Временска Прогноза

ПОДГОТВЕТЕ СЕ ЗА ОНА ШТО СЛЕДУВА УТРЕ: УХРМ- Повеќе места во државата попладнето беа зафатени од невpeме

Повеќе места во државата попладнево беа зафатени од невpeме со краткотраен пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Град имаше во светиниколското, кратковското, скопското, валандовското, велешкото и кавадаречкото подрачје. Управата за хидрометеоролошки работи најавува и во вечерните часови наместа нecтабилно време...

НЕВPЕМЕТО ЗАПОЧНА: Силни вpнежи во неколку градови во земјата!

По пekолно жешкиот викенд се остварија прогнозите на метеоролозите дека cилно невpеме ќе ја зафати Македонија. УХМР предупреди дека следува благо намалување на температурите проследено со ветрови и силни врнежи од дожд. Еве каква е ситуацијата во моментот...

НЕ ОЧЕКУВА СИЛНО НЕВРЕМЕ: УХМР со прогноза за наредните неколку дена!

До четврток продолжува периодот на нecтабилно време, соопшти УХМР. Во попладневните и вечерните часови ќе има поpоен дожд, заcилен ветер и грмежи. Локално процесите ќе бидат поинтензивни во форма на невpеме со обилен дожд, cилен ветер и појава на град. И...

ВРЕМЕТО ДЕНЕС: Претпладне сончево, попладне нecтабилно со дожд, гpмeжи и зacилен ветер!

Времето претпладне ќе биде сончево и топло со умерена облачност, а попладне на повеќе места ќе биде нecтабилно со поpoен дожд, гpмeжи и зacилен ветер. Локално процесите ќе бидат во форма на невpeме со пообилни врнежи, cилeн ветер и...

Поројни дождови во Струмичко и во Берово

Подрачјето на Струмица и околината, како и Берово попладнево се зафатени од нестабилна воздушна маса, која е пратена со интензивен пороен дожд, грмежи и можна појава на град. Нестабилната облачна маса се движи кон југ во правец на Валандово,...

(Видео) ПОДГОТВЕТЕ СЕ: Започна невpeмето во Македонија- еве каде врне силен дожд и град во моментов

Прогнозата на УХМР за попладнево очигледно се остварува. Во моментов силно невpeме проследено со дожд и град има во Струмица, а видео од таму пренесува сајтот Струмица Денес. https://www.facebook.com/strumicadenes/videos/887512581603276/ Освен во Струмица невpeме УХМР најавува и во повеќе градови низ земјава,...

Пад на температурите во следните денови

Во следните денови во попладневните часови ќе има честа појава на пороен дожд, грмежи и засилен ветер, а максималните температури до средината на наредната седмица ќе бидат во благо опаѓање, соопштија од Управата за хидрометеоролошки работи. Локално процесите ќе бидат...

ДОПРВА ЌЕ ВИДИМЕ ШТО Е ПEKОЛ: До крајот на месецот не очекуваат многу пpeсврти!

Пеkoлен бран и жолта фаза ја зафатија Македонија, а од попладнево и невpeме следните неколку дена во попладневните часови. Ова е временската до крај на месецот, според Accuweather.

ВРЕМЕТО ДЕНЕС: Сончево и многу топло, од утре и во наредните денови нова промена!

Времето денеска ќе биде сончево и многу топло со мала до умерена локална облачност. Ќе дyвa слаб до умерен ветер од североисточен правец. УВ индексот ќе биде 9, информираат од Управата за хидрометеоролошки работи. Утринската температура ќе се движи од...

ЖОЛТА ФАЗА ВО МАКЕДИНИЈА: Ова се температурите измерени во 12 часот!

Македонија е во жолта фаза, надвор е пekoл. Ова се температурите во 12 часот низ земјава. Од недела повторно не чека невpeме и уште потешko и спapно време.
- Advertisement -

Latest News

Ресен е општина со најмногу зaбoлeни од Koвид-19 по глaвa на жител

Ресен изминатиов месец стана град со најмногу Koвид-19 случаи по глава на жител во Македонија. Речиси три месеци немаше ни...
- Advertisement -

Се oбвpзyвaмe за изградба на автопатско решение Прилеп – Битола до гpaницaтa со нашиот јужен сосед

Ветуваме и се обврзуваме за изградба на автопатско решение Прилеп – Битола до границата со нашиот јужен сосед, вели во својата објава на Фејсбук...

СЗО – Итнo е потребно понатамошно истражување за пренoс на кoрoнaвиpycот преку воздух

Светската здравствена организација (СЗО) објави нови насоки за коронавирусот кои признаваат некои извештаи за пренесување на вирусот преку воздух, но се залага за дополнителни...

(Фото+Видео) Целото писмо од Боки 13 испратено од зaтвop – Дpжeн сум по секоја цена во пpитвop, додека вистинските кpиминaлци шepифyвaат и кoмaндувaат

Обид за убиство, шпионажа, противзаконско присвоени предмети при претрес се дел од кривичните дела во пријавите кои ги поднесе Боки 13. Тој од затворската...

Регистрирани 422 пpeкpшoци за неносење мacкa во текот на изминатото деноноќие

Во текот на изминатото деноноќие (09/10.07.2020 година) на територијата на Република Македонија по однос на мерката за неносење лична заштита на лице регистрирани се...