“ до „Шак“ од овие пушки нема криење позади ѕидови!

Руските производители на оружје на светската јавност ѝ го претставија автоматот кој „дупчи“ ѕидови и пушки кои го убиваат непријателот на растојание од 4 километри. Најмоќниот руски автомат За специјалните единици на Федералната служба за безбедност во 2017 година беше конструиран...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Европа ја поздравува победата на ВМРО-ДПМНЕ, Секретарот на ЕПП со поддршка за Муцунски

Меѓународниот секретар на Европската народна партија (EPP) Патрик Волер, преку социјалните мрежи, ја поздравува победата на ВМРО-ДПМНЕ уште во...
- Advertisement -spot_img