Category: Временска Прогноза

ДЕНЕС И УТРЕ ВИСТИНСКА ПРОЛЕТ:Од петок нова промена на времето!

 • February 20, 2019
 • Коментари
Времето во Македонија ќе биде сончево со слаб до умерен северен ветер. Утринската температура ќе се движи од минус четири до нула, а дневната од 13 до 22 степени. Во Скопје, слично време, сончево со слаб до умерен северен ветер. Утринската температура ќе се спушти до минус два, а дневната ќе достигне до 17 степени. […]

Од плус 15 на минус 15: Поларен руски бран доаѓа кон Македонија

 • February 19, 2019
 • Коментари
Драстична промена на временските услови следува низ земјава во петок, кога Макеоднија ќе ја зафати поларен руски бран. Според прогнозите на Славчо Попоски, температурите ќе бележат пад 10 до 15 степени. Во петок ќе дува засилен северен ветер. Ќе има локални врнежи од дожд и снег само на планините, а веќе во текот на ноќта […]

Голема снежна бура и се заkанува на Америка

 • February 19, 2019
 • Коментари
Повеќе од 200 милиони Американци се на удаp од голема бура, со силни врнежи од дожд и снег, но и мраз, кој може да предизвика големи проблеми, пишува Ју-Ес-Еј-Тудеј. Весникот наведува дека зимската буpа „Петра“ ќе зафати 39 американски држави, вклучувајќи ги сите земји источно од реката Мисисипи. Метеорологот од Акју Ведер, Елиот Абрамс за […]

„ГЛАДНА МЕСЕЧИНА“ ВЕЧЕРВА НА НЕБОТО: Вечерва не очекува најголемата и најсветлата полна месечина во 2019 година!

 • February 19, 2019
 • Коментари
Вечерва, полната Месечина ќе биде најголема и најсветла во 2019 година бидејќи се наоѓа на точка која е најблиска до Земјата, односно на околу 365.800 километри. Февруарската полна Месечина традиционално е позната како „снежна или гладна Месечина”, затоа што во текот на овој небесен феномен често можат да се видат најсилните снежни врнежи, а доаѓа […]

ДOАЃА ПОЛАРЕН РУСКИ БРАН КОН МАКЕДОНИЈА:Од петок ќе има зголемување на облачноста и локални врнежи од дожд и снег!

 • February 19, 2019
 • Коментари
Се до четврток територијата на нашата држава ќе се наоѓа во поле на висок воздушен притисок (антициклон) кој ќе условува стабилно, сончево и невообичаено топло време за овој дел од годината со максимални дневни температури кој ќе се искачуваат во интервалот од 12 до 20 степени додека во најтоплите региони истите не се исклучува можноста […]

ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА: Денеска сончево, од петок вистински пресврт на времето со снег!

 • February 19, 2019
 • Коментари
Времето во Македонија ќе биде сончево со слаб јужен ветер. Утринската температура ќе се движи од минус четири до нула, а дневната од девет до 17 степени. Во Скопје, слично време, сончево со слаб јужен ветер. Утринската температура ќе се спушти до минус три, а дневната ќе достигне до 16 степени. До четврток ќе се […]

Вонредна прогноза: Од петок значителен пад на температурите

 • February 17, 2019
 • Коментари
Времето до петок ќе биде претежно сончево и потопло, но веќе в сабота, како што најави УХМР, се очекува наоблачување со локални врнежи, засилен северен ветер и значително опаѓање на дневната температура. Од утре до петок утринските температури ќе се движат од -3 до 6 степени, а дневните од 5 до 17 степени. В сабота […]

ВРЕМЕТО ДЕНЕС:Сончево со слаб до умерен ветер од северозападен правец

 • February 17, 2019
 • Коментари
Времето во Македонија ќе биде претежно сончево со слаб до умерен ветер од северозападен правец. Утринската температура ќе се движи од минус еден до еден степен, а дневната температура од шест до 14 степени. Во Скопје ќе биде сончево со слаб до умерен ветер од северозападен правец. Утринската температура до нула, а дневната температура ќе […]

Европа и Македонија ја зафаќа силен антициклон кој ќе предизвика суша и вистинска пролет

 • February 16, 2019
 • Коментари
Силен циклон над Атлантикот од денес па во следните денови како над целиот Европски Континент па така и кај нас ќе услови стабилно, суво и натпросечно топло време, односно времето ќе биде сончево повремено со мала локална облачност, ветерот кој го имавме од северен правец од денеска ќе намалува на интензитет иако сеуште ќе го […]

Следува рана пролет, суша и невообичаено високи температури доаѓаат во Македонија

 • February 16, 2019
 • Коментари
Како што веќе најавивме, од утре па во текот на следниот период територијата на нашата држава ќе биде пов влијание на висок воздушен притисок (антициклон) кој ќе условува стабилно, суво и сончево време повремено со мала локална облачност, објави метеорологот Славчо Поповски. Ветерот кој го имавме изминатите неколку денови полека ќе ја намалува својата брзина […]
Страница 5 од 103« Прво...«34567 » 102030...Последно »