Category: Временска Прогноза

МАКЕДОНИЈА ПОД ЖОЛТ МЕТЕО-АЛАРМ: Сибирски температури во Македонија во текот на целата недела!

 • January 7, 2019
 • Коментари
Жолт метео аларм поради сибирските температури и ветер во Македонија за денеска и утре има издадено европскиот метео аларм. Според информациите утре да го имаме најстуденото утро од овој бран, кога температурата ќе се спушти до -15 степени целзиусови. Изминативе денови во Битола беше измерен рекорд од -20 степени целзиусови. Во наредниве денови ќе преовладува […]

Во Маврово 65 сантиметри снег, во Берово -14 степени

 • January 7, 2019
 • Коментари
Снежната покривка во Маврово достигна 65 сантиметри, во Крушево 30 Крушево, 27 во Битола, 24 во Тополчани, 12 во Ѓуриште, 11 во Пожаране и Лазарополе, и 10 сантиметри во Демир Капија и во Берово. Ноќеска најладно беше во Берово – 14 степени, во Битола, Лазарополе и Струмица – 12 степени, -11 во Прилеп и Маврово, […]

Смрзнувачка ноќ пред Бадник: Температурата се спушти до -21 степен

 • January 6, 2019
 • Коментари
Студено утро во Македонија со температура што се спушти до минус 21 степен во Битола. Во Берово се измерени -17 Берово, -15 во Струмица, -14 во Прилеп и Демир Капија, -12 во Лазарополе и Крушево, -11 во Маврово, -10 во Штип и Крива Паланка, минус девет во Скопје Петровец, Охрид, Претор и Пожаране, минус осум […]

СКОПЈЕ УТРОВО ПОКРИЕНО СО СНЕГ

 • January 6, 2019
 • Коментари
Во Скопје утрово врне снег. Снегот веќе се задржува на коловозите. Времето е облачно и многу студено. Снег провејува и во северните и североисточните делови од земјата. Во текот на денот се очекува променливо облачно време. Локално, особено во северните делови, ќе има слаби врнежи од снег. Попладне во централните и јужните делови ќе има […]

РУСКО ВЛИЈАНИЕ ВО МАКЕДОНИЈА: Поларен воздушен бран се спушта од Русија, ќе се задржи и за Божиќ

 • January 6, 2019
 • Коментари
Влијанието на поларниот воздушен бран кој се спушта од Русија ќе се задржи и за претстојниот голем Христијански празник, Рожденство Христово – Божиќ. Студеното време со максимални дневни температури под или околу нулата продолжува и во наредните денови. Денеска и во понеделник претпладне ќе има локален слаб снег и ќе дува повремено засилен северозападен ветер. […]

МИНУСНИ ТЕМПЕРАТУРИ ШИРУМ МАКЕДОНИЈА: Во Битола температурата стигна и до -21 степени

 • January 6, 2019
 • Коментари
Студено утро во Македонија со температура што се спушти до минус 21 степен во Битола. Во Берово се измерени -17 Берово, -15 во Струмица, -14 во Прилеп и Демир Капија, -12 во Лазарополе и Крушево, -11 во Маврово, -10 во Штип и Крива Паланка, минус девет во Скопје Петровец, Охрид, Претор и Пожаране, минус осум […]

БОЖИЌ КАКО НА РАЗГЛЕДНИЦА:Се очекуваат големи врнежи од снег и ниски температури

 • January 5, 2019
 • Коментари
Влијанието на поларниот воздушен бран кој се спушта од Русија ќе се задржи и за претстојниот голем Христијански празник, Рожденство Христово – Божиќ. Студеното време со максимални дневни температури под или околу нулата продолжува и во наредните денови. Утре и во понеделник претпладне ќе има локален слаб снег и ќе дува повремено засилен северозападен ветер. […]

КОЧАН ЛАДНО: Ова е најстудена ноќ во Македонија зимава

 • January 5, 2019
 • Коментари
Ова се температурите низ Македонија вечерва. Измерени се најниски -15 степени во Прилеп, -14 степени во Дебар и -13 во Делчево со што ова се вечерва најстудените градови. Вее снег во Кичево. Ваквото време ќе се задржи и деновиве, а не чекаат и пониски температури.

Маврово никогаш не било поубаво: Огромна снежна покривка за љубителите на снегот

 • January 5, 2019
 • Коментари
Најмногу снег наврна во Маврови Анови, а најладно ноќесна беше во Лазарополе, каде температурата падна до -14. Како што информираат од УХМР, снежната покривка во Маврови Анови достигна до 85 сантиметри, во Крушево – 34, 32 во Битола, 25 во Тополчани, 18 во Попова Шапка, 14 во Демир Капија, 13 во Дојран, Пожаране, 12 во […]

ОБИЛНИ ВРНЕЖИ ОД СНЕГ: Забрана за движење на камиони на Гостивар-Стража-Кичево и Маврово-Дебар

 • January 4, 2019
 • Коментари
На патниот правец Гостивар – планински премин Стража – Кичево и обратно, поради обилни врнежи од снег и негово задржување на коловозот, од 17:15 часот воведена е забрана за движење на тешки товарни возила, соопшти Авто-мото сојузот на Македонија. Од ЈП Македонија пат, пак, информираа дека од 17:10 часот е воведена забрана за движење на […]
Страница 3 од 94«12345 » 102030...Последно »