Сpбите гневни на декpeтот на Бајден: Велат ќе треба самиот да се стави на црната листа

Српскиот аналитичар Драгомир Анѓелковиќ смета дека указот кој го донесе американскиот претседател Џо Бајден има за цел Америка да се обиде да ја замрзне состојбата која ја наметна на Балканот. Овој аналитичар и историчар ја коментираше одлуката со која се...

Некој му скрати канџите на орелот: Рама се дистанцира од Голема Албанија, вели идејата потекнува од други држави

Албанскиот премиер Еди Рама во интервју за Јуроњуз Србија изнесе забелешка за терминот „мини Шенген“, со образложение дека таквата идеја не е воопшто мала, туку е мошне голема работа за Западен Балкан. „Не ми се допаѓа тоа „мини“. Тоа...

Хpватска пoвтopнo ce тpece: Hoв зeмjoтpec кaj Пeтpињa во тeкoт нa нoќтa

Нов земјотрес ја потресе Хрватска во текот на ноќта. Земјотресот бил со јачина од 3,5 степени според Рихтеровата скала. Земјотрес со јачина од 3,5 степени според Рихтеровата скала е регистриран синоќа во 1 часот и 23 минути во околината на...

Јужноафриканскиот сој се појави на Балканот: Се шиpи брзо и напaѓa две групи на луѓе

Првиот случај на јужноафриканскиот „бета“ вид на коронавирус, како што е именуван според новата класификација на СЗО, беше потврден пред два дена во Косово, кај пациент кој беше хоспитализиран на Клиниката за инфективни болести во Приштина. Оваа варијанта на вирусот...

Борел: Нема да се смириме додека Западен Балкан не биде дел од ЕУ

Целосно сме мобилизирани да ги поддржиме помирувањето и реформите како најдобар противотров на националистичката реторика, рече шефот на дипломатијата на ЕУ Шефот на дипломатијата на ЕУ, Жосеп Борел, пред Советот за безбедност на ООН денеска изјави дека „ЕУ нема да...

Грција ги олабавува мерките: Музиката се враќа во угостителските објекти, полицискиот час е скратен

Иако во Грција сè уште важи обврската за носење маски, земјата полека ги олеснува епидемиолошките мерки. Заменик министерот за цивилна заштита и управување со кризи, Никос Хардалис, најави дека новите мерки ќе стапат на сила на 12 јуни. Од сабота, на...

Палмер открива: Американска визија за Западен Балкан

Американскиот пратеник за Балканот Метју Палмер денес изјави дека постојаната американска визија за Западен Балкан е онаа што регионот ја смета за посветена на европската интеграција и во мир со сите соседи. „Се надевам дека ова не е само визијата...

Курти одби да ја потпише Декларацијата на Самитот на Западен Балкан бидејќи на документот не пишувало Република Косово

Заедничката декларација, по самитот на лидерите на земјите од Западен Балкан во Тирана, не беше усвоена затоа што премиерот на Приштина, Албин Курти, во последен момент побара документот да гласи „Република Косово“, Танјуг научи. Изворот на агенцијата наведува дека декларацијата...

Косовската полиција упaднa во православна црква во Приштина

Директорот на Канцеларијата за Косово и Метохија, Петар Петковиќ, денешниот упад на косовската полиција во црковниот имот на црквата Христос Спасител во Приштина по литургијата го оцени како брутална демонстрација на сила и верска нетрпеливост што доаѓа од Приштина. „Откако...

(Видео) Пpoнajдeн биoлoшки мaтepиjaл и ocтaтoци oд бyгapcкиoт aвиoн штo ce ypнa вo Цpнoтo Мope

Во тек е анализата на остатоците пронајдени при потрагата по бугарското борбено летало „миг-29“, кое во средата се сруши во Црното Море. Остатоците од авионот, наводно, биле лоцирани на длабочина од 70 метри. По повеќе од 30 часа потрага, бугарската авијација...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Ѓоковиќ откри кое е детето што му го подари pekeтот

По спектакуларниот пресврт, Новак Ѓоковиќ го совлада Стефанос Циципас со 3: 2 во сетови и со тоа дојде до...
- Advertisement -spot_img