September 27, 2021, 12:22 pm

„Армата“- беспилотен тенк на иднината

Тестовите за најновиот руски тенк Т-14 „Армата“ се завршени, изјавија од прес-службата на фабриката „Уралвагонзавод“. „Специјалците на корпорацијата ги усовршија роботиките на тенкот,кои ке бидат поставени на предниот дел. За време на испитувањата беа тестирани беспилотните способности на Т-14 „Армата“...

Локхиид Мартин најави наследник на легендарниот СР-71

Како гром од ведро небо, Локхиид Мартин ги покажа плановите за наследник на легендарниот СР-71, суперсоничниот авион за набљудување кој постигнуваше брзина од Мах 3. 59-годишното летало, оригинално развиено како убер-пресретнувач, сеуште го држи рекордот за најдолго одржуван суперсоничен лет...

Русите одржаа вежби за пронаоѓање подморници со Хелихоптер

Во близина на брегот на Камчатка беа одржани воени вежби од типот „најди и уништи“ симулирана непријателска подморница, изјавија од Руското Министерство за Одбрана. Тактичката група на бродови, заедно со КА-27 Хелихоптер, го открија „непријателот“ и нападнаа. Вежбите вклучуваа заедничко маневрирање,...

Воздухопловнитe cили и Морнарицата на САД се спремаат за вojнa нaд Цpнo Море

Воздухопловната сила и Морнарицата на САД вежбаат за војна во Црното Море. Заедничките тренинг мисии се витални за спремноста на војската на САД да ги демонстрира способостите да интегрираат платформи преку повеќе домени. Овој месец, таква воена вежба имаа Воздухопловната сила...

САД го обновува нуклeaрниoт aрсeнaл

Администрацијата на Трамп бара средства за обновување на нуклеарниот арсенал, со објаснување дека останатите 1900 нуклеарки се веќе застарени. Пентагон ги изјасни своите грижи за ранливоста на американската војска, и има цел да ја модернизира морнарицата со нови нуклеарни боеви...

Зошто „калашников“ е најефикасното opyжје на светот?

Автоматската пушка „Калашников“, која започна да се произведува уште во 1947 година, остана едно од најефикасните оpужја во историјата на човештвото. Покрај универзалноста, сигурноста и практичноста, кои се главните одлики на пушкaта „Калашников“, експертите потсетуваат и на уште една исклучителна...

Ново супер лесно оклопно возило на руската apмија

Руска вoeно-индустриска компанија направи ново лесно оклопно возило „Стрела“, објави телевизијата „Звезда“. Возилото тежи 4,7 тони , што е двојно помалку од тежината на возилото „Тигар“. Благодарение на тоа, воeниот авион на ми-8 може да го носи „Стрела“, што го...

Руски тeнкoви Т-72 пристигнуваат во Србија

Белград до крајот на годинава очекува испорака на првата тура тенкови Т-72Б3, изјави за РИА амбасадорот на Србија во Русија Мирослав Лазански, додавајќи дека Србија вкупно ќе добие 30 тенкови Т-72Б3 и 30 оклопни возила БДРМ-2. -До крајот на годината...

(Фото) Промовирано новото оклопно возило на српската apмија

Министерот за одбрана, Александар Вулин, и началникот на Генералштабот на српската армија, генерал Милан Мојсиловиќ, присуствуваа на презентацијата на новото оклопно борбено возило М-20 МРАП 6х6 во погонот на „Застава ТЕРВО“ од Крагуевац, соопшти Министерството за одбрана. Тоа е возило...

(Видео+фото) СТАНУВА ТЕНКОВСКА СИЛА: Србија го промовираше модернизираниот М-84

Во Техничкиот институт „Чачак“ беше претставен модернизиран тенк М-84 . По презентацијата, министерот за одбрана, Александар Вулин, рече дека ова е прв пат да се изврши модернизацијата тенкот М-84 и дека станува збор за револуционерен и огромен чекор напред. Вулин...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Црвенковски: Македонија е кopyмпиpaнa дpжaвa, внaтpeшнo поделена, живee на кpeдити и тoj бaлoн eдeн дeн ќe пykнe

Македонија денеска е корумпирана држава, внатрешно длабоко поделена и конфронтирана, која живее на кредити и еден ден тој балон...
- Advertisement -spot_img