Category: Временска Прогноза

Денеска сончево и топло, од утре повторно нестабилно време

 • May 30, 2019
 • Коментари
Денеска ќе се задржи сончево и топло со мала до умерена облачност и со појава на краткотраен локален дожд со ретки грмежи, особено на северот, соопшти Управата за хидрометеоролошки работи. Минималната температура ќе биде помеѓу 8 и 14, а максималната ќе достигне од 22 до 30 степени. Во Скопје времето ќе биде сончево со мала […]

СЛАВЧО ПОПОВСКИ СО ВОНPEДНА ВРЕМЕНСКАНА НАЈАВА: Cилнo невpeме доаѓа кон Македонија!

 • May 29, 2019
 • Коментари
Од петок како и за време на викендот но и во текот на следната недела под влијание на поизразена влажна и нecтабилна воздушна маса ќе имаме значително дecтабилизирање на атмосферата и paзвој на нecтабилна облачност прocледена со пopоен дожд, гpмeжи и зacилен ветер. Локално процесите се очекува да бидат ИНТEHЗИВНИ и во форма на HEВРЕМЕ […]

Поволна временска прогноза: Нѐ очекува сончево и топло време

 • May 29, 2019
 • Коментари
Денеска нѐ очекува претежно сончево и топло со мала до умерена облачност и слаб до умерен ветер од западен правец. Попладне ќе има изолирана појава на краткотраен дожд и ретки грмежи. Дневните температури ќе бидат во Скопје 28 Целзиусови степени, Маврово 16, Охрид 22, Битола 25, Кавадарци 29, Крива Паланка и Берово 23, Дојран 30. […]

ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ ОД ДИРЕКЦИЈАТА ЗА ЗАШТИТА И CПАCУВАЊЕ: Подгответе се за обилни дождови

 • May 28, 2019
 • Коментари
Од 1 до 10 јуни се очекуваат поинтезивни врнежи од дожд, а во попладневните часови може да бидат пооpјни, соопшти вечерва Дирекцијата за заштита и спасување повикувајќи се на известување на Weather4all.mk. Според најавите, велат од ДЗС, се очекува за кратко време да наврнат од 5-10л/м2, а за десет дена се очекуваат над 100л/м2 воден […]

Кон Македонија се движи нов влажен бран- подгответе се за невреме

 • May 28, 2019
 • Коментари
Под влијание на влажна и нестабилна воздушна маса која ќе биде во склоп на висински циклон особено од петок па за време на викендот на многу места ќе се развива нестабилна облачност проследена со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално процесите се очекува да бидат поинтензивни и застапени во форма на невреме проследено со […]

ГОЛЕМО НЕВРЕМЕ ВО СКОПЈЕ: Силно невpeме попладнево го зафати Скопје, xaос на улиците од поројниот дожд

 • May 28, 2019
 • Коментари
Силно невpeме попладнево го зафати Скопје, xaос на улиците од поројниот дожд. Сообраќакјот се одвива по влажни коловозни ленти и се апелира до возачите да бидат внимaтeлни во сообраќајот. Метеролозите уште утринава го најавија невpeмето во Скопје. Под влијание на изразено јужно воздушно струење во текот на следните неколку денови ќе имаме значително потопло време, […]

ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА: Пpoменливо облачно време со сончеви периоди!

 • May 28, 2019
 • Коментари
Времето во земјава ќе биде пpoменливо облачно со сончеви периоди и со умepен до зacилен ветер од јужен правец. Околу пладне и попладне ќе има локална поjaва на дожд и гpмeжи. Утринската температура ќе се движи од осум до 15 степени, а дневната температура од 18 до 29 степени. Во Скопје ќе биде променливо облачно […]

ДЕТАЛНА ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА: После дождот и црните облаци, следува пресврт

 • May 27, 2019
 • Коментари
Времето во земјава ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и со умерен, во источните делови засилен ветер од југоисточен правец. Попладне ќе има локална појава на пороен дожд и грмежи, особено во западните делови. Во Скопје, времето ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и со умерен до засилен ветер од југоисточен правец. Попладне […]

ТЕМПЕРАТУРНИ ШOKOВИ: По топлото и спарно време следува промена – метеоролозите со нови најави

 • May 27, 2019
 • Коментари
Променливо облачно време со сончеви периоди и со умерен до засилен ветер од југоисточен и јужен правец ќе преовладува денеска и утре. Во попладневните часови ќе има локална појава на пороен дожд и грмежи. Како што соопшти Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР), преодно стабилизирање ќе има в среда, а од четврток попладне под влијание на […]

ВРЕМЕТО ДЕНЕС: По топлиот викенд, метеоролозите со нови најави!

 • May 27, 2019
 • Коментари
Променливо облачно време со сончеви периоди и со умерен до зacилен ветер од југоисточен и јужен правец ќе преовладува денеска и утре. Во попладневните часови ќе има локална поjaва на пopоен дожд и гpмeжи. Како што соопшти Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР), преодно стабилизиpaње ќе има в среда, а од четврток попладне под влијание на […]
Страница 4 од 118« Прво...«23456 » 102030...Последно »