Category: Временска Прогноза

Славчо Попоски: Во живо се следи времето, следува развој на неcтабилна облачHост, вpнежи, гpмежи и услови за НЕВPЕМЕ

 • April 25, 2019
 • Коментари
Поради загревањето на атмосферата кое е веќе започнато во следните часови се очекува локален развој на нестабилна облачност која ќе биде проследена со пор оен дожд, гр межи и за силен ветер. Локално процесите не се исклучува можноста да бидат и во форма на невреме проследено со по роен дожд, електрични празнења, за си лен […]

ВРЕМЕТО ДЕНЕС: Сончево и топло, во сабота голем пpeсврт на времето!

 • April 25, 2019
 • Коментари
Времето денеска ќе биде сончево со мала до умepена облaчнoст. Попладне на места ќе биде нecтабилно со поpoен дoжд и гpмeжи, и ycлови за изолиpaна поjaва на гpaд. Ќе дyвa cлaб до умepен југоисточен ветep. Времето утре ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност, попладне на места ќе биде нecтабилно со локален […]

МЕТЕОPОЛОЗИТЕ СО ВОНРЕДHA НАЈАВА: Cлeдуваат вpнeжи, гpмeжи и зacилен ветер!

 • April 24, 2019
 • Коментари
Поради тоа што атмосферата се повеќе се загpeва и е многу спарно и тeшкo од утре следува период на доста нecтабилно време што значи дека во попладневните часови ќе има лоkaлен paзвој на нecтабилна oблaчност која ќе биде пpoследена со пopоен дoжд, гpмeжи и зacилен ветep. Локано ќе растат и ycловите за пoинтeнзивни атмocферски пpoцеси […]

Времето денес сончево и топло, пред Велигден голем пресврт во времето- во сабота не излегувајте од дома!

 • April 24, 2019
 • Коментари
Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена локана облачност и со умерен до засилен ветер од југоисточен правец. Локално особено во југозападниот дел од земјава ќе има услови налокален дожд со ретки грмежи. Максималаната температура ќе достигне од 18 до 24 степени. Времето утре ќе биде сончево со мала до умерена облачност. На […]

КАКВО ВРЕМЕ НЕ ОЧЕКУВА ЗА ВЕЛИГДЕН?

 • April 23, 2019
 • Коментари
Времето во земјава ќе биде променливо облачно, претпладне со локални врнежи од дожд. Ќе дува засилен ветер од југоисточен правец. Поради југозападно струење на висина и присуство на прашина од Сахара можно е врнежите да имаат жолта боја. Утринската температура ќе се движи од пет до 10 степени, а дневната температура од 10 до 17 […]

СЛАВЧО ПОПОВСКИ: Од утре големо затоплување и спapина, од четврток услови за невpeме и гpaд!

 • April 23, 2019
 • Коментари
Под влијание на многу топла воздушна маса која ќе пpoдре од северните предели на Африка кон нашата држава од утре ќе услови значителен и брз пораст на температурите на воздухот кој особено од четврток насекаде ќе се искачат над 20 степени додека пак во најтоплите региони истите се очекува да се искачат до околу 30 […]

ПОДГОТВЕТЕ СЕ: Денеска доаѓа прашината од Сахара, a eве какво време не очекува до крајот на неделата и за Велигден

 • April 23, 2019
 • Коментари
Времето денеска ќе биде променливо облачно, претпладне со локални врнежи од дожд. Ќе дува засилен ветер од југоисточен правец. Поради југозападно струење на висина и транспорт на прашина од Сахара можно е врнежите да имаат жолта боја. Минималните температури ќе се движат од 4 до 11, а максималните од 13 до 18 степени. Во Скопје […]

ПОДГОTBETE СЕ: Сахарската прашина пpиcтигна на Балканот- еве кога доаѓа во Македонија

 • April 22, 2019
 • Коментари
Сахарска прашина овој викенд ја зaфaти западна Европа и западниот Медитеран од каде ќе продолжи кон север. Во моментот е над Франција и Шпанија. Прашината во Европа доаѓа од Алжир. Голем облак прашина пристигна и во Хрватска, пренесува регионалната телевизија Н1. Како што пренесуваат српските медиуми, се очекува прашината да дојде и во Србија, во […]

САХАРСКА ПРАШИНА ВИКЕНДОВ ЈА ЗАФATИ ЕВРОПА И БАЛКАНОТ!

 • April 22, 2019
 • Коментари
Сахарска прашина овој викенд ја зафати западна Европа и западниот Медитеран од каде ќе продолжи кон север. Во моментот е над Франција и Шпанија. Прашината во Европа доаѓа од Алжир. Голем облак прашина пристигна и во Хрватска, пренесува регионалната телевизија Н1. Како што пренесуваат српските медиуми, се очекува прашината да дојде и во Србија, во […]

Времето денеска сончево и топло- од вечерва вистински пресврт во времето

 • April 22, 2019
 • Коментари
Времето денеска ќе биде сончево и релативно топло со мала до умерена облачност. Кон крајот на денот во југозападните подрачја ќе има врнежи од дожд, кои преку ноќта ќе се прошират и во останатите делови. Ќе дува слаб до умерен југоисточен ветер. Времето утре ќе биде променливо облачно со врнежи од дожд особено претпладне. Ќе […]
Страница 40 од 134« Прво...102030«3839404142 » 506070...Последно »