Category: Временска Прогноза

БУРА ВО ИСТОЧНИОТ ДЕЛ НА МАКЕДОНИЈА: Пороен дожд, грмежи и ветер од 72 километри на час!

 • July 4, 2018
 • Коментари
Краткотраен пороен дожд и грмежи попладнево се забележани во Светиниколско, Штипско и Кочани, а ветер со брзина до 72 километри на час е забележан во Тополчани. Нестабилност е забележана и во Кривопаланечко и во источниот дел од скопската котлина. Во поголемиот дел од земјата времето е сончево и топло. До крајот на денот ќе биде […]

ПОЧНУВА ЛИ СЕЗОНА НА ЗЕМЈОТРЕСИ: Се тресат Албанија, Црна Гора и Македонија!

 • July 4, 2018
 • Коментари
Земјотрес со јачина од 5.2 степени на Рихтер ја погоди Албанија, а земјотресот се почувствува и во Црна Гора и во Македонија. По првиот земјотрес, уште неколку беа регистрирани, од кои најсилнот беше 4.3 степени Рихтер скала. Како што е соопштено во извештајот за земјотресот, земјотресот е регистриран северозападно од Драч на длабочина од 17 […]

СИЛНИ БУРИ МУ СЕ ЗАКАНУВААТ НА РЕГИОНОТ – ВНИМАВАЈТЕ ДОКОЛКУ ПАТУВАТЕ ВО СЛЕДНИТЕ ДРЖАВИ

 • July 4, 2018
 • Коментари
Во текот на следните 12 часа во голем дел од регионот поточно во делови од Словенија, Хрватска, голем дел од Босна и Херцеговина како и Црна гора но и југозападните предели на соседна Србија има доста големи услови за локално развивање на олујни системи проследени со интензивен пороен дожд, силен ветер, силни грмежи и локална […]

Сончево и топло време со температура до 34 степени

 • July 2, 2018
 • Коментари
Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност и со слаб ветер од променлив правец. Попладне, претежно на запад и на планините ќе има локална појава на пороен дожд со грмежи. Минималната температура ќе се движи од 9 до 17 степени, а максималната од 26 до 34 степени. УВ индексот ќе биде 8. Во […]

ВРЕМЕТО ДЕНЕС:Облачно и свежо со повремени врнежи

 • June 28, 2018
 • Коментари
Од изутрина ќе биде облачно и свежо со врнежи од дожд проследени со ретки грмежи претежно на југот. Управата за хидерометеоролошки работи соопшти дека врнежите ќе бидат пообилни во јужните делови и особено претпладне. Ќе дува слаб, а попладне умерен северозападен ветер, додека минималните температури ќе се движат од 10 до 17, а максималните од […]

СНЕГ НА ПЛАНИНИТЕ ВО МАКЕДОНИЈА: Циклонот Силвија донесе снег во среде лето во Македонија

 • June 27, 2018
 • Коментари
Во текот на оваа ноќ под влијание на моќната Силвија насекаде ќе има врнежи од дожд кој на повеќе места ќе бидат поинтензивни особено во јужната половина на државава каде локално ќе наврне значително количество на воден талог и тоа за кратко време (над 50/м2). Ќе биде невообичаено свежо за овој дел од годината со […]

ПАДНАА И ПРВИТЕ ЖРТВИ ВО ГРЦИЈА: Двајца загинати во невремето во Грција

 • June 27, 2018
 • Коментари
На Халкидики најголеми проблеми има на Стионија, каде се поплавени куќи и други објекти, соопшти противпожарната служба. Во Никити на Ситонија поплавени се патиштата, што предизвика проблеми во сообраќајот, а водата однела и едно возило, јавува грчката агенција АНА. Реката Агион Николаосу се излеала од коритото. Поради поплавата на Ситонија евакуирани се гостите на хотелот […]

(Видео)СТРАШНО НЕВРЕМЕ ВО ГРЦИЈА: Поплавени плажи, улиците претворени во реки!

 • June 26, 2018
 • Коментари
Нестабилното време донесе поплави на целиот Балкан. Многу грчки плажи сега се под вода. На социјалните мрежи објавени се фотографии од грчкиот остров Евија. Некои од нив се објавени од српски туристи кои пишуваат дека поголемиот дел од плажите се под вода. Слично е и во некои помали места во Тесалија и на полуостровот Пилион, […]

(Видео)СНЕГ ВО СРЕД ЛЕТО: Во Словенија паѓа снег!

 • June 25, 2018
 • Коментари
На планинскиот врв Кредарица во Словенија, денеска падна снег, соопштија медиумите од регионот. Објектите и природата кои се наоѓаат на 2.515 метри надморска височина се целосно бели. Највисока температура на Кредарица е измерена на 27 јули 1983 година и изнесувала 21,6 степени, а најниска на 7 јануари 1985 година кога било минус 28,3 степени. Иако […]

(Видео)СТРАШНО НЕВРЕМЕ ВО БЕЛГРАД: Издадено портокалово предупредување – Белград потопен!

 • June 22, 2018
 • Коментари
Републичкиот хидрометеоролошки завод на Србија издаде портокалово предупредување за поројни дождови, грмотевици и силен ветер во целата земја. Портокаловиот метеоаларм означува опасни временски услови. Во Белград од изутринава врне пороен дожд, проследен со грмотевици. Сообраќајот е отежнат, а некои улици се целосно под вода. Некои делови на Белград беа зафатени и од град. Невремето причини […]
Страница 86 од 146« Прво...607080«8485868788 » 90100110...Последно »