Category: Временска Прогноза

Снег, ветер и магла на Шапка, Тетово, Гостивар, Маврово, Крива Паланка

 • March 12, 2019
 • Коментари
Врнежи од снег со среден интензитет и засилен северен изутринава има на Попова Шапка, во Гостивар и на планинскиот превој Ѓавато, а со послаб интензитет во Маврово, Тетово, Крива Паланка, Страцин и на планинските превои Стража и Плетвар. Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози, а на некои повисоки места во североисточните и […]

ЗБОГУВАЈТЕ СЕ СО ПРОЛЕТТА: Циклонот Викторија носи дожд и снег на Балканот!

 • March 11, 2019
 • Коментари
Циклонот ВИКТОРИЈА кој е доста моќен на интензитет полека во текот на денов најпрво ќе го зафаќа регионот, особено изразен ќе биде претстојната ноќ кога во регионот, односно во Црна Гора, Босна и Херцеговина како и долж Јадранот ќе услови оpкaнcка буpа која на некои места ќе достигнува над 100 км/час и истата би можела […]

ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА: Сончево и топло уште денес, од утре зимата се враќа!

 • March 11, 2019
 • Коментари
Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен, во западните делови повремено засилен ветер од западен и југозападен правец. Утринската температура ќе се движи од нула до шест, а дневната од 15 до 24 степени. Во Скопје слично време, сончево со мала до умерена облачност и со […]

ЗГОЛЕМЕНА МОЖНОСТ ЗА МOЗOЧHИ УДAPИ: Метеоролозите и лекарите пpeдупpeдувaaт – следи нагла промена на времето, се очекува зголемен број на повици во Бpзa пoмoш

 • March 9, 2019
 • Коментари
Метеоролозите од вечерва веќе најавуваат голема промена на времето.   Лeкapитe апелираат до граѓаните, особено до мeтeoпaтитe и xpoничнo бoлнитe да внимaвaaт овој период, да ги земаат редовно препишаните лeкoви. Зголемен број повици во врска со нapушeнoтo здpaвje на xpoничнo бoлни, зголемен кpвeн пpитиcoк, глaвoбoлки, вpтoглaвици, мaлaкcaнocт, нeдeфиниpaни состојби, очеуваат екипите на Бpзaтa пoмoш. Периодов, […]

АСТРОНОМСКИ КАЛЕНДАР: Месечината во фаза на млада Месечина – сонцето во Скопје изгреа во 5.58 часот

 • March 9, 2019
 • Коментари
Денеска е сабота, 9 март 2019 година, 68-иот ден во годината. До крајот на годината остануваат уште 297 дена. Сонцето во Скопје изгреа во 5 часот и 58 минути, а ќе зајде во 17 часот и 31 минута. Денов трае 11 часа и 33 минути. Месечината, која е во фаза на млада Месечина, ќе изгрее […]

ВРЕМЕТО ДЕНЕС: Сончево и топло, со умерена облачност и слаб ветер

 • March 9, 2019
 • Коментари
Времето во Македонија ќе биде сончево и топло со умерена локална облачност и со слаб ветер од зпаден и југозападен правец. Утринската температура ќе се движи од два до седум, а дневната од 14 до 24 степени. Во Скопје слично време, сончево и топло со мала до умерена обланост и со слаб ветер од зпаден […]

ТОЛКУ ОД СОНЦЕТО, ДОАЃА ЦИКЛОНОТ ВИКТОРИЈА:Следува опаѓање на температурите, дожд и снег

 • March 7, 2019
 • Коментари
Полека се гледата крајот на ова невообичаено топло време за овој дел од годината кое е проследено со рано – летни температури на воздухот, сепак до самиот крај на оваа недела максималните дневни температури ќе се искачуваат во интервалот од 17 до 25 степени. Времето ќе биде стабилно, суво и сончево, повремено со умерена а […]

ДЕНЕС ВРЕМЕТО:Сончево со температури до 23 степени

 • March 7, 2019
 • Коментари
Денес времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен ветер претежно од јужен правец. Дневните температури ќе бидат во Скопје 21,Маврово 12, Битола 20, Охрид 16, Крива Планка 18, Берово 15, Кавадарци 21, Дојран 23 Целзиусови степени. И утре не очекува сончево и топло време со температури од 14 […]

СЛАВЧО ПОПОСКИ СО НАЈНОВИ НАЈАВИ: Освен африканска топлина деновиве следува транспорт на прашина и песок од Сахара!

 • March 6, 2019
 • Коментари
Африканска топлина која е невообичаена за овој дел од годината, односно за почетокот на месец март, исто така и релативно високата влажност во воздухот на некои места ќе услови појава и на спарина а ова секако лошо ќе влијае особено врз метеопатите па така деновиве да не се чудат доколку почувстуваат главоболка како и повремена […]

ВИСТИНСКА ПРОЛЕТ ДО САБОТА: Потоа следи промена

 • March 6, 2019
 • Коментари
Африканска топлина која е невообичаена за овој дел од годината, за почетокот на месец март, исто така и релативно високата влажност во воздухот на некои места ќе услови појава и на спарина а ова секако лошо ќе вкијае особено врз метеопатите па така деновиве да не се чудат доколку почувстуваат главоболка како и повремена нервоза […]
Страница 2 од 103«12345 » 102030...Последно »