Category: Временска Прогноза

ВОНРЕДНА ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА: Времето ќе се менува од утре на пладне

 • March 24, 2018
 • Коментари
– Почнувајќи од утре на пладне Македонија ќе ја зафати влажен бран со врнежи од дожд, на повисоките места од дожд и снег, а на планините од снег. Како што информираат синоптичарите, врнежите ќе бидат пообилни во вечерните и ноќните часови, особено во западните и југоисточните делови, каде локално ќе бидат поројни, проследени со грмежи. […]

ВРЕМЕТО НЕ ПОПУШТА: Снег и ниски температури и денес

 • March 24, 2018
 • Коментари
Времето во Македонија ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и со слаб локален снег во западните делови, кој кон југ ќе преминува во дожд. Кон крајот на денот во југоисточните делови ќе има услови за појава на локален дожд. Ќе дува слаб до умерен северен ветер. Утринската температура ќе се движи од минус четири […]

СНЕГОТ ЌЕ ПАЃА ДО НЕДЕЛА: До крајот на викендот ќе започне затоплувањето

 • March 23, 2018
 • Коментари
Облачно со повремени врнежи од дожд претежно во јужните делови и со снег во северните делови ќе преовладува и денеска во Македонија. Врнежите ќе бидат со слаб до умерен интензитет, а веќе во попладневните часови речиси насекаде во државата ќе врне снег. Ќе дува слаб до умерен ветер главно од северен правец. Утринската температура ќе […]

МАКЕДОНИЈА ПАК ЧАТ-ПАТ: Забрана за движење на тешки возила на Стража

 • March 22, 2018
 • Коментари
На планинскиот превој Стража попладнево од 18:10 часот е воведена забрана за тешки товарни возила. На останатите патишта низ државата сообраќајот се одвива по влажни коловози, а слаб снег провејува на Попова Шапка, Маврово, Буково и Ѓавато.

НАМЕСТО ПРОЛЕТ, СНЕГ И ЗИМСКИ ТЕМЕПРАТУРИ: Рано изутринава нови наноси на снег, Метеоларам издаде жолто предупредување

 • March 22, 2018
 • Коментари
Врнежи од снег ја зафатија Македонија рано изутринава околу 03.00 часот по полноќ, со снежни наноси кои нанесоа околу 10цм нова снежна покривка за само неколку часа во Маврово и на Попова Шапка Снег паѓа и во западниот дел на Македонија, а бела покрива го покри и Скопје. Температурата во главниот град се движи околу […]

ВНИМАТЕЛНО ВОЗЕЊЕ: Времето ја влоши состојбата на патиштата низ Македонија

 • March 21, 2018
 • Коментари
Интензитетот на сообраќајот на патните правци надвор од градските средини е умерен, а на граничните премини нема подолги задржувања за влез и за излез од државата. Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози. АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Во клисурите и засеците е […]

Жолта фаза: Циклонот Димитар доаѓа кон Македонија и носи половина метар снег

 • March 21, 2018
 • Коментари
Од денес циклонот Димитар доаѓа кон Македонија. Според информациите од таму, овој циклон уште од утре ќе донесе интензивни врнежи на пониските места и снег на планините. Oд среда кон четврток ќе има и спуштање на снежната граница која, што значи дека во одредени градови на првиот ден од пролетта ќе се разбудиме со снег. Порталот […]

Облачно со дожд, на планините снег

 • March 21, 2018
 • Коментари
Времето во Македонија ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од дожд, а на планините од снег, особено претпладне. Повеќе врнежи ќе има во северозападните делови каде локално се очекува да наврнат над 15 л/м2 воден талог. Ќе дува умерен јужен ветер. Утринската температура ќе се движи од три до осум, а дневната од 10 […]

ВОНРЕДНА ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА:Во поголем дел од земјава ќе се формира помала снежна покривка, а на планините значително ќе се зголеми

 • March 20, 2018
 • Коментари
Повремени врнежи од дожд, а на планините снег, најавува за утре УХМР. Повеќе врнежи ќе има во северозападна Македонија каде локално ќе наврнат над 15 л/м 2. Од четврток подрачјето на Македонија ќе биде под влијание на студена воздушна маса која ќе предизвика облачно време со повремени врнежи од снег, а во крајниот југоисточен дел […]

ВОНРЕДНА ПРОГНОЗА НА УХМР: Следува интензивно невреме со големи врнежи од дожд

 • March 20, 2018
 • Коментари
Повремени врнежи од дожд, а на планините снег, најавува за утре УХМР. Повеќе врнежи ќе има во северозападна Македонија каде локално ќе наврнат над 15 л/м 2. Од четврток подрачјето на Македонија ќе биде под влијание на студена воздушна маса која ќе предизвика облачно време со повремени врнежи од снег, а во крајниот југоисточен дел […]
Страница 70 од 133« Прво...405060«6869707172 » 8090100...Последно »