October 28, 2021, 5:48 am

ВУЧИЌ СО ОСТРА РЕТОРИКА ДО ЕУ: Европската Унија да престане да лаже и барем 15 минути да се држи до договорот!

Српскиот премиер Александар Вучиќ денес повторно „распали“ по Европската Унија барајќи да завземат јасна позиција, и како што рече, „барем 15 минути да се држат до договореното во дијалогот Белград-Приштина“ Вучиќ, коментирајќи ја изјавата на портпарлоката Федерика Могерини и Маја...

ВУЧИЌ РАСПАЛИ ПО СТРАНСКИТЕ АМБАСАДОРИ: Никој нема да ни кажува каде да ја распоредиме нашата војска и полиција!

Странски амбасадори нема да одлучуваат за тоа на кој начин нам да ни бидат сместени единиците, порача денеска српскиот премиер Александар Вучиќ, по однос на случувањата во Косово и положбата на Србите кои живеат таму. -За тоа нека одлучуваат во...

СРПСКИ СПЕЦИЈАЛЦИ СЕ УПАТИЛЕ КОН КОСОВО: Српскиот претседател на средба со амбасадорите на Русија, Кина и САД – Вучиќ во касарна!

По вчерашниот состанок во Брисел кој заврши без официјално соопштение по средбата помеѓу Српската и Косовската делегација, албанските медиуми објавуваат дека преговорите пропаднале Потретседателката на граѓанската инцијатива СДП вели дека правењето на тензии околу ѕидот во северно Косово е намерно...

СУДИР ПОМЕЃУ АМБАСАДОРОТ НА САД И ЈАВНИОТ ОБВИНИТЕЛ: Адриатик Лала го обвинува амбасадорот на САД во Албанија за мешање во судството!

Албанскиот јавен обвинител бил инволвиран во отворена конфронтација со Амбасадорот на САД во земјата, кој го обвинил дека ја одрива судската реформа која е суштинска пред започнувањето на преговорите за членство во ЕУ Адриатик Лала го обвинил Амбасадорот на САД...

СЕРИОЗНА ЕСКАЛАЦИЈА ПОМЕЃУ БЕЛГРАД И ПРИШТИНА: Вучиќ на итен состанок со министерот за одбрана, а потоа во касарната во Рашка!

Драстично се зголемуваат тензиите помеѓу Косово и Србија, откако вчера во Брисел во целост пропаднале преговорите помеѓу властите на двете земји   Како што пренесуваат српските медиуми, растат стравувањата дека официјална Приштина не отстапува од планот да изврши напад врз срспките...

АЛБАНСКИ ВОЈНИЦИ ВО ГРЧКАТА АРМИЈА ДОБИЈА ЗАТВОР: Војниците кои правеа „двоглав орел“ во грчка униформа во затвор!

Седуммина грчки воени регрути од албанска националност, кои се фотографираа како со рацете прават двоглав орел, добија казна затвор во траење од по 60 дена, јави тиранската телевизија Топ чанел. Истиот извор наведува дека по 50 дена затвор тие добиле...

Хрватска го враќа задолжителниот воен рок

Хрватска најавува враќање на обврзниот воен рок, кој би се служел три недели или најмногу еден месец, и тоа само во лето, објави „Слободна Далмација“. Одлуката за повторно воведување воена обврска наводно треба да помине само потребна процедура за да...

ШОКАНТНО: Зоран Ѓинѓиќ е убиен од дворот на српската влада?

На премиерот Зоран Ѓинѓиќ не е пукано од улицата Адмирал Гепрат туку од дворот на српската Влада? Бројни нелогичности во врска со официјалната верзија од убиството на премиерот го предизвикале професорот Слободан Савиќ кој работел на обдукцијата на телото да...

АЛБАНИЈА СО ЗАКАНИ ДО СРБИЈА ПОРАДИ КОСОВО: Повторно се подгреваат тензиите помеѓу Србија и Албанија поради Косово!

Албанскиот амбасадор во Приштина, Џемал Минџози изјавил дека Албанците во Албанија се загрижени поради последните случувања на Косово, и дека нема да гледаат отстрана доколку постои закана по безбедноста на Косово На прашањето како Албанија би реагирала доколку Косово влезе...

НОВИ 12 „МИГ-29“ И ДВА С-300 ЗА СРБИЈА: Белорусија максимално ја поддржува модернизацијата на српската војска!

Белорускиот претседател Лукашенко е спремен максимално да ја поддржи обновата и модернизацијата на Војската на Србија, пренесуваат локалните медиуми Србија по најповолни услови од Белорусија ќе добие 12 нови МиГ-29 и два ракетни дивизиони системи С-300. Експертите сметаат дека со...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Се pacпаѓа ли парламентарното мнозинство? Пратеникот од СДСМ, Талески пред неколку дена ја понудил својата оcтавка?

Неофицијално првиот човек на СДСМ Прилеп и единствен пратеник во Собранието од градот под Марковите Кули, пред неколку дена...
- Advertisement -spot_img