Category: Временска Прогноза

ВНИМАТЕЛНО ВОЗЕЊЕ: Времето ја влоши состојбата на патиштата низ Македонија

 • March 21, 2018
 • Коментари
Интензитетот на сообраќајот на патните правци надвор од градските средини е умерен, а на граничните премини нема подолги задржувања за влез и за излез од државата. Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози. АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Во клисурите и засеците е […]

Жолта фаза: Циклонот Димитар доаѓа кон Македонија и носи половина метар снег

 • March 21, 2018
 • Коментари
Од денес циклонот Димитар доаѓа кон Македонија. Според информациите од таму, овој циклон уште од утре ќе донесе интензивни врнежи на пониските места и снег на планините. Oд среда кон четврток ќе има и спуштање на снежната граница која, што значи дека во одредени градови на првиот ден од пролетта ќе се разбудиме со снег. Порталот […]

Облачно со дожд, на планините снег

 • March 21, 2018
 • Коментари
Времето во Македонија ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од дожд, а на планините од снег, особено претпладне. Повеќе врнежи ќе има во северозападните делови каде локално се очекува да наврнат над 15 л/м2 воден талог. Ќе дува умерен јужен ветер. Утринската температура ќе се движи од три до осум, а дневната од 10 […]

ВОНРЕДНА ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА:Во поголем дел од земјава ќе се формира помала снежна покривка, а на планините значително ќе се зголеми

 • March 20, 2018
 • Коментари
Повремени врнежи од дожд, а на планините снег, најавува за утре УХМР. Повеќе врнежи ќе има во северозападна Македонија каде локално ќе наврнат над 15 л/м 2. Од четврток подрачјето на Македонија ќе биде под влијание на студена воздушна маса која ќе предизвика облачно време со повремени врнежи од снег, а во крајниот југоисточен дел […]

ВОНРЕДНА ПРОГНОЗА НА УХМР: Следува интензивно невреме со големи врнежи од дожд

 • March 20, 2018
 • Коментари
Повремени врнежи од дожд, а на планините снег, најавува за утре УХМР. Повеќе врнежи ќе има во северозападна Македонија каде локално ќе наврнат над 15 л/м 2. Од четврток подрачјето на Македонија ќе биде под влијание на студена воздушна маса која ќе предизвика облачно време со повремени врнежи од снег, а во крајниот југоисточен дел […]

Денес доаѓа пролетта

 • March 20, 2018
 • Коментари
Пролетта во Македонија и на северната хемисфера почнува денес во 17:15 часот. Во исто време на јужната полутопка на Земјата ќе настапи есента. Првиот пролетен ден во Македонија ќе трае 12 часа и 5 минути. Сонцето ќе изгрее во 5 часот и 39 минути,  а ќе зајде во 17 часот и 44 минути. На првиот ден од […]

ВО ПЕТОК НАЈСТУДЕНО:Следуваат неколку постудени денови со дожд и послаб снег

 • March 20, 2018
 • Коментари
Времето претпладне ќе биде умерено до значително облачно во планинските делови на исток и особено на запад ќе има услови за краткотраен дожд. На високите планини ќе врне слаб снег. Во посеверните делови ќе има претежно умерен западен ветер, а во југозападните и јужните делови ветерот повремено ќе се засилува. Попладне облачноста ќе се намали. […]

Попладне обилни врнежи, во петок најстудено

 • March 19, 2018
 • Коментари
Изминатите 24 часа најмногу дожд наврнал во Дојран, десет литри на метар квадратен, по што следуваат Берово, Струмица и Виница со девет, Крива Паланка со осум, Дебар и Гевгелија со четири, Маврово и Штип три, Охрид, Лазарополе и Пожаране два, како и Крушево со еден литар на единица површина.   УХМР за денеска прогнозира облачно […]

СНЕЖНО НЕВРЕМЕ ВО ХРВАТСКА И СРБИЈА: Невремето се приближува кон Македонија!

 • March 19, 2018
 • Коментари
Цела Хрватска побеле денеска по обилните врнежи на снег кои формираа покривка од 20-тина см во одредени места.Снежен бран се очекува од вечерва и во Србија. Како што јавуваат хрватските медиуми најмногу снег паднало во местото Плитвице околу 20-тина см, а во Госпиќ17 цм.Не е исклучено снег во наредните денови да врне и на островите […]

СНЕГОТ СЕ ВРАЌА: Подгответе се за нови временски изненадувања

 • March 18, 2018
 • Коментари
Денеска ќе биде променливо облачно и нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Поинтензивни процеси се очекуваат во раните утрински часови во западните, а околу пладне во источните делови од земјава, каде за кратко време можно е да наврнат над 15 л/м2 дожд. Попладне облачноста ќе се намали. Посвежо време со врнежи од дожд, […]
Страница 88 од 138« Прво...607080«8687888990 » 100110120...Последно »