Category: Временска Прогноза

ДЕНЕС ВРЕМЕТО: Облачно со сончеви периоди и слаб ветер

 • December 6, 2016
 • Коментари
Времето во Македонија денеска ќе биде променливо облачно со сончеви периоди. Ќе дува слаб ветер, претежно од северен правец, но повеќе ќе биде изразен на повисоките места и на планините. Во попладневните часови ќе има извесно зголемување на облачноста. Утринската температура ќе се движи од минус два до два, а дневната од седум до 13 […]

И денеска сончев есенски ден

 • December 3, 2016
 • Коментари
Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб ветер претежно од североисточен правец. Утринската температура ќе се движи од минус 10 до нула, а дневната од два до девет степени. Во Скопје  сончево со мала до умерена облачност и со слаб северен ветер. Утринската температура ќе се спушти до […]

Пред да тргнете на пат информирајте се

 • December 3, 2016
 • Коментари
Сообраќајот на сите државни патишта се одвива без забрани и застои по наместа влажни коловози. Во клисурите и засеците можна е помала појава на одрони, особено на патните правци: Кочани – Мак. Каменица – Делчево, Виница – Берово, Гостивар – Стража, Маврово – Дебар – Струга, Д. Капија – Удово, Катланово – Велес, Крушево – […]

СНЕГ ВО МАКЕДОНИЈА: Еве каде има во моментов

 • December 3, 2016
 • Коментари
Според извештајот на УХМР утринава мала снежна покривка има во Демир Капија и Ѓуриште, додека во Маврово измерени се 4 сантиметри, а во Берово е највисока 5см. Најстудено утрово е во Берово -5, -4 во  Крива Паланка, Маврово, Лазарополе, -3 Крушево, -2 Ѓуриште, -1 Дебар, Пожаране, 0 Тополчани, Виница, Охрид, Д. Капија, Скопје, Битола, Прилеп, […]

ВИКЕНД ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА: Повторно снег во Македонија

 • December 2, 2016
 • Коментари
Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Во западните делови ќе биде значително облачно со услови за слаб локален дожд, а на планините со слаб снег. Во западните делови ќе дува и умерен до засилен ветер од западен правец, а долж Повардарието слаб до умерен ветер од северозападен правец. Утринската температура […]

Состојба на патиштата

 • December 1, 2016
 • Коментари
ИЗВЕСТУВАЊЕ: Според информација од РЦУК, денес, 01.12.2016, четврток, тунелот Катланово (Општина Петровец) ќе биде без електрична енергија од 08:45 до 14:30 часот. СОСТОЈБА: Сообраќајот на сите државни патишта се одвива по наместа влажни коловози. Во клисурите и усеците можна е помала појава на одрони, особено на патните правци: Кочани-М.Каменица-Делчево, Виница-Берово, Гостивар-Стража, Маврово-Дебар-Струга, Д.Капија-Удово, Катланово-Велес, Крушево-Демир […]

СООБРАЌАЈОТ ВО ЗИМСКИ УСЛОВИ : Забрана за камиони на неколку правци

 • November 30, 2016
 • Коментари
Патниот и воздушниот сообраќај во државата утринава се одвиваат без забрани, во зимски услови. Според информациите на веб страницата на скопскиот аеродром „Александар Велики“ во Скопје, утринава реализирани се сите планирани полетувања и слетувања. На патиштата низ државата сообраќајот се одвива по влажни коловози на дел од пониските места и претежно влажни коловози на повисоките  […]

Во Маврово изутринава измерени -12 степени

 • November 30, 2016
 • Коментари
Најстудено изутринава беше во Маврово каде се измерени – 12 степени. Во Лазарополе и Крушево температурата беше – 9, во Ѓуриште – 8, во Пожаране -7, Тополчани – 6, Берово -5 Берово и Крива Паланка, во Дебар, Прилеп и Претор – 4, во Битола, Куманово и Охрид -3, во Скопје, Петровец,  Штип, Виница, Демир Капија и […]

СНЕГОТ ПРОДОЛЖУВА ДА ГИ ЗАТВАРА ПАТИШТАТА: Забрана за сообраќај за тешки товарни возила на патниот правец Крива Паланка – граничен премин Деве Баир!

 • November 29, 2016
 • Коментари
На патниот правец Крива Паланка – граничен премин Деве Баир воведена е забрана за сообраќај на тешки товарни возила, информира ЈП „Македонија пат“. Од АМСМ, пак, препорачуваат тешките товарни возила да не се вклучуваат во сообраќај со летна опрема и задолжително да ја користат зимската опрема, која е и задолжителна од 15 ноември. – Препорачуваме […]

СНЕГ НА СТРАЖА И МАВРОВО: Патот е исчистен

 • November 29, 2016
 • Коментари
Снежна покривка на Стража и Маврово, но патот е прооден и исчистен за моторни возила. Се уште е во сила само забраната за камиони на патните правци Гостивар-Маврово-Дебар, Гостивар-Стража-Кичево и обратно.
Страница 138 од 146« Прво...110120130«136137138139140 » ...Последно »