Category: Временска Прогноза

СПРЕМЕТЕ ЈА ЗИМСКАТА ОБЛЕКА: Доаѓа вистински студ

 • November 18, 2016
 • Коментари
Во наредните денови ќе преовладува сончево и релативно топло време со мала до умерена локална облачност. По одделни котлини ќе има појава на слаба магла и ниска облачност, особено во ноќните и претпладневните часови.

OД ВТОРНИК ЗАДОЛЖИТЕЛНО НОСЕЊЕ ЗИМСКА ОПРЕМА: Еве што се треба да имате во возилата

 • November 10, 2016
 • Коментари
Републичкиот совет за безбедност во сообраќајот на патиштата потсетува дека од вторник, 15 ноември, почнува да важи обврската за задолжително носење зимска опрема во возилата, која ќе трае сѐ до 15 март наредната година. Во продолжение на текстот информирајте се за законските одредби кои треба да ги исполнат сите возачи за управување на возила во […]

Утрово најстудено во Лазарополе, Берово и Маврово

 • October 31, 2016
 • Коментари
Утрово најстудено во Лазараполе, Берово и Маврово со измерени минус три степени. Според мерењата еден степен под нулата било во Крушево, нула во Скопје, Пожар, Тетово, Прилеп, Битола, Демир Капија, 2 во Пожаране, Крива Паланка, Струмица, 3 во Ѓуриште, Тополчани, Охрид, 4 во Претор, Виница, 5 во Штип и Куманово и 8 степени во Дојран […]

Сообраќајот се одвива по наместа влажни коловози

 • October 24, 2016
 • Коментари
АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Сообраќајот на сите државни патишта се одвива без забрани, по наместа влажни коловози. АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Посебно внимание е потребно низ клисурите, каде постои можност за појава на одрони кои […]

УШТЕ ОВОЈ ВИКЕНД ПО СТАРО ВРЕМЕ: Следниот се поместуваат стрелките

 • October 22, 2016
 • Коментари
Зимското сметање на времето оваа година ќе почне на 30 октомври, во 3 часот по полноќ кога стрелките на часовникот ќе се вратат еден час назад. Иако денот се уште трае до 19 часот, како што доаѓа зимата, се порано се стемнува, а зимското сметање на времето дополнитено ќе придонесе за тоа. Со тоа ќе […]

АМСМ: Сообраќајот на сите државни патишта се одвива без забрани, по наместа влажни коловози.

 • October 22, 2016
 • Коментари
АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Посебно внимание е потребно низ клисурите, каде постои можност за појава на одрони кои наместа може да го попречат движењето на возачите. РАБОТИ НА ПАТ: – Од 19.10.2016 год. од 13:00ч. врз основа на одобрение 0302-737/Х од Страбаг АГ Подружница Страбаг, […]

Денес – услови за слаби локални врнежи но и пораст на температурите!

 • October 22, 2016
 • Коментари
Денес (22.10.2016) времето во Македонија ќе биде променливо облачно со сончеви периоди но и со повремени слаби локални врнежи од дожд. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од југоисточен правец. Доцна попладне и во вечерните часови врнежите ќе престанат. Поради продот на топла воздушна маса од југ во текот на денешниот ден температурите ќе […]

ВРЕМЕТО ПАК ЌЕ НЕ ИЗНЕНАДИ: Наскоро снег во Скопје

 • October 18, 2016
 • Коментари
Измените во долгорочните прогнози велат дека снегот оваа година ќе ни дојде порано, и дека ќе вее неколку дена во серија. Не се очекуваат услови за тој да се задржи на почвата, бар не се до почетокот на декември. Првите врнежи се очекуваат на средина од идниот месец, додека можност да се задржат на почвата […]

ВЛАЖНИ КОЛОВОЗИ И ОДРОНИ: Важна вест за возачите  

 • October 12, 2016
 • Коментари
Сообраќајот на сите државни патишта се одвива без забрани, по влажни коловози, информира Автомото сојузот на Македонија (АМСМ) во утринскиот извештај за состојбата на патиштата. АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Посебно внимание е потребно низ клисурите, каде постои можност за појава на одрони кои наместа може да […]

ОБЈАВЕН АЛАРМ ОД ЖОЛТА ФАЗА ВО СКОПЈЕ И ПЕЛАГОНИСКИОТ РЕГИОН: Следуваат обилни врнежи

 • October 10, 2016
 • Коментари
Аларм од жолта фаза во Скопје и пелагонискиот регион прогласи денеска европската метеоролошка станица. Предупредувањето се однесува на врнежи од дожд. Локално во западните и во северозападните делови врнежите ќе бидат пообилни, каде се очекува над наврне над 25 литри на м/2 воден талог. Ќе дува слаб до умерен јужен ветер, а во западните делови […]
Страница 149 од 154« Прво...120130140«147148149150151 » ...Последно »