Временска Прогноза

ДЕНЕС ВРЕМЕТО СОНЧЕВО ПРЕДПЛАДНЕ, ОБЛАЧНО ПОПЛАДНЕ

Денес (05.09.2016) времето во Македонија во предпладневните часови ќе биде сончево и релативно топло со умерена облачност. Во текот на попладневните часови облачноста ќе започне да се зголемува и доцна попладне ќе има услови за локален дожд проследен со...

ДЕНЕС СОНЧЕВО И ТОПЛО: Од утре нов температурен шок

Времето во Македонија ќе биде сончево и топло со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб ветер од променлив правец.   Утринската температура ќе се движи од осум до 16, а дневната од 27 до 34 степени. Во Скопје слично, сончево...

ВОНРЕДНА ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА И ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: ОД ВТОРНИК МНОГУ ДОЖД И ГОЛЕМ ПАД НА ТЕМПЕРАТУРИТЕ!

 Од вторник (06.09.2016) па во текот на целата наредна недела територијата на Македонија ќе биде зафатена од многу влажна но и нестабилна воздушна маса која доаѓа од Медитеранот. Поради тоа ќе имаме зголемена облачност со врнежи од дожд ....

ДЕНЕС – УСЛОВИ ЗА ЛОКАЛЕН КРАТКОТРАЕН ДОЖД!

Денес (02.09.2016) времето во Македонија ќе биде спнчево и релативно топло со умерена облачност. Во попладневните часови ќе има услови за локален краткотраен дожд проследен со ретки грмежи. Ќедува слаб до умерен ветер од северен правец. Температурата ќе се...

ЗАПОЧНА НЕВРЕМЕТО ВО СКОПЈЕ: Вонредна прогноза за претстојното неврме во Скопје!

Пороен дожд предмалку го зафати Скопје. Како што информираа од УХМР, невремето се движи од подрачјето источно од Куманово, се до Беласица, претежно во планинските подрачја. Од градовите нестабилно е во Пробиштип, а поизразена  нестабилност има во Штип. Правецот...

ЗЕМЈОТРЕС НА 120 КИЛОМЕТРИ ОД СКОПЈЕ: Еве каде бил епицентарот на вчерашниот земјотрес!

Земјотресот што беше почувствуван ноќеска 00 часот и 20 минути во западна Македонија бил со интензитет од три степени според Европската макро-сеизмичка скала–1998, соопшти Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје. Епицентарот бил на 120 километри југозападно од Скопје, во соседна Република Албанија. Земјотресот...

ПОЧНА НЕВРЕМЕТО: Погледнете кои градови се зафатени

Почна невремето, Невреме  проследено со грмежи и врнежи почнаа југозападно од Битола и според правецот на движење треба да го зафати јужниот дел на Пелагонија. Нестабилност има и во Гевгелиско. Во Скопје претпладне се очекува времето да биде нестабилно со зголемена облачност, а...

СИЛНО НЕВРЕМЕ ГО ЗАФАТИ БИТОЛСКИОТ РЕГИОН

Изразена нестабилност проследена со грмежи и врнежи од дожд во моментов има југозападно од Битола. Од Управата за хидрометеоролошки работи информираат дека по правецот на движење невремето се очекува да го зафати јужниот дел на Пелагонија. Нестабилност се бележи и во Гевгелиско.

ДЕНЕС – ТОПОЛ ДЕН !

Денес (31.08.2016) времето во Македонија ќе биде сончево и топло со умерена облачност. Ќе биде претежно тивко. Во попладневните часови ќе има услови за локален краткотраен дожд проследен со ретки грмежи. Температурата ќе се движи од 26 до 34...

НАЈАВА И ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: ДОАЃА НОВА НЕСТАБИЛНОСТ КОЈА ЌЕ ДОНЕСЕ НОВО НЕВРЕМЕ!

Во четврток (01.09.2016) во попладневните часови на повеќе места ќе биде нестабилно со дожд и грмежи. Услови за поинтензивни атмосферски процеси локално ќе има во западните , крајните североисточни , во источните и во југоисточните предели.   Временската прогноза ја подготви: Славчо...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Cooбpaќajнa нeзгoдa вo Скопје: Boзaч и двajцa coпaтници пoвpeдeни вo нecpeќaтa

На 13.06.2021 во 18.00 часот во СВР Скопје било пријавено дека на ул.„Лазар Личеновски" во Скопје, патничко возило „форд...
- Advertisement -spot_img