Category: Временска Прогноза

Од денеска следува период на сончево, топло и суво време

 • April 21, 2018
 • Коментари
Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност, а преку денот ќе дува слаб до умерен ветер од променлив правец. Дневната температура ќе се движи од 18 до 24 Целзиусови степени. Во Скопје сончево со мала до умерена облачност со слаб до умерен ветер од променлив правец и дневни температури до 23 […]

(Видео)НЕМА ХЕМТРЕЈЛС?: Дождот кој заврна и донесе песок од Сахара е магнетен и има метали во него!

 • April 20, 2018
 • Коментари
Сигурно се сеќавате на валканиот дожд кој минатата недела заврна и во Македонија и им создаде нервоза на сите. Песокливиот дожд кој кај народот е познат како пустински дожд или дожд од Сахара, ги извалка сите автомобили и стакла. На социјалните мрежи се шири видео на кое се тврди дека овој дожд во него содржи […]

Денеска и утре облачно, сончев и топол викенд

 • April 19, 2018
 • Коментари
Во целата земја денеска ќе биде променливо облачно, главно во јужните делови со повремен дожд и ретки грмежи. Попладне ќе дува умерен ветер од северен правец. Максималните дневни температури ќе бидат во Скопје 24 Целзиусови степени, Крива Паланка 21, Маврово 16, Охрид 20, Битола 22, Кавадарци 25, Берово 19, Дојран 27… И утре времето ќе […]

ПОЧНУВААТ ПРОЛЕТНИТЕ ДОЖДОВИ: Од утре дождови и грмотевици

 • April 16, 2018
 • Коментари
За утре се најавува локална појава на грмежи и дожд. Периодот на пролетните дождови ќе продолжи се до почетокот на викендот кога се очекува разведрување и сончеви периоди. Трендот на температури за 5 до 6 степени над просекот ќе продолжи и во претпоследната недела од април кога живата во термометарот ќе се доближи повторно до […]

(Видео)СТРАОТНО НЕВРЕМЕ ВО САД: Пролетна бура се претвори во хаос – силни торнада, ветришта и поројни дождови!

 • April 15, 2018
 • Коментари
За време на викендот се очекува САД да бидат погодени од пролетна бура, а градот Маунтинбург веќе бил погоден од помало торнадо во кое најмалку 4 лица се повредени. Торнадото значајно го оштетил Маунтинбург во планината Озарк, наведува АП. Директорот за вонредни ситуации од округот Крофот во САД, Бред Томас изјавил дека најмалку 3 лица […]

Времето денеска облачно и релативно топло

 • April 15, 2018
 • Коментари
Времето денеска ќе биде претежно облачно и релативно топло со умерен до засилен југоисточен ветер. Кон крајот на денот во западните делови ќе има повремен локален дожд. Дневната највисока температура на воздухот ќе се движи во интервалот од 20 до 26 степени. Во Скопје претежно облачно и релативно топло со умерен до засилен југоисточен ветер, […]

ВРЕЕМТО ДЕНЕС:Сончево со температури до 29 степени

 • April 14, 2018
 • Коментари
Времето во Македонија денеска ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност. Попладне во планинските предели ќе има умерен развој на нестабилна облачност со услови за краткотраен дожд со ретки грмежи. Ќе дува слаб до умерен југоисточен ветер. Дневните температури ќе се движат од 24 до 29 Целзиусови степени. Во Скопје ќе биде […]

УХРМ: Од утре следува период на сончево и потопло време

 • April 9, 2018
 • Коментари
Времето денеска до крајот на денот ќе биде топло, со мала до умерена локална облачност, информира УХРМ. Во западните делови ќе биде умерено до значително облачно, во вечерните часови со услови за изолирана појава на краткотраен дожд во планинските предели. Ќе дува слаб до умерен југоисточен ветер. Во текот на ноќта времето ќе биде ведро […]

ЦЕЛА НЕДЕЛА СОНЧЕВО: Високи температури цела недела – до 29 степени

 • April 9, 2018
 • Коментари
Како што информира УХМР, утринската температура ќе се движи од два до девет, а дневната од 18 до 25 степени. Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност. Попладне ќе има преодно зголемување на облачноста со услови за слаб локален дожд во западните планински предели. Ќе дува слаб до умерен југоисточен ветер. […]

НАЈНОВА ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА: Летни температури во Македонија, најтопло во петок

 • April 8, 2018
 • Коментари
Времето денеска е сончево и релативно топло, со слаб ветер претежно од источен правец. Во попладневните часови утре ќе има преодно зголемување на облачноста со услови за слаб локален дожд во западните планински предели. Како што информира Управата за хидрометеоролошки работи, потоа ќе преовладува претежно стабилно и потопло време со дневни температури кои речиси насекаде ќе надминуваат дваесет степени. Од вторник […]
Страница 101 од 154« Прво...708090«99100101102103 » 110120130...Последно »