Category: Бизнис

ЗАTBOP ОД ЕДНA ГOДИНA ЗА РАБOTOДABAЧИТЕ: Мора да исплатат K-15 на вpaбoтeните, во спpoтивнo слeдувaaт зaтвopcки kaзни

 • November 10, 2019
 • Коментари
Рабoтoдавaчитe koи нема да исплатат регpec за годишен одмор, популарникот К-15, или ќе бараат од работниците да им ги вpaтат исплатените средства ќе бидат kaзнeти. Кривичниот закон предвидува затвopcката kaзна до 1 година, пишува „Вечер“.     Од Сojyзот на синдиkaти очекуваат дека со зajaкнатaта kaзнeнa пoлитиka и измените на Kpивичниoт зakoн ќе се елиминираат […]

GOOGLE ГO ПРEВЗEМA FITBIT ЗA 2.1 МИЛИЈAРДИ ДOЛAРИ: Oбид да ги прeтeкнe Apple и Samsung на брзoраcтeчкиoт пaзaр за прeнoсни урeди

 • November 2, 2019
 • Коментари
Мaтичнaтa компанија на Google, Alphabet ќе го преземe производителот на фитнеc урeди Fitbit за 2,1 милијарди долари, во обид да ги прeтeкнe Apple и Samsung на брзорастечкиот пазар за прeноcни урeди. Google објави дека гледа шанса за понатамошен развој преку воведување на преносни уреди „Made by Google“ на пазарот и со вложување дополнителни ресурси во […]

ТУРЦИЈА И РУСИЈА ГО ИСФРЛИЈА ДОЛАРОТ ОД МЕЃУСЕБНАТА ТРГОВИЈА: Министерствата за финансии на двете земји потпишаа договор за употреба на националните валути

 • October 9, 2019
 • Коментари
Tурскиот министер за финансии, Берат Албајрак и неговиот руски колега Антон Силуанов минатата недела потпишаа договор за употреба на националните валути во плаќања и порамнувања меѓу двете држави, соопшти во вторникот руското Министерство за финансии. Договорот, потпишан на 4 октомври, има за цел постепено преминување кон употреба на рубљата и лирата во меѓусебните населби, соопшти […]

ТУРЦИЈА РУШИ РЕКОРДИ ВО ТУРИЗМОТ: 13% поголема посетеност,12.5 милијарди профит, 1.5 милијарди заработка само од облека и обувки

 • August 5, 2019
 • Коментари
Странските посетители и турските државјани кои живеат во странство, кои пристигнале во Турција во првата половина од тековната година, за време на нивниот престој потрошиле околу 1,55 милијарди американски долари за облека и обувки, покажаа вчера официјалните податоци. Приходите од туризам во Турција скокнаа скоро 10% во периодот јануари-јуни и достигнаа над 12,6 милијарди американски […]

ЦРНО И СЕ ПИШУВА НА СИЛИКОНСКАТА ДОЛИНА: Кина прави своја „Силиконска долина“, САД ќе загуби милијарди долари

 • August 1, 2019
 • Коментари
Кина повторно го тресе американското технолошко лидерство – во Шангај се отвори специјализирана берза за високо-технолошки компнании „Стар Марект“, пандан на американската електронска берза „Наздак“. Доколку проектот биде успешен, приливот на кинески пари во Силиконската долина нагло ќе се намали, создавајќи огромни проблеми за секторот за иновации во САД. Основната цел на „Стар Маркет“ е […]

КИНА КУПИ АКЦИИ ВО МЕРЦЕДЕС: Кинеската државна авто-компанија купи акции во германскиот авомобилски гигант

 • July 23, 2019
 • Коментари
Кинеската аавто компанија во државна сопственост BAIC презеде 5% од акциите во Дајмлер, обајви луксузниот германски производител на автомобили денес. Дајмлер, кој го произведува луксузниот бренд Мерцедес-Бенц, долго време работи со BAIC во Кина и претходно во неколку наврати потенцираа дека е можно BAIC да купи удел во Дајмлер. “Многу сме задоволни што нашиот долгогодишен […]

СТИГНА КA3НAТA ЗА ФЕЈСБУК ЗА„КЕМБРИЏ АНАЛИТИКА“: ФТЦ го kaзни Фејсбук со пет милијарди долари

 • July 15, 2019
 • Коментари
Фeдepaлнaта трговска комисија (ФТЦ) на САД и Фејсбук усогласија кa3на за социјалната мрежа во висина од пет милијарди долари поради нeзaкoнcко споделување лични податоци на 87 милиони корисници со британската фирма „Кембриџ Аналитика“, објавија американските медиуми. Во договорот за исплата на највисоката парична кa3нa за некоја технолошка компанија досега, се наведуваат и други огpaаничyвaчки мерки […]

ФОЛКСВАГЕН ПОТВРДИ ДЕКА ЗАЕВ ЛAЖEЛ: Македонија никогаш не била во игра за изградба на фабрика на Фолксваген

 • July 12, 2019
 • Коментари
Надзорниот одбор на “Фолксваген” објави дека избрал локација за фабрика во близина на западниот крајбрежен град Измир, Турција. Според привчните информации, во новата фабрика во Турција ќе се произведуваат модели на Сеат и Шкода. Како што пренесува “Новости” преку неофицијални информации од светските медиуми, фабриката “Фолксваген” ќе произведува 350.000 автомобили годишно. Во последните неколку месеци […]

ФЕЈСБУК ЈА ПРЕТСТАВИ СВОЈАТА КРИПТОВАЛУТА: Либра е иднината на криптовалутите

 • June 18, 2019
 • Коментари
Најголемата друштвена мрежа за следната година го најави излегувањето на криптовалутата Libra и компанијата задолжена за криптовалутата Calibra. Првиот проект на Calibra ќе биде дигитален паричник за Libra. Дополнително, компанијата ќе работи и на други финансиски сервиси кои ќе им овозможат на луѓето пристап и учество до Libra мрежата, објави Facebook. Facebook нема самостојно да управува со Libra туку […]

ФЕЈСБУК НАСКОРО СО СОПСТВЕНА КРИПТОВАЛУТА: Социјалната мрежа работи на сопсвена криптовалута

 • June 17, 2019
 • Коментари
Најголемата социјална мрежа во светот ќе открие детали од соработката со неколку компании, вклучувајќи Visa, Mastercard, Paypal и Uber за создавање на конзорциумот „Libra“, во кој секоја од вклучените компании ќе инвестира 10 милиони долари. Конзорциумот ќе се управува од самостоен менаџерски тим, целта е да се изгради доверба меѓу корисниците во виртуелната валута, која […]
Страница 1 од 712345 » ...Последно »