Category: Временска Прогноза

ДЕНЕС -ТОПОЛ ДЕН!

 • September 13, 2016
 • Коментари
 Денес (13.09.2016) времето во Македонија ќе биде сончево и релативно топло со умерена облачност. Во попладневните часови ќе има услови за локална појава на краткотраен дожд и грмежи особено во западните предели. Ќе дува слаб до умерен ветер од променлив правец. Температурата ќе се движи во интервал од 22 до 30 степени. Временската прогноза ја […]

ДЕНЕС ПОПЛАДНЕ ЛОКАЛНА ПОЈАВА НА ДОЖД И ГРМЕЖИ!

 • September 12, 2016
 • Коментари
Денес (12.09.2016) времето во Македонија во предпладневните часови ќе биде умерено облачно со сончеви периоди. Во попладневните часови ќе има локален развој на нестабилна облачност проследена со дожд и грмежи. Во зоната на нестабилност ќе има и засилување на ветерот. Температурата ќе се движи во интервал од 23 до 31 степен.   Временската прогноза ја […]

ПРЕДУРЕДУВАЊЕ ЗА ЗЕМЈОТРЕСОТ ОД МЕТЕОРОЛОГОТ НА ИНФОМАКС: Славчо Попоски смета дека поплавите и земјотресот се поврзани!

 • September 11, 2016
 • Коментари
Јакиот земјотрес од 5.3 степени кој попладнево по 15 часот го погоди Скопје, а беше почувствуван и во другите градови направи пукнатини по ѕидовите на голем број домови, но и згради. Граѓаните раскажуваат дека паѓале чаши, слики и други предмети од мебелот и покуќнината. Поради силниот земјотрес беше евакуиран трговскиот центар Капитол мол во скопската населба […]

ДЕНЕС – ПРОМЕНЛИВО ВРЕМЕ СО СОНЧЕВИ ПЕРИОДИ!

 • September 11, 2016
 • Коментари
Денес (11.09.2016) времето во Македонија ќе биде променливо облачно со сончеви периоди. Во попладневните часови ќе има услови за повремени локални врнежи од дожд. Можна е и појава на грмежи. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од источен правец. Температурата ќе се движи во интервал од 22 до 30 степени. Временската прогноза ја подготви: […]

ПОТВРДА ОД СЕИЗМОЛОШКАТА ОПСЕРВАТОРИЈА: Скопската и Белградската опсерваторија го потврдија земјотресот – еве која била јачината!

 • September 11, 2016
 • Коментари
Земјотрес со магнитуда 4.4, според првичните мерења добиени од белградската и скопската сеизмолошка опсерваторија утринава е почусствуван во Поширокото подрачје околу Скопје и Куманово. Според неофицијалните податоци на Европскиот онлајн центар за сеизмолошка активост се работи за земјотрес на длабочина од 5 километри, со епицентар Скопје, поточно во погодените места од поплавите. Епицентарот се наоѓа […]

ПОСЛЕДНА ИНФОРМАЦИЈА: Интензитетот на земјотресот бил со магнитуда од 4.4 степени!

 • September 11, 2016
 • Коментари
Во точно 6.58 утрината на 11 Септември земјотрес со јачина од 4.4  степени според Европската сеизмичка скала ги разбуди Скопјани, иако првичните информации од Европскиот сеизмолошки радар беа 3.9 степени Според неофицијалните податоци на Европскиот онлајн центар за сеизмолошка активост се работи за земјотрес на длабочина од 5 километри, со епицентар Скопје, поточно во погодените места […]

СИЛЕН ЗЕМЈОТРЕС ПОЧУВСТВУВАН ВО СКОПЈЕ: Земјотрес со јачина од 3.9 ги разбуди Скопјани утринава

 • September 11, 2016
 • Коментари
Во точно 6.58 утрината на 11 Септември земјотрес со јачина од 3.9 степени ги разбуди Скопјани.  Според неофицијалните податоци на Европскиот онлајн центар за сеизмолошка активост се работи за земјотрес на длабочина од 5 километри, со епицентар Скопје, поточно во погодените места од поплавите. Епицентарот се наоѓа на еден километар југозападно од Црешево во близина […]

Какво време не очекува во следниве денови?

 • September 10, 2016
 • Коментари
До понеделник ќе се задржи променливо облачно време со сончеви периоди, во попладневните часови со локален пороен дожд и грмежи. Од вторник ќе настапи стабилизирање на времето.

ДЕНЕС – ЛОКАЛНА ПОПЛАДНЕВНА НЕСТАБИЛНОСТ!

 • September 9, 2016
 • Коментари
Денес (09.09.2016) времето во Македонија ќе биде претежно облачно со повремени локални врнежи од дожд. Во попладневните часови локално ќе биде нестабилно со пороен дожд , грмежи и засилување на ветерот. Температурата ќе се движи во интервал од 20 до 28 степени. Временската прогноза ја подготви: Славчо Попоски

НОВИ ВРНЕЖИ ДЕНЕС!

 • September 8, 2016
 • Коментари
Денес (08.09.2016) територијата на Македонија ќе биде зафатена од нов бран на врнежи кои доаѓаат од југ. Поради тоа денес времето ќе биде облачно со повремени врнежи од дожд. Врнежите ПООБИЛНИ ќе бидат во западните и во јужните предели. Можна е и локална појава на грмежи. Ќе дува умерен , на некои места повремено засилен […]
Страница 131 од 133« Прво...100110120«129130131132133 »