Category: Временска Прогноза

Денес сончево со умерена облачност, од утре нови врнежи од дожд и снег

 • December 23, 2018
 • Коментари
Времето во Македонија ќе биде сончево со умерена облачност и со слаб, а во југоисточните делови умерен северозападен ветер. По котлините претпладне ќе биде магливо и студено, а попладне се можни кратки сончеви периоди. Утринската температура ќе се движи од минус еден до три степени, а дневната температура од пет до 12 степени. Во Скопје […]

МАГЛА КАЈ ТЕТОВО И ШТИП, ВИДЛИВОСТА НАМАЛЕНА НА 50 ДО 100 МЕТРИ

 • December 23, 2018
 • Коментари
Поради магла намалена видливост од 50 – 100 метри има кај Тетово и Штип, информираат од Автомото сојузот на Македонија. Сообраќајот на останатите патишта се одвива тековно по наместа влажни коловози. На одредени патни правци кои поминуваат низ клисури и усеци можна е појава на поситни одрони. Од ЈП Македонијапат апелираат за внимателно возење и […]

Внимателно возете, влажни коловози на патиштата

 • December 22, 2018
 • Коментари
Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози. Намалена видливост поради појава на магла од 50 – 100 метри има на патните правци Скопје – Куманово, Куманово – Св. Николе, Неготино – Д. Капија, Велес – Штип, Велес – Катланово, од 10 – 20 метри на патниот правец Скопје – Тетово и од […]

Времето денес врнежи од снег и замрзнат дожд, од вторник нов влажен бран

 • December 21, 2018
 • Коментари
Времето во Македонија ќе биде променливо облачно со слаби врнежи од дожд и снег, а ќе има и услови за појава на замрзнат дожд. Повеќе врнежи ќе има во западните и југозападните делови. По одделни котлини ќе има услови за појава на магла. Утринската температура ќе се движи од минус еден до еден степен, а […]

Снег и замрзнат дожд утре во Македонија, од сабота температурите во пораст

 • December 20, 2018
 • Коментари
Времето утре во Македонија ќе биде променливо облачно со слаби локални врнежи од дожд и снег, а наместа и услови за замрзнат дожд особено во северозападниот дел од земјава. По котлините ќе има услови за појава на слаба магла. Од сабота дневните температури ќе бидат во пораст- сабота од 4 до 11, недела од 6 […]

ВРЕМЕ: Денеска сончево, викендов со дневни температури до 13 степени

 • December 20, 2018
 • Коментари
Денеска времето во целата земја ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност и со слаб ветер од југоисточен правец. Дневните температури ќе бидат во пораст: Скопје 3 Целзиусови степени, Маврово 2, Охрид 5, Битола 3, Кавадарци 5, Крива Паланка 4, Берово 2, Дојран 7… Утре времето ќе биде променливо облачно со слаби локални […]

ЗИМА ВО МАКЕДОНИЈА: Најстудено во Крушево и Маврово -6, најтопло во Гевгелија 2 степена

 • December 19, 2018
 • Коментари
Во Македонија утрово најстудено било Крушево и Маврово каде се измерени -6 степени целзиусови, потоа Берово, Прилеп, Тополчани, Пожаране -4, и во Куманово, Охрид, Битола, каде измерената температура изнесувала -3 степени. Најтопло било во Гевгелија каде температурата била 2 степени, а во Скопје утро температурата била 0 степени. Висината ма снежната покривка измерена во седум […]

Денеска умерена облачност, утре сончево

 • December 19, 2018
 • Коментари
Претпладне времето ќе биде со умерена облачност, а од попладне претежно сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен северен ветер. Дневните температури ќе бидат во Скопје 3 Целзиусови степени, Маврово 0, Охрид 3, Битола 2, Кавадарци 3, Крива Паланка 2, Берово 1 и Дојран 6 степени. Утре сончево со мала до […]

Снег низ цела држава, ќе се формира нова снежна покривка над 20 сантиметри

 • December 18, 2018
 • Коментари
Времето во Македонија ќе биде облачно и студено со повремени врнежи од снег, особено претпладне во западните и јужните делови. Насекаде низ земјава ќе се формира нова снежна покривка, во пониските места од 5 до 10 cм, а на повисоките места и планините и над 20 cм. Ќе дува умерен до засилен северен ветер што […]

Забрана за тешки возила на Стража, Маврово-Дебар и Тетово-Попова Шапка

 • December 18, 2018
 • Коментари
Забрани за сообраќај за тешки товарни возила има на патните правци крак Маврово – Дебар, Гостивар – Кичево преку планинскиот превој Стража како и на патниот правец Тетово – Попова Шапка кои се уште се на сила. Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози, на некои повисоки места во северозападните делови, југозападните и […]
Страница 80 од 155« Прво...506070«7879808182 » 90100110...Последно »