Category: Временска Прогноза

Денеска умерена облачност, утре сончево

 • December 19, 2018
 • Коментари
Претпладне времето ќе биде со умерена облачност, а од попладне претежно сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен северен ветер. Дневните температури ќе бидат во Скопје 3 Целзиусови степени, Маврово 0, Охрид 3, Битола 2, Кавадарци 3, Крива Паланка 2, Берово 1 и Дојран 6 степени. Утре сончево со мала до […]

Снег низ цела држава, ќе се формира нова снежна покривка над 20 сантиметри

 • December 18, 2018
 • Коментари
Времето во Македонија ќе биде облачно и студено со повремени врнежи од снег, особено претпладне во западните и јужните делови. Насекаде низ земјава ќе се формира нова снежна покривка, во пониските места од 5 до 10 cм, а на повисоките места и планините и над 20 cм. Ќе дува умерен до засилен северен ветер што […]

Забрана за тешки возила на Стража, Маврово-Дебар и Тетово-Попова Шапка

 • December 18, 2018
 • Коментари
Забрани за сообраќај за тешки товарни возила има на патните правци крак Маврово – Дебар, Гостивар – Кичево преку планинскиот превој Стража како и на патниот правец Тетово – Попова Шапка кои се уште се на сила. Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози, на некои повисоки места во северозападните делови, југозападните и […]

ЦЕЛА МАКЕДОНИЈА ПОД СНЕЖНА ОБВИВКА: Падна и првиот снег во Скопје – за утре најавени нови врнежи

 • December 17, 2018
 • Коментари
Прогнозата на метеоролозите за вечерва се исполни. Во моментов во повеќе градови низ Македонија вклучувајќи го и главниот град врне снег. Според УХМР снег ќе врне и утре, а од среда и четврток не очекува стабилно и суво време со пониски утрински температури.

ЦРН МРАЗ СЕ ФОРМИРА НА ПАТИШТАТА: Внимавајте на „црниот мраз“ – најопасната појава по снежните врнежи на патиштата

 • December 17, 2018
 • Коментари
Внимавајте вечерва на феноменот „црниот мраз” или „црната поледица“, поточно појава на голомразица, која се очекува да настане поради ниските температури кои се очекуваат. Токму голомразицата е еден од главните причини за сообраќајки од потешки размери кои најчесто се фатални. Овој тип на мраз е специфичен поради тоа што се создава по топење на снегот […]

ОБЛАЧНО И СТУДЕНО СО ПОВРЕМЕН СНЕГ

 • December 17, 2018
 • Коментари
Времето денеска во Македонија ќе биде претежно облачно и студено со повремени локални врнежи главно од снег, освен на крајниот југоисток каде ќе бидат од дожд. Повеќе врнежи ќе има попладне во западните делови од земјава. Минималната температура ќе се движи од -9 до нула степени, додека максималните температури ќе се движат од -2 до […]

ГРАЃАНИТЕ И ВОЗАЧИТЕ ДА БИДАТ КРАЈНО ПРЕТПАЗЛИВИ:Циклонот НЕВЕН ќе услови интензивни снежни врнежи, ниски температури и голомразица

 • December 16, 2018
 • Коментари
Во текот на оваа ноќ како и утре изутрина поради разведрувањето температурите на воздухот значително ќе опаднат и ќе се спуштат во интервалот од -7 до 1 степен додека на планинските места ќе се спуштат и под -10 степени, поради ниските температури ќе има појава на голомразица па затоа граѓаните да бидат внимателни како и […]

СНЕГ ВО ЦЕЛА МАКЕДОНИЈА: Снежна покривка до 19 центиметри на Шапка

 • December 16, 2018
 • Коментари
Претежно облачно време со повремени врнежи кои поради спуштање на студен воздух од север речиси насекаде ќе преминуваат во снег, освен на југоистокот најавува Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР).   Врнежи повеќе ќе има во претпладневните часови во централните и источните делови од земјава, а попладне постепено ќе се преместуваат кон исток и ќе престануваат. […]

Денеска снег, утре постудено

 • December 16, 2018
 • Коментари
Времето денеска ќе биде променливо облачно со умерен дo засилен северозападен ветер. Во северозападните и западните делови на земјава ќе има врнежи од снег. Се очекува да се формира снежна покривка. Дневните температури ќе бидат во Скопје, Маврово и Крива Паланка 4 Целзиусови степени, Охрид 6. Прилеп 5,Кавадарци 9, Берово 3, Гевгелија 10 степени. Утре […]

Врнежи од снег на Стража и Буково

 • December 15, 2018
 • Коментари
Според најновите информации од Авто-мото сојузот на Македонија добиени во 10 часот утрово, сообраќајот на државните патишта се одвива без забрани по претежно влажни коловози. Врнежи од снег со променлив интензитет има во Страцин, Гостивар, Маврово, Буково, Павлешенци, Делчево, Крива Паланка, Стража и Кичево. На планинските превои Стража, Буково, Кичево и на Попова Шапка наместа […]
Страница 59 од 133« Прво...304050«5758596061 » 708090...Последно »