December 3, 2020, 11:12 am

Временска Прогноза

ВРЕМЕТО ПАК ЌЕ НЕ ИЗНЕНАДИ: Наскоро снег во Скопје

Измените во долгорочните прогнози велат дека снегот оваа година ќе ни дојде порано, и дека ќе вее неколку дена во серија. Не се очекуваат услови за тој да се задржи на почвата, бар не се до почетокот на декември. Првите...

ВЛАЖНИ КОЛОВОЗИ И ОДРОНИ: Важна вест за возачите  

Сообраќајот на сите државни патишта се одвива без забрани, по влажни коловози, информира Автомото сојузот на Македонија (АМСМ) во утринскиот извештај за состојбата на патиштата. АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Посебно внимание...

ОБЈАВЕН АЛАРМ ОД ЖОЛТА ФАЗА ВО СКОПЈЕ И ПЕЛАГОНИСКИОТ РЕГИОН: Следуваат обилни врнежи

Аларм од жолта фаза во Скопје и пелагонискиот регион прогласи денеска европската метеоролошка станица. Предупредувањето се однесува на врнежи од дожд. Локално во западните и во северозападните делови врнежите ќе бидат пообилни, каде се очекува над наврне над 25 литри...

ПРВИОТ СНЕГ ПРИСТИГНУВА ВО ВТОРНИК: Студен бран се симнува кон Македонија, можен снег на планините – предупредување за земјоделците!

Од (04.10.2016) поради продор на доста студен воздух од североисточна европа се очекува голем пад на температурите и северен ветер кој ќе предизвика на планинските места да падне првиот снег за оваа сезона. Утринските температури во текот на следната недела...

Сончев ден и денес!

 Денес (30.09.2016) времето во Македонија ќе биде сончево и топло. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од јужен правец. Температурата ќе се движи во интервал од 21 до 29 степени.   Придружете се во најновата фејсбук страница која е...

Денес-прекрасен сончев ден!

Денес (29.09.2016) територијата на Македонија ќе биде под влијание на доста изразениот антициклон кој е со центар над централна Европа. Поради тоа времето денес ќе биде сончево и релативно топло. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец...

Денес претежно сончев ден во Македонија!

 Денес (28.09.2016) времето во Македонија ќе биде сончево и релативно топло со мала локална облачност. Ќе биде претежно тивко. Температурата ќе се движи во интервал од 16 до 24 степени. Најава: И понатаму следува периодот на стабилно и суво...

ДЕНЕС ТОПЛО ВРЕМЕ

И денес продолжува пријатно топло време! Денес (27.09.2016) времето во Македонија ќе биде сончево и пријатно топло во текот на денов со умерена облачност. Ќе биде претежно тивко. Температурата ќе се движи во интервал од 16 до 23 степени.    Придружете...

Следува ПОЗНАЧИТЕЛНО ЗАТОПЛУВАЊЕ на времето!

 Полека но сигурно на ова невообичаено студено време за овој период од годината му доаѓа крајот. Веќе од четврток (29.09.2016) територијата на Македонија постепено ќе подпаѓа под влијание на топла воздушна маса која од Атлантикот полека ќе се шири...

ДЕНЕС СОНЧЕВО СО МАЛКУ ПОВЕЌЕ ОБЛАЦИ

Денес (25.09.2016) времето во Македонија ќе биде сончево со умерена , на некои места повремено и значителна облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец. Температурата ќе се движи вцо интервал од 16 до 22 степени. -Кон...
- Advertisement -

Latest News

Caнкциoниpaн 381 вoзaч вo Скопје вo тeкoт нa вчepaшниoт дeн

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (02.12.) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот...
- Advertisement -

Германски eкcпepти: Bakцинaциjaтa мoжe дa пoтpae нeкoe вpeмe

Експертите од германскиот државен епидемиолошки институт „Роберт Кох“ предупредија на прекумерна еуфорија поради вакцината за коронавирус, наведувајќи дека поради различни проверки кои се неопходни,...

Мeѓyнapoдeн дeн нa лицaтa co пoпpeчeнocт: Гpaдeњe пoдoбap cвeт пo Koвид-19

Започнувајќи од 1992 година, на 3 декември се одбележува Меѓународниот ден на лицата со попреченост со цел подигнување на свеста за правата на овие...

Државјанин нa Албанија ocyдeн зa yпoтpeбa нa фaлcификyвaнa личнa кapтa

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен предлог против албански државјанин за кривично дело – Фалсификување исправа согласно член 378 став 3 во врска со...

Македонија – кандидат за претседавање со ОБСЕ во 2023 година

На годишниот министерски совет на Организацијата за безбедност и соработка во Европа - ОБСЕ кој се одржува денес и утре во Тирана треба да...