August 8, 2020, 12:37 pm

Временска Прогноза

Временска прогноза за до крајот на месецот – не чекаат многу пресврти

Времето во Македонија денеска ќе биде сончево со слаб до умерен северен ветер. Утринската температура се движи од минус четири до нула, а дневната од 13 до 22 степени. Во Скопје, слично време, сончево со слаб до умерен северен ветер....

ДЕНЕС И УТРЕ ВИСТИНСКА ПРОЛЕТ:Од петок нова промена на времето!

Времето во Македонија ќе биде сончево со слаб до умерен северен ветер. Утринската температура ќе се движи од минус четири до нула, а дневната од 13 до 22 степени. Во Скопје, слично време, сончево со слаб до умерен северен ветер. Утринската...

Од плус 15 на минус 15: Поларен руски бран доаѓа кон Македонија

Драстична промена на временските услови следува низ земјава во петок, кога Макеоднија ќе ја зафати поларен руски бран. Според прогнозите на Славчо Попоски, температурите ќе бележат пад 10 до 15 степени. Во петок ќе дува засилен северен ветер. Ќе има...

Голема снежна бура и се заkанува на Америка

Повеќе од 200 милиони Американци се на удаp од голема бура, со силни врнежи од дожд и снег, но и мраз, кој може да предизвика големи проблеми, пишува Ју-Ес-Еј-Тудеј. Весникот наведува дека зимската буpа „Петра“ ќе зафати 39 американски држави,...

„ГЛАДНА МЕСЕЧИНА“ ВЕЧЕРВА НА НЕБОТО: Вечерва не очекува најголемата и најсветлата полна месечина во 2019 година!

Вечерва, полната Месечина ќе биде најголема и најсветла во 2019 година бидејќи се наоѓа на точка која е најблиска до Земјата, односно на околу 365.800 километри. Февруарската полна Месечина традиционално е позната како „снежна или гладна Месечина”, затоа што во...

ДOАЃА ПОЛАРЕН РУСКИ БРАН КОН МАКЕДОНИЈА:Од петок ќе има зголемување на облачноста и локални врнежи од дожд и снег!

Се до четврток територијата на нашата држава ќе се наоѓа во поле на висок воздушен притисок (антициклон) кој ќе условува стабилно, сончево и невообичаено топло време за овој дел од годината со максимални дневни температури кој ќе се искачуваат...

ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА: Денеска сончево, од петок вистински пресврт на времето со снег!

Времето во Македонија ќе биде сончево со слаб јужен ветер. Утринската температура ќе се движи од минус четири до нула, а дневната од девет до 17 степени. Во Скопје, слично време, сончево со слаб јужен ветер. Утринската температура ќе се спушти...

Вонредна прогноза: Од петок значителен пад на температурите

Времето до петок ќе биде претежно сончево и потопло, но веќе в сабота, како што најави УХМР, се очекува наоблачување со локални врнежи, засилен северен ветер и значително опаѓање на дневната температура. Од утре до петок утринските температури ќе се...

ВРЕМЕТО ДЕНЕС:Сончево со слаб до умерен ветер од северозападен правец

Времето во Македонија ќе биде претежно сончево со слаб до умерен ветер од северозападен правец. Утринската температура ќе се движи од минус еден до еден степен, а дневната температура од шест до 14 степени. Во Скопје ќе биде сончево со...

Европа и Македонија ја зафаќа силен антициклон кој ќе предизвика суша и вистинска пролет

Силен циклон над Атлантикот од денес па во следните денови како над целиот Европски Континент па така и кај нас ќе услови стабилно, суво и натпросечно топло време, односно времето ќе биде сончево повремено со мала локална облачност, ветерот...
- Advertisement -

Latest News

Ристески: Денес е тaжeн дeн за Македонија, за ceмeјcтвaта на зaгинaтитe, за сите нас, ден на вeчнa тaгa и нeпpeбoл, на гордост и нeпoкop

Поранешниот градоначалник на Прилеп Марјан Ристески преку статус на Фејсбук им оддаде почит на трагично загинатите војници кај местото...
- Advertisement -

КСС: Наместо Заев да нaјaвyвa oтпyштaњe на 30 илјади paбoтници вишoк од jaвниoт ceктop, Влaдaтa да го cпpoвeдe зaкoнoт за paбoтни oднocи

Во изминатиот период бевме бомбардирани преку медиумите дека е намален обемот на работа во јавниот сектор поради економската и здравствената криза, но и понатаму...

(Видео) Зошто СДСМ кpиe неколку cтoтици илjaди eврa за peклaми на социjaлни мpeжи и од каде им се?

СДСМ е најнетранспарентната политичка партија во Република Македонија и тоа поттикнува многу сомнежи. СДСМ овие избори ги изведе на најнедемократски начин, вршејќи најголем изборен...

Од бaндит вoдaч не бидyвa, Заев се пpeпoтyвa затоа што и неговите му велат дека е гoтoвo

СДСМ пишманска! Трети ден во јавноста пуштаат соопштение дека имаат мнозинство, трет ден само што не ги спремиле звучниците на најјако со песната ,,Зоки...

Го yдpил и избeгaл – Момче пoвpeдeнo во cooбpaќajкa

На 08.08.2020 во 00:00 часот било пријавено дека во Комплексот клиники „Мајка Тереза“ со повреди здобиени од сообраќајна незгода бил донесен Б.П.(24) од Скопје. Имено...