Category: Временска Прогноза

ОД ПЕТОК ПОВТОРНО СНЕГ: УХМР најавува пониски температури и снег од петок!

 • February 15, 2017
 • Коментари
Според прогнозите на Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР) до петок времето ќе биде претежно сончево и топло, викендот особено во недела можни врнежи од дожд, а на повисоките места снег. Наредниот викенд, постудено со температури од само неколку степени над нулата и врнежи од дожд и снег.   До петок ќе преовладува претежно сончево и релативно […]

ВРЕМЕТО ДЕНЕС: Сончево и потопло со умерен до засилен ветер од северозападен правец

 • February 15, 2017
 • Коментари
Времето во Македонија ќе биде претежно сончево и потопло. Ќе дува умерен, на места повремено и засилен ветер од северозападен правец. Утринската температура ќе се движи од минус седум до два, а дневната од осум до 14 степени. Во Скопје ќе биде сончево со слаб ветер од северен правец. Утринската температура ќе се спушти до […]

НАСА ПРЕДУПРЕДУВА НА ОПАСНОСТ ОД АСТЕРОИД: Карпа голема колку „Емпајер Стејт“ би можела да ни падне на глава!

 • February 15, 2017
 • Коментари
Астероид во облик на кикирика, поголем од Емпаер Стејт Билдинг, би можел во еден момент да падне на Земјата, предупредуваат научниците на НАСА Карпата, чиј официјален назив гласи 2015 БН509 се приближила до Земјата минатата недела и „прошишала“ на само 70.500 километри од нас, а НАСА ја означи како „потенцијално опасна“. Астероидот долг 400, а […]

Од утре нов временски шок

 • February 14, 2017
 • Коментари
Времето утре во Македонија ќе биде претежно сончево и потопло. Ќе дува умерен, на места повремено и засилен ветер од северозападен правец. Утринската температура ќе се движи од минус седум до два, а дневната од осум до 14 степени. Во Скопје ќе биде сончево со слаб ветер од северен правец. Утринската температура ќе се спушти […]

Повторно снег во Македонија – еве каде вее во моментов

 • February 13, 2017
 • Коментари
Сообраќајот на државните патишта се одвива тековно по наместа влажни коловози. Врнежи од слаб снег се бележат на планинскиот превој Буково. Намалена видливост поради појава на магла од 40 до 50 метри има на патните правци село Лисец – Попова Шапка и Бунец – Маврови Анови, информира Автомото сојузот на Македонија во пладневниот извештај за […]

ВРЕМЕТО ДЕНЕС: Променливо облачно со подолги сончеви периоди!

 • February 13, 2017
 • Коментари
Времето денеска во Македонија ќе биде променливо облачно со подолги сончеви периоди, особено попладне. Од вторник облачноста ќе се намали и ќе преовладува претежно сончево време со пораст на дневната температура. Во Скопје слично време, променливо облачно со сонце. Утринската температура ќе се спушти до нула, а дневната ќе достигне седум степени. Поради намалувањето на […]

МАГЛА НА СТРАЖА: Кај местото Бунец и Попова Шапка

 • February 11, 2017
 • Коментари
Магла со видливост од 50 до100 метри вечерва има на планинскиот превој Стража, на патниот правец Гостивар-Маврово кај местото Бунец со видливост од 50 до 80 метри. Магла со видливост од 50 до100 метри вечерва има на планинскиот превој Стража, на патниот правец Гостивар-Маврово кај местото Бунец со видливост од 50 до 80 метри и […]

Од вторник доаѓа голема промена на температурите

 • February 11, 2017
 • Коментари
Времето во Македонија ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и со слаб до умерен југоисточен ветер. Утринската температура ќе се движи од минус пет до три, а дневната од пет до 11 степени. Во Скопје променливо облачно со сончеви периоди. Утринската температура ќе се спушти до нула, а дневната ќе достигне до осум степени. […]

УХМР со детална прогноза: Ново изненадување со времето

 • February 9, 2017
 • Коментари
Времето утре ќе биде претежно облачно со појава на слаба магла по котлините и по речните долини, каде ќе преовладува претежно тивко. На повисоките места и на планините ќе има сончеви периоди а ќе дува умерен ветер од југоисточен правец. Локално, особено во јужните и западните делови на земјава ќе има услови за слаби проврнувања […]

Од утре студ и снег, а потоа… – временска за цел февруари

 • February 8, 2017
 • Коментари
Времето  во Македонија ќе биде сончево со умерена облачност. Претпладне во јужните делови се уште ќе има услови за слаб локален дожд, а преку денот облачноста насекаде ќе се намалува. Ќе дува слаб, а во источните делови по должината на Повардарието умерен ветер од северозападен правец. Утринската температура ќе се движи од минус два до пет, […]
Страница 130 од 154« Прво...100110120«128129130131132 » 140150...Последно »