Category: Временска Прогноза

СНЕГОТ ЌЕ ВРНЕ ДО ЧЕТВРТОК: УХМР во последната прогноза предвидува засилени врнежи од снег!

 • January 16, 2017
 • Коментари
Управата за хидрометеоролошки работи информира за висината на снежната покривка во Македонија измерена во 20 часот. Согласно податоците, во Маврово има 60 сантиметри снег, 36 Пожаране, 25 Ѓуриште, 21 Берово, 15 Крива Паланка, 14 Струмица, 11 Битола, 10 Тополчани, 6 Претор, 5 Виница, 4 Прилеп, 2 Демир Капија, 1 Штип. Температури над нулата се измерени […]

СТРАЖА БЛОКИРАНА ЗА КАМИОНИ: Забрана на Гостивар – Кичево, сеуште непрооден патот Македонски Брод – Здуње!

 • January 16, 2017
 • Коментари
Патниот правец Гостивар – Кичево преку планинскиот превој Стража вечерва од 18:30 часот е забранет за за сообраќај за тешки товарни возила. Од АМСМ информираат дека патниот правец Македонски Брод – село Здуње на кој гравитираат 11 села, не е прооден за секаков вид на сообраќај. Сообраќајот на државните патишта се одвива отежнато, во зимски […]

Метеролозите предупредуваат: Ни претстои уште една студена недела

 • January 16, 2017
 • Коментари
Немојте да ве мами вчерашното сонце, пред нас е уште една ладна и снежна недела. Хидрометеоролошкиот завод денеска предупредува дека на повисоките места оваа недела ќе биде со големи врнежи на снег. Од денска до 22. јануари на повисоките места се очекуваат студени денови со најниската температура – 10  до 4 степени. На планините се […]

ЕКИПИТЕ НА ТЕРЕН: Град Скопје фрли 50 тони сол на улиците

 • January 16, 2017
 • Коментари
Екипите на зимската служба на Град Скопјесе на терен и го расчистуваат снегот од градските булевари и улици, каде од почетокот на врнежите утрови се фрлени 50 тони сол.  Екипите на зимската служба интервенираат низ сите градските сообраќајници и на критичните точки, каде го расчистуваат снегот со механизација. Паралално со коловозот, екипи од јавните претпријатија […]

БИДЕТЕ ПРЕТПАЗЛИВИ: Возете внимателно , сообраќајот отежнат, патиштата влажни и со остатоци од снег

 • January 16, 2017
 • Коментари
Сообраќајот на државните патишта се одвива во зимски услови по претежно влажни коловози, наместа со остатоци од снег на коловозот. Снег со слаб интензитет провејува на Попова Шапка, Маврово, Стража, Кичево, Македонски Брод, Железнец, Буково, Ресен, Ѓавато, Битола, Прилеп, Плетвар, Гевгелија, Удово, Демир Капија, Неготтино, Велес и Кула. Патниот правец Македонски Брод – село Здуње […]

Снег во цела Македонија

 • January 16, 2017
 • Коментари
Најстудено утрово е во Берово каде што се измерени -12 степени, соопшти Управата за хидрометеоролошки работи. Дест степени под нулата се измерени во Маврово и Лазарополе, -8 во Струмица, -7 во Скопје (мерна станица Петровец) и Крива Паланка, -6 во Тетово, Тополчани и Крушево, -5 во Пожаране и Куманово, -4 во Скопје,  Штип и Ѓуриште, -3 […]

НОВА СНЕЖНА ПОКРИВКА: Утринава нови снежни врнежи во Скопје и низ целата држава

 • January 16, 2017
 • Коментари
Како што соопшти Управата за хидрометеоролошки работи, врнежите ќе бидат со променлив интензитет, а повеќе ќе бидат застапени во западните и јужните делови. Пообилни врнежи се очекуваат в среда кон крајот на денот и во текот на ноќта кон четврток, особено во јужните делови. Овие врнежи ќе предизвикаат зголемување на снежната покривка на повисоките места […]

ПОВТОРНО СНЕГ: УХМР најави нови врнежи од снег!

 • January 15, 2017
 • Коментари
Македонија од утре ќе биде под влијание на влажна и постудена воздушна маса, која во наредните денови ќе предизвика претежно облачно и постудено време со повремени врнежи од снег, а во крајните југоисточни подрачја од дожд и снег. Како што соопшти Управата за хидрометеоролошки работи, врнежите ќе бидат со променлив интензитет, а повеќе ќе бидат […]

ОД СРЕДА СНЕГ: УХМР со најнова прогноза, од среда снег

 • January 15, 2017
 • Коментари
Македонија од утре ќе биде под влијание на влажна и постудена воздушна маса, која во наредните денови ќе предизвика претежно облачно и постудено време со повремени врнежи од снег, а во крајните југоисточни подрачја од дожд и снег. Како што соопшти Управата за хидрометеоролошки работи, врнежите ќе бидат со променлив интензитет, а повеќе ќе бидат застапени […]

Денеска сончево, а од утре не очекува…

 • January 15, 2017
 • Коментари
Времето денеска ќе биде суво со мал пораст на температуите.  Од понеделник нашето подрачје постојана ќе биде под влијание на влажна и студена воздушна маса, која ќе предизвика претежно облачно време со повремени врнежи од снег со променлив интензитет. Врнежите повеќе ќе бидат застапени во западните и јужните подрачја. Од средината на работната седмица на […]
Страница 110 од 131« Прво...8090100«108109110111112 » 120130...Последно »