Category: Временска Прогноза

ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА: Локални врнежи од дожд и снег на планините

 • February 19, 2018
 • Коментари
Под влијание на серија влажни бранови од денеска во земјава се очекува промена на времето со повремени локални врнежи од дожд и снег на планините. Температурите ќе бидат над нулата и ќе се движат од 0 до 10 степени. Врнежите ќе бидат со слаб до умерен интензитет и повеќе се бидат застапни во западните делови […]

СОНЧЕВ СТАРТ НА ВИКЕНДОТ: Времето сончево и топло со умерена облачност

 • February 17, 2018
 • Коментари
Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност, по одделни котлини со услови за појава на утринска магла. Преку денот ќе биде потопло, што ќе предизвика топење на снежната покривка, особено на планините. Утринската температура ќе се движи од минус два до нулата, а дневната од осум до 16 степени. Во Скопје […]

СТУДЕНО УТРО: Минусни температури во повеќе делови од државата

 • February 15, 2018
 • Коментари
Во поголем дел од државата утринава минималните температури се под нулата. Најстудено е во Лазарополе со -7 степени, а најтопло во Дојран каде утринската температура е три степени.   Во Маврово се измерени -6 степени, во Крушево и Берово -5, во Крива Паланка -4, во Ѓуриште и Пожаране -3, во Тополчани и Претор -2 и […]

„МАКЕДОНИЈА ПАТ“ КОНЕЧНО ИЗЛЕЗЕ НА ТЕРЕН: Нема повредени во лавината кај Бигорски, патот ќе се ослободи до полноќ

 • February 13, 2018
 • Коментари
Нема повредени и затрупани лица во лавината што попладнето го блокираше регионалниот пат од Дебар до Маврови Анови. Од СВР Тетово информираат дека одронот се случил околу 18 часот во близина на бензиската станица кај Бигорскиот манастир. На терен се екипи од граничната полиција, „Македонија пат“ и полициски службеници и според првичните проценки наскоро ќе […]

ЛАВИНА КАЈ БИГОРСКИ МАНАСТИР: Снежна лавина го затрупа патот во близина на Бигорски манастир

 • February 13, 2018
 • Коментари
Лавина го затрупа патот кон Дебар во близина на Бигорскиот манастир, а возило на „Македонија пат“ сеуште нема за да го расчисти снегот и да го обезбеди патниот правец – пренесува порталот „Досие“   Според порталот, лавината го затрупала делот во близина на Бигорскиот манастир на местото на старата бензинска пумпа „Макпетрол“. Информацијата претходно ја […]

ВЕЧЕРВА СНЕГ И ДОЖД: Погледнете каде вечерва ќе врне дожд, а каде снег

 • February 13, 2018
 • Коментари
Висината на снежната покривка во Маврово до 16 часот изнесува 55 сантиметри, во Пожаране 37, Лазарополе 25, Ѓуриште 19, Тетово осум, Берово пет и два сантиметри во Охрид. Како што соопштија од УХМР за девет часа во Маврово наврнале 17 литри на метар квадратен воден талог, во Пожаране 16, Тетово 13, Охрид 12, десет во […]

ДЕНЕС ВРЕМЕТО:Облачно со врнежи од дожд и снег

 • February 13, 2018
 • Коментари
Денеска времето ќе биде облачно со врнежи кои вдолж Повардарието ќе бидат од дожд, а во останатите делови од дожд и снег, а на планините од снег. Попладне во западните делови ќе има пообилни врнежи кои ќе бидат претежно од снег и ќе предизвикаат позначително зголемување на снежната покривка. Ќе дува слаб до умерен и […]

СТРАЖА ВО МОМЕНТОВ: Завеани возила, блокиран сообраќај, сеуште нема екипи на „Македонија пат“

 • February 10, 2018
 • Коментари
Поради врнежите од снег сообраќајот кај превојот Стража во текот на целиот ден се одвиваше со потешкотии. На социјалните мрежи граѓаните кои се затекнале на лице место споделуваат фотографии од кои може да се забележи колона од возила. Од АМСМ инфомираат дека е воведена забрана за движење на тешки товарни возила на планинските премини Стража […]

ВРЕМЕТО ДЕНЕС:Облачно со слаб дожд, на планините снег

 • February 8, 2018
 • Коментари
Времето во Македонија ќе биде облачно со слаб локален дожд во утринските часови, а на планините со слаб снег. Попладне облачноста ќе се намалува. Ќе дува слаб до умерен претежно западен ветер. Утринската температура ќе се движи од нула до седум, а дневната од осум до 16 степени. Во Скопје слично време, во утринските часови […]

Снег на Стража и Попова Шапка

 • February 7, 2018
 • Коментари
Врнежи од слаб снег се бележат на Попова Шапка и на планинскиот превој Стража, но во моментов не преставуваат пречка за одвивање на сообраќајот, информираат од ЈП Македонија пат. Сообраќајот на државните патишта се одвива тековно по влажни коловози во североисточните, северозападните и југозападните делови од државата. Во источните и јужните делови коловозите се местимично […]
Страница 90 од 135« Прво...607080«8889909192 » 100110120...Последно »