Црна Гора ќе го продава државниот имот за да го врати долгот кон Кина

Црна Гора, со голем долг кон Кина, преговара за стотици милиони евра кредит со ниска каматна стапка од Европската унија и се подготвува да го продаде државниот имот со цел да ја олесни финансиската зависност од Пекинг, тврди Ројтерс,...

Албанија избрана за привремена членка на Советот за бeзбeдност на ООН

Генералното собрание на Обединетите нации ги избра Албанија, Бразил, Габон, Гана и Обединетите Арапски Емирати да бидат непостојани членки на Советот за безбедност на две години, почнувајќи од 1 јануари 2022 година. Сите пет земји добија место во Советот на...

Србија ја одобри вакцината на „Фајзер“ за деца од 12 до 15 години

Агенцијата за лекови и медицински помагала на Србија ја одобри вакцината на „Фајзер“ и „Бионтек“ за деца на возраст од 12 до 15 години. Агенцијата ја разгледа измената на лиценцата за вакцината на ‘Фајзер’ и откако потврди дека се исполнети...

Се разговараше за Македонија: Телефонски разговор помеѓу Радев и американскиот шеф на дипломатијата

Претседателот на Бугарија Румен Радев оствари телефонски разговор со американскиот државен секретар Ентони Бликен, по иницијатива на шефот на дипломатијата на САД, јави дописникот на МИА од Софија. За време на разговорот, беа дискутирани различни теми, вклучително и стратешкото партнерство...

Ладен туш за Србија: Десет земји на ЕУ го блokиpaа отворањето на нови поглaвja во преговорите за евроинтеграција

Земјите-членки на ЕУ не дадоа зелено светло за отворање нови поглавја, односно кластери, во преговорите со Србија во јуни, но се согласија да одржат меѓувладина конференција на која ќе бидат презентирани нова методологија за преговори и следните чекори во...

Илир Мета не ја признава одлуката за неговото разрешување, убеден е дека останува на функција

Албанскиот претседател Илир Мета, кому парламентот му изгласа недоверба, рече дека не ја признава одлуката и дека за неговиот мандат ќе одлучува Уставниот суд и дека е убеден дека ќе остане на претседателската функција до 24 јули следната година. За...

Стоев: Бугарија од Македонија очекува конструктивен одговор за изнаоѓање одржливо и трајно решение

Шефот на бугарската дипломатија Светлан Стоев на средба во Софија со неговиот чешки колега Јакуб Кулханек на тема Македонија истакна дека од Македонија очекува конструктивен одговор за изнаоѓање одржливо и трајно решение, што ќе придонесе за безбедноста и просперитетот...

Бугарите во шok – им се случува косовско сценарио?: „Ckaндалозна“ изјава на лидерот на малцинската турска партија

Бугарија ја тресе изјавата на претседателот на турската партија во Бугарија која е четврта по добиени мандати на предвремените парламентарни избори, Движење за права и слободи на Мустафа Карадај. Карадај истакна дека татковина на бугарските Турци е Турција со што...

Се стеснува обрачот: Бразилската мyтaциja се појави во Грција

Прв случај на бразилската мутација P.1.2 (VOC-21JAN-02) потврдена е во Грција, а според грчките медиуми случајот е регистриран кај маж во Атина, јави дописничката на МИА од Атина. Засега нема информации за тоа како конкретниот сој пристигнал во Грција. Националната организација...

Косово и забрани влез на српската министерка Дарија Кисиќ-Тепавчевиќ

Српската министерка, за работа, вработување и социјална прашања, Дарија Кисиќ-Тепавчевиќ денес не успеа да ја оствари својата работна посета на Косово во улога на професорка на Медицинскиот факултет на Приштинскиот универзитет, откако приштинските власти и забраниле влез во земјата....
- Advertisement -spot_img

Latest News

Илија Димовски: Зa oпштинcкитe дoлгoви, кaфaнcкитe cмeтки и лaгитe нa СДСМ

Во моментов долгот на општините изнесува 3.832 милјарди денари. Новонастанатиот долг во овој мандат на градоначалници (скоро сите од...
- Advertisement -spot_img