Category: Временска Прогноза

БАЛКАНОТ ПРЕД ЗАКАНА ОД ГОЛЕМИ ПОПЛАВИ: Американските метеоролошки служби предупредуваат од поплави на Балканот

 • February 25, 2018
 • Коментари
Американската метеоролошка служба „Акјуведер“ (AccuWeather) објави временска прогноза за пролет 2018 во Европа, во која предупредува на висок ризик од поплави на Балканот поради чести врнежи дожд. Иако во текот на поголемиот дел од зимата на Балканот е регистрирано помало количество дожд и снег од просекот за овој период од годината, метеорологот Ален Реперт наведува […]

ВРЕМЕТО ДЕНЕС, СНЕЖНО: Од денес студено и со врнежи на снег

 • February 25, 2018
 • Коментари
Времето во Македонија ќе биде облачно и студено со повремени врнежи од снег. Пообилни врнежи ќе има во текот на ноќта и во понеделник претпладне, кога насекаде ќе се формира снежна покривка (на пониските места околу 10-15 см, а на планините ќе се зголеми и за над 30 см). Ќе дува умерен, долж Повардарието и засилен северен […]

УТРЕ СНЕГ И ВО СКОПЈЕ: Македонија под бела покривка од утре, еве колку снег ќе наврне во Скопје

 • February 24, 2018
 • Коментари
Постудено време со врнежи од снег утре ќе ја зафати целата територија на Македонија. Врнежите ќе бидат пообилни во ноќните часови, особено во западните и јужните делови. Како што информираат синоптичарите, пообилни врнежи ќе има утре во текот на ноќта и во понеделник претпладне кога насекаде ќе се формира снежна покривка. На пониските места се […]

АМЕРИКАНСКИ МЕТЕОРОЛОЗИ ПРЕДУПРЕДУВААТ:Ризик од поплави на Балканот

 • February 24, 2018
 • Коментари
– Американската метеоролошка служба „Акјуведер“ (AccuWeather) објави временска прогноза за пролет 2018 во Европа, во која предупредува на висок ризик од поплави на Балканот поради чести врнежи дожд. Иако во текот на поголемиот дел од зимата на Балканот е регистрирано помало количество дожд и снег од просекот за овој период од годината, метеорологот Ален Реперт […]

МАКЕДОНИЈА ОД УТРЕ ПОД СНЕГ: Најновата прогноза покажува дека од утре снег ќе паѓа во цела Македонија

 • February 24, 2018
 • Коментари
Постудено време со врнежи од снег утре ќе ја зафати целата територија на Македонија. Врнежите ќе бидат пообилни во ноќните часови, особено во западните и јужните делови. Како што информираат синоптичарите, пообилни врнежи ќе има утре во текот на ноќта и во понеделник претпладне кога насекаде ќе се формира снежна покривка. На пониските места се […]

НАМАЛЕНА ВИДЛИВОСТ НА ПАТИШТАТА: Магла во Крушево и на Стража

 • February 24, 2018
 • Коментари
Во Крушево и на планинскиот превој Стража има намалена видливост поради магла. Авто мото сојузот на Македонија соопшти дека во Крушево видливоста е намалена до 100 метри, а на Стража од 20 до 40 метри. На останатите патишта низ државата сообраќајот се одвива тековно по местимично влажни коловози. На граничните премини нема подолги задржувања за […]

ВРЕМЕТО ДЕНЕС: Локални врнежи од дожд, до вторник снег

 • February 24, 2018
 • Коментари
Времето во Македонија ќе биде облачно, попладне со повремени локални врнежи од дожд, а на планините од снег. Ќе дува слаб до умерен североисточен ветер. Утринската температура ќе се движи од еден до седум, а дневната од три до 11 степени. Во Скопје ќе биде облачно, попладне со врнежи од дожд. Ќе дува слаб до […]

(Фото+Видео)ХРВАТСКА ЗАТРУПАНА ВО ТРИ МЕТРИ СНЕГ: Војската на терен, во делови од земјата вонредна состојба

 • February 23, 2018
 • Коментари
Војската на Хрватска веќе втор ден работи на расчистување на снегот во повеќе региони каде што висината на снегот на места достигна и до три метри. Сообраќајот се одвива отежнато во Лика, Горски Котар, на Приморјето и во централните и северозападните делови на Хрватска. Во Горски Котар висината на снежната покривка е рекордни три метри. […]

БАЛКАНОТ ЌЕ ГО ЗАФАТИ ПОЛАРЕН БРАН: Ќе ја зафати и нашата држава

 • February 21, 2018
 • Коментари
Како што веќе информиравме дека полека Балканскиот Полуостров го зафаќа снежен бран каде веќе во Босна и Хрватска паѓа снег па така ќе продолжи и во следниот период. Исто така како што и најавивме веќе уште од сабота од Арктикот кон Балканскиот Полуостров ќе се спушта ПОЛАРНА ВОЗДУШНА маса која ќе услови нови снежни врнежи, […]

ВРЕМЕТО ДЕНЕС: Повторно облачно со повремен дожд и снег на планините

 • February 21, 2018
 • Коментари
Времето во Македонија ќе биде облачно со повремени локални врнежи од дожд, на некои повисоки места и на планините од снег. Ќе дува умерен југоисточен ветер. Повеќе врнежи ќе има во западните делови од земјава, особено попладне и во ноќните часови. Утринската температура ќе се движи од минус два до пет, а дневната од четири […]
Страница 100 од 146« Прво...708090«9899100101102 » 110120130...Последно »