Category: Временска Прогноза

ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА: Сончево и топло,од вторник нови промени!

 • March 18, 2019
 • Коментари
Во Скопје максималната дневна температура ќе достигне до 22 Целзиусови степени, Маврово 15, Охрид 17, Битола 22, Кавадарци 23, Крива Паланка и Берово 19, Дојран 25 степени. Утре времето претпладне ќе биде сончево и топло, а попладне ќе има услови за локален дожд и грмежи, особено во планинските подрачја. Дневните температури ќе се движат од […]

ДЕНЕС И УТРЕ СОНЧЕВО:Од вторник целосен пресврт во времето

 • March 17, 2019
 • Коментари
До вторник претпладне ќе се задржи стабилно, суво и топло време. Во вторник во попладневните часови ќе има услови за локален дожд со грмежи, особено во планинските подрачја. Во среда ќе има зголемена облачност со локални врнежи од дожд. Ќе дува умерен северен ветер, што во следните денови ќе услови позначително намалување на дневната температура, […]

Сончев и топол викенд

 • March 16, 2019
 • Коментари
Денеска времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен, а во западните делови повремено засилен ветер од западен правец. Максималните дневни температури ќе бидат во Скопје 19 Целзиусови степени, Маврово 11, Охрид 15, Битола 17, Кавадарци 20, Крива Паланка 16, Берово 15, Дојран 21. И утре ќе преовладува претежно […]

ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА: Сончево со мала до умерена локална облачност, температура од шест до 16 степени!

 • March 15, 2019
 • Коментари
Времето ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност и со слаб до умерен ветер од северозападен правец. Утринската температура ќе се движи од минус еден до шест степени, а дневната температура од шест до 16 степени. Во Скопје ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност и со слаб до умерен ветер […]

Денеска дожд и снег, од утре стабилно- еве кога доаѓаат вистинските пролетни температури во Македонија

 • March 14, 2019
 • Коментари
Времето денеска ќе биде облачно со повремени врнежи од дожд, а на некои повисоки места и на планините од снег. Позастапени врнежите ќе бидат во југозападните делови. Утринската температура ќе се движи од минус еден до три степени, а дневната температура од два до 10 степени. Во Скопје облачно со повремени врнежи од дожд. Утринската […]

Брзо се враќа пролетта: Подгответе се за 28 степени

 • March 12, 2019
 • Коментари
Ако сте од оние кои уживаат во топлото време и сончевите денови, втората половина од вчерашниот ден веројатно ве разочара, а денешниот уште повеќе. Но не очајувајте. Студеното време ќе се задржи само до петок. Веќе од викендот повторно ни се враќа пролетта. Веќе во недела чекајте максимални над 20 степени во Скопје и над […]

Снег, ветер и магла на Шапка, Тетово, Гостивар, Маврово, Крива Паланка

 • March 12, 2019
 • Коментари
Врнежи од снег со среден интензитет и засилен северен изутринава има на Попова Шапка, во Гостивар и на планинскиот превој Ѓавато, а со послаб интензитет во Маврово, Тетово, Крива Паланка, Страцин и на планинските превои Стража и Плетвар. Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози, а на некои повисоки места во североисточните и […]

ЗБОГУВАЈТЕ СЕ СО ПРОЛЕТТА: Циклонот Викторија носи дожд и снег на Балканот!

 • March 11, 2019
 • Коментари
Циклонот ВИКТОРИЈА кој е доста моќен на интензитет полека во текот на денов најпрво ќе го зафаќа регионот, особено изразен ќе биде претстојната ноќ кога во регионот, односно во Црна Гора, Босна и Херцеговина како и долж Јадранот ќе услови оpкaнcка буpа која на некои места ќе достигнува над 100 км/час и истата би можела […]

ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА: Сончево и топло уште денес, од утре зимата се враќа!

 • March 11, 2019
 • Коментари
Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен, во западните делови повремено засилен ветер од западен и југозападен правец. Утринската температура ќе се движи од нула до шест, а дневната од 15 до 24 степени. Во Скопје слично време, сончево со мала до умерена облачност и со […]

ЗГОЛЕМЕНА МОЖНОСТ ЗА МOЗOЧHИ УДAPИ: Метеоролозите и лекарите пpeдупpeдувaaт – следи нагла промена на времето, се очекува зголемен број на повици во Бpзa пoмoш

 • March 9, 2019
 • Коментари
Метеоролозите од вечерва веќе најавуваат голема промена на времето.   Лeкapитe апелираат до граѓаните, особено до мeтeoпaтитe и xpoничнo бoлнитe да внимaвaaт овој период, да ги земаат редовно препишаните лeкoви. Зголемен број повици во врска со нapушeнoтo здpaвje на xpoничнo бoлни, зголемен кpвeн пpитиcoк, глaвoбoлки, вpтoглaвици, мaлaкcaнocт, нeдeфиниpaни состојби, очеуваат екипите на Бpзaтa пoмoш. Периодов, […]
Страница 1 од 10312345 » 102030...Последно »