December 9, 2021, 11:47 am

Временска Прогноза

СНЕГ НА СТРАЖА И МАВРОВО: Патот е исчистен

Снежна покривка на Стража и Маврово, но патот е прооден и исчистен за моторни возила. Се уште е во сила само забраната за камиони на патните правци Гостивар-Маврово-Дебар, Гостивар-Стража-Кичево и обратно.

СОСТОЈБА НА ПАТИШТАТА: Поради снегот забрана за возење на три патни правци – прочитајте пред да влезете во автомобил!

ЗАБРАНА ЗА СООБРАЌАЈ: Забрани за тешки товарни возила има на патните правци Гостивар-Маврово-Дебар, Гостивар-Стража-Кичево и обратно. НОРМАЛИЗИРАН СООБРАЌАЈ: Патниот правец Штип-Радовиш кај м.в.„Пилаф Тепе“, кој поради сообраќајна незгода беше во прекин, е нормализиран. СОСТОЈБА: Сообраќајот на државните патишта се одвива по...

СНЕГ ПАЃА ВО ЦЕЛА МАКЕДОНИЈА: Температури до -10 степени, и снежна покривка од 10 сантиметри – еве каде наврна највеќе снег!

Снежна покривка од 10 сантиметри е формирана на Маврово, Крушево и Берово 4, Пожаране 3, Претор, Лазарополе и Крива Паланка 2 и еден сантиметар снежна покривка формирана е во Демир Капија, Штип, Виница, Тополчани и Ѓуриште. ВИСИНА НА СНЕЖНА ПОКРИВКА...

БЛОКИРАНА И СТРАЖА: Снегот го блокираше сообраќајот и на превојот Стража!

Поради интензивни врнежи од снег, превентивно се воведува забрана за тешки товарни возила на планинскиот превој Стража, соопшти Диспечерско-информативниот центар на ЈП „Македонија пат“. Претходно исто тала поради интензивни врнежи од снег воведена е забрана за сообраќај на тешки моторни...

СНЕГОТ ГО БЛОКИРАШЕ ПАТОТ КОН МАВРОВО: Забрана за движење по патот Маврово-Дебар поради интензивни врнежи од снег!

Поради интензивни врнежи од снег воведена е забрана за сообраќај на тешки моторни возила на патниот правец крак Маврово – Дебар и обратно. Како што информира АМСМ, забраната е на сила од 21:15 часот.

ПРВИОТ СНЕГ ПРИСТИНГА ВО МАКЕДОНИЈА: Битола прва го виде овогодинешниот снег!

Падна првиот снег за оваа година во Битола. Најголема радост донесе кај најмалите. Ова се први врнежи од снег за оваа година. Врнежите од снег се очекува да придонесат и за почист воздух, моментално во нашиот град двете мерни станици покажуваат...

Од денеска засилен ветер, снег и намалување на температурите

Времето во Македонија ќе биде облачно со повремени врнежи од дожд, на планините од снег. Поради спуштање на многу студена воздушна маса од север ќе бидат проследени со засилен северен ветер, а во попладневните часови врнежите и на некои...

Состојба на патиштата

АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Посебно внимание е потребно низ клисурите, каде постои можност за појава на одрони кои наместа може да го попречат движењето на возачите. Од 15-ти Ноември на...

ДЕНЕС ВРЕМЕТО: Променливо облачно со локален дожд

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно, претпладне со локален слаб дожд и со појава на магла по котлините и речни долини. Кон крајот на денот и во вечерните часови повторно ќе има врнежи од дожд. Утринската температура ќе се...

ОБЛАЧНО И МАГЛОВИТО ВРЕМЕ: Попладне на некои места дожд

Времето денеска ќе биде претежно облачно,а по одделни котлини магливо. Кон крајот на денот во западните и југозападните делови ќе има повремен слаб дожд. Утринските температури ќе се движат од -4 до 6 степени, додека дневните ќе бидат во интервал...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Стефковски: Сѐ додека сум јас градоначалник нема да дозволам отворање на индустриски капацитети за загадувачка индустрија

Градоначалникот на општина Гази Баба Бобан Стефковски, утрово беше гостин во ,,Утрински брифинг” на СлободнаТВ. Стефковски истакна дека во периодот...
- Advertisement -spot_img