Category: Временска Прогноза

СООБРАЌАЈОТ ПО ВЛАЖНИ КОЛОВОЗИ: Слаб снег на Буково-Ѓавато и Крушево

 • March 13, 2017
 • Коментари
Сообраќајот на патиштата низ државата се одвива по наместа влажни коловози. Слаб снег провејува на планинскиот премин Буково-Ѓавато и Крушево но, не се задржува на коловоз. Надвор од градските средини интензитетот на сообраќај е умерен, а на граничните премини нема подолги задржувања за влез и за излез од државата.

ВРЕМЕ: Еве каква прогноза не очекува денеска

 • March 12, 2017
 • Коментари
Утрово е облачно речиси во сите делови од земјава, а во текот на денот на очекува доста променливо време. Во истокот ќе биде претежно сончево. На запад, во попладневните часови и ноќеска е најавен дожд, а на повисоките места и снег со слаб интензитет. Температурите  утрово ќе се движат од -3 до 7 степени, додека […]

Времето денес ќе биде променливо облачно со ветер од северен правец

 • March 11, 2017
 • Коментари
Времето денес во Македонија ќе биде променливо облачно со умерен до засилен ветер од северен правец. Ветерот наместа ќе достигнува брзина од околу 80 км/час. Локално се уште ќе има услови за слаб дожд, а на планините снег. Утринската температура ќе се движи од еден до осум, а дневната од осум до 14 степени. Во […]

Метео шок: Температурите се враќаат во негатива

 • March 10, 2017
 • Коментари
За време на викендот ќе преовладува променливо облачно време со услови за локален слаб дожд, а на планините со локален снег. Утре на повеќе места ќе дува засилен северен ветер кој на моменти ќе достигнува брзина околу 80 км/час. Од понеделник се очекува стабилно време со умерен северен ветер. Утринските температури во почетокот на наредната недела на места ќе […]

Oблачно време со повремени врнежи од дожд, на планините снег

 • March 7, 2017
 • Коментари
Претежно облачно со повремени врнежи од дожд, на планините од снег. Пообилни врнежи ќе има во западните делови. Ќе дува умерен дo засилен ветер од југоисточен правец. Утринските температури ќе се движат од 2 до 9 степени, додека дневните ќе бидат во интервал 4 до 15 степени. Во Скопје и околината слично време со утринска […]

ВРЕМЕТО ДЕНЕС: Облачно со повремен локален дожд

 • March 6, 2017
 • Коментари
Времето ќе биде променливо облачно со повремен локален дожд, а на повисоките планини од снег. Особено повеќе врнежи се очекуваат во крајните западни и источни делови. Ќе дува умерен до засилен југозападен ветер, повеќе ќе биде застапен во западните делови на земјава. Температурата ќе се движи од 8 до 17 степени. Во Скопје и околината […]

Денеска е Тодорова Сабота- Празник на приврзаноста кон велигденскиот пост

 • March 4, 2017
 • Коментари
Православните верници денеска го слават пазникот Тодорова Сабота – Празник на приврзаноста кон велигденскиот пост. Именден празнуваат: Тодор, Тодорка, Божидар (доаѓа од Тео-Бог и дар). Јавувањето на св. Теодор Тирон и укажувањето на подлите намери на царот Јулијан Отстапник биле повод да се востанови празникот Тодорова Сабота, што се празнува во првата сабота од Велигденските пости, […]

ВИСТИНСКА ПРОЛЕТ: Температурата во Скопје до 20 степени

 • March 4, 2017
 • Коментари
Во текот на ноќта и изутринава преовладуваше ведро и претежно тивко време. На повисоките места започна да дува слаб до умерен јужен ветер. Утринава беа измерени следниве температури: -3 Берово, -2 Маврово, Скопје Петровец, -1 Струмица, Битола, 0 Кр. Паланка, Тетово, Прилеп, Лазарополе, 1 Д. Капија, Претор, Скопје-З.Рид, Гевгелија, Куманово, 2 Дебар, Штип, Крушево, Охрид, 4 […]

Сончево и температура до 19 степени

 • March 3, 2017
 • Коментари
Во Македонија денеска ќе биде сончево со слаб ветер од северен правец. Утринската температура ќе се движи од минус три до три степени, а дневната од 13 до 19 степени. Во Скопје ќе преовладува сончево време со слаб ветер од северен правец. Утринската температура се движеше од -4 во Берово, -3 Скопје Петровец, -2 Лазарополе […]

ВРЕМЕТО ДЕНЕС:Умерено облачно со слаб ветер и температура до 16 степени

 • February 27, 2017
 • Коментари
Времето  во Македонија ќе биде сончево со умерена облачност и слаб јужен ветер. Утринската температура ќе се движи од минус два до пет, а дневната од седум до 16 степени. Во Скопје слично време, сончево со умерена облачност, утринската температура ќе биде нула, а дневната ќе се искачи на 16 степени. Во следните два дена ќе […]
Страница 120 од 146« Прво...90100110«118119120121122 » 130140...Последно »