Category: Временска Прогноза

ОД УТРЕ ПРЕСВРТ НА ВРЕМЕТО: УХМР најавува уште врнежи од снег – од утре пресврт

 • November 19, 2018
 • Коментари
Времето во Македонија во утринските часови ќе биде променливо облачно, во источните делови се уште со локални врнежи од дожд, а на повисоките места и на планините со снег. Преку денот ќе биде сончево со умерена облачност, а во вечерните часови од запад облачноста повторно ќе се зголеми и во западните делови ќе има повремен […]

Во Маврово 25 сантиметри снег, најмногу дожд во Битола

 • November 19, 2018
 • Коментари
Најмногу снег во изминатите 24 часа е наврнат на Маврово каде е формирана снежна покривка од 25 сантиметри. Снег има и во Крушево и Лазарополе 18, Попова Шапка 17, Тополчани 16, Претор 14, Битола 13, Берово и Ѓуриште 10 сантиметри. Врнежи од дожд имаше во Битола, каде наврнале 41 литар на метар квадратен, по што […]

Понеделник ќе биде ден генерално без врнежи. Само во раните утрински часови ќе има сеуште врнежи од дожд на пониските, а снег на повисоките места во крајниот источен регион.

 • November 19, 2018
 • Коментари
Околу пладне во дел од земјава ќе има делумно разведрување, со малку подолги сончеви пертиоди во југоисточниот крај. Кон крајот на велерата ќе има ново наоблачување. Минималната температура ќе има вредности помеѓу -1°С и 3°С. Дневната температура ќе има максимална вредност помеѓу 6°С и 8°С во најголем дел од котлините. Значајно потопло, со максимална околу […]

СНЕГОТ ПРЕДИЗВИКА ХАОС ВО БИТОЛА: Скршени дрвја, паднати бандери, непроодни улици!

 • November 18, 2018
 • Коментари
Снегот предизвика проблеми низ градот. На неколку места паднати гранки и кабли. Затоа внимателно движење низ улиците, особено под крошните од дрвјата. Вечерва до 19 часот висината на снежната покривка во Битола е 11 сантиметри. Снегот во Битола веќе формираше снежна покривка. Тоа пак предизвика проблем во нормалното одвивање на сообраќајот. Битола ја активираше зимската […]

ХАОС НА ПАТИШТАТА: Поради врнежи од снег во прекин сообраќајот на неколку правци и премини

 • November 18, 2018
 • Коментари
Од 18:10 часот вечерва поради снежни врнежи е во прекин патниот правец Берово-Виница за патнички и за тешки товарни возила, информираат од Автомотосојузот на Македонија. Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози. На планинските премини Стража, Ѓавато, Буково и Пресека има остатоци од кашест снег на коловозот, но нема забрана за движење на […]

(Видео)СТРАЖА ВО МОМЕНТОВ: Неколку сентиметри снег го покри преминот Стража, возете внимателно!

 • November 17, 2018
 • Коментари
Снежна покривка од неколку сентиметри го покри патниот правец Стража – Кичево вечерва, откако се исполнија предвидувањата на метеоролозите дека овој викенд ќе започнат првите врнежи од снег годинава Во моментов на Стража паѓа снег, а сообраќајот е значително успорен. Од АМСМ препорачуваат внимателно возење на патните правци на повисоките места. За утре од УХМР […]

СНЕЖНА ИДИЛА ВО МАКЕДОНИЈА: Утрово државата се разбуди во снежна покривка

 • November 17, 2018
 • Коментари
Утрово Македонија се разбуди во снежна покривка. Снег заврна на повисоките места низ државава, додека пак во делови од Западна Македонија утрово врнело дожд со повремен снег. Една од поубавите фотографии кои кружи на социјалните мрежи е срничка фотографирана на Пелистер.

ПАДНА ПРВИОТ СНЕГ: Снег во Маврово и Крушево

 • November 17, 2018
 • Коментари
Падините на Маврово и повисоките места во Крушево утрово се прекриени со снежна покривка. Според најновите информации од УХМР, до 7 часот утринава висината на снежната покривка во Маврово е 6 сантиметри, 4 во Лазарополе и 4 во Крушево. Во Берово утрово било најстудено со измерни – 5 степени, потоа во Маврово – 3, -2 […]

Временска прогноза: Врнежи од дожд и најава за снег

 • November 17, 2018
 • Коментари
Времето денеска ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од дожд, а на повисоките места и на планините од снег. Врнежите ќе бидат со слаб, на места умерен интензитет. На планините во западните делови ќе се формира снежна покривка. Утринската температура ќе биде во интервал од минус четири до пет степени, а дневната од нула […]

ПАДНА ПРВИОТ СНЕГ НА СТРАЖА: Вечерва вее снег на Стража, УХМР најавува пообилни врнежи од снег во недела

 • November 16, 2018
 • Коментари
Метеоролозите за деновите од викендот кој е пред нас прогнозираа дожд на пониските и снег на повисоките места, а вечерва веќе падна првиот снег на планинскиот превој Стража. За утре од УХМР највуваат дека врнежите ќе имаат слаб до умерен интензитет, а во недела ќе бидат пообилни, особено во јужните и источните делови. На планините […]
Страница 20 од 103« Прво...10«1819202122 » 304050...Последно »