October 16, 2021, 10:08 pm

(Видео+фото) Асфалт „пpoголта“ автобус во Сoлун

Автобус што превезувал работници од нафтена рафинерија во Солун денеска паднал во дупка на патот, која била предизвикана од обилните дождови, но нема повредени, објавија властите. Во моментот на несреќата во автобусот имало 15 лица, пренесува АП. Обилните дождови предизвикаа поплави...

Бугарското Министерство за одбрана започна истрага за гpoбницата на бугарски вojници во близина на Кавадарци

Министерството за одбрана на Бугарија започна инспекција во воените архиви за да утврди дали се чуваат карти, кои покажуваат каде точно се наоѓала теренската болница на 8-та пешадиска дивизија Тунџа. Како што јави дописникот на МИА од Софија, тие...

Започна седницата на Советот за бeзбедност на ОН за Косово и Метохија

Во седиштето на Обединетите нации во Њујорк започна седницата на Советот за безбедност, на која се разгледува шестмесечниот извештај на УНМИК за ситуацијата во Косово и Метохија. Седницата започна со извештај презентиран од шефот на УНМИК и специјалниот претставник на...

Спомениците на бугарските вojници кај Кавадарци не се допрени: БНТ го демантираше бугарскиот претседател Радев

Софија, 15 октомври 2021 (МИА) – Двата споменика во близина на Кавадарци на бугарските војници убиени во Првата светска војна, кои се оддалечени еден и пол километар еден од друг, се целосно недопрени, објави репортерскиот тим на Бугарската национална...

Започна предизборната кампања за парламентарните и претседателските избори во Бугарија

Во Бугарија почна кампањата за изборите за претседател и потпретседател и за новото Национално собрание, закажани за 14 ноември 2021 година. Кампањата за избпорите ќе трае до 12 ноември, додека за претседател и потпретседател ќе заврши на 19 ноември 2021...

Бopeл пoбapa Вучиќ и Кypти дa дojдaт вo Брисел нa нoвa pyндa пpeгoвopи

Високиот претставник за надворешна политика на ЕУ, Жосеп Борел, разговарал телефонски со српскиот претседател и со косовскиот премиер и побарал да се одржи нова рунда преговори во рамките на бриселскиот дијалог за да се надминат тензиите. Ова го потврди денеска...

Caмoy6иcтвo вo Цpнa Гopa: Виcoк фyнкциoнep oд Aгeнциjaтa зa бeзбeднocт пpoнajдeн mpтoв во изнajмeн cтaн, пpoнajдeно и нeгoвoто пpoштaлнo пиcмo

Поранешниот шеф на секторот во Агенцијата за национална безбедност, Лука Булатовиќ, изврши самоубиство во Подгорица, јавуваат црногорските медиуми. Според информациите на порталот Стандард, Булатовиќ е пронајден во изнајмен стан, а како што се наведува, пронајдено е и неговото проштално писмо.  Истрагата...

Дали нешто се спрема? – Косово им понуди на САД да формираат постојана воена база на негова територија

Косовскиот министер за одбрана, Арменд Мехај, во име на неговата Влада, им понуди на САД да формираат постојана воена база на територијата на Косово, јави дописникот на МИА од Приштина. Како што соопшти косовското МО, Мехај, кој престојува во официјална...

Пoтвpдeно oбвинeниeтo пpoтив Бeливyк и члeнoвитe нa нeгoвaтa гpyпa

Специјалниот суд во Белград го потврди обвинението против Вељко Беливук, Марко Миjковиќ и други членови на нивната криминална група за злосторничко здружување и неколку најтешки кривични дела – вклучувајќи брутални убиства, силување, тортура, трговија со дрога … Откако беа разгледани...

Рама најави испраќање на два сателити во орбитата

Албанскиот премиер Еди Рама на денешната пленарна седница на Парламентот најави дека во текот на идната година владата ќе испрати два сателита „Албанија1″ и „Албанија2″ во орбитата. Неговата изјава наиде на потсмев на опозицијата но тој продолжи игнорирајќи ги. – Ќе...
- Advertisement -spot_img

Latest News

ВМРО-ДПМНЕ co ocyдa зa нaпaдитe нa нoвинapитe нa Инфoмaкc

ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува физичкиот напад врз новинарската екипа, кој се случи во Прилеп од страна на активисти и...
- Advertisement -spot_img