Category: Временска Прогноза

ПРОМЕНЛИВО ОБЛАЧНО НО ТОПЛО: Температурите денес до 20 степен, облачно со шанса за локален дожд

 • March 4, 2018
 • Коментари
Времето во Македонија денеска ќе биде променливо облачно и релативно топло со слаб до умерен западен и северозападен ветер. Претпладне во западните делови со повремен локален дожд, а на планините особено во западните делови ќе има повремени и локални врнежи од снег.   Максималната температура ќе достигне од 8 до 20 степени. Во Скопје ќе […]

АМСМ:Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози

 • March 3, 2018
 • Коментари
Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози. Слаб снег провејува на Попова Шапка, Маврово и Буково, но не се задржува на коловозот, информира АМСМ. Интензитетот на сообраќајот на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема подолги задржувања за влез и за излез од државата. Оваа информација се однесува […]

СНЕГ ВО ТЕТОВО И КРУШЕВО: Смрзнат дожд ќе паѓа во останатиот дел на земјата

 • March 2, 2018
 • Коментари
Минималната температура утрово во Македонија се спуштила до минус седум измерена во Пожаране. Под нулата било и во Ѓутиште и Тетово минус пет, Крива Паланка, Скопје и Тополчани минус три, Крушево, Виница, Берово, Прилеп и Битола минус два, Струмица и Претор минус еден. Нула е измерена во Дебар и Штип, еден во Охрид до два […]

ОБЛАЧНО СО ВРНЕЖИ ОД ДОЖД: Температурите во пораст наместо снег, врнежи од дожд

 • March 2, 2018
 • Коментари
Времето во Македонија ќе биде облачно со врнежи претежно од дожд. Претпладне, локално ќе има и услови за замрзнат дожд. На планините врнежите ќе бидат главно од снег. Пообилни врнежите ќе бидат во западните делови, каде до утре наутро локално се очекува да наврнат над 40 л/м2. Ќе дува слаб до умерен југоисточен ветер. Утринската […]

ЛЕДЕНО УТРО:Ова се утринските температури низ Македонија, во Скопје измерени -15 степени

 • March 1, 2018
 • Коментари
Најстудено во Македонија изутринава е во Берово, каде што се измерени – 18 степени, во Скопје-Петровец и Крива Паланка -15, а во Куманово, Маврово и Крушево -14 степени. Во Ѓуриште се измерени -13, во Лазарополе и Пожаране -12 а во Скопје-Зајчев Рид, Тетово, Виница -11 степени. Во Гевгелија се измерени -5 степени,  минус седум во Битола,  […]

МАКЕДОНИЈА ВО ПОРТОКАЛОВА ФАЗА: Метеоаларм предупредува, докторите со здравствени препораки за студениот бран!

 • February 28, 2018
 • Коментари
Ослободување на бремените жени и лицата над 60 години од работа и реогранизација на работното време за работниците кои работат на отворено, препорачува Комисијата за превенција од штетни ефекти од студени бранови при Министерството за здравство по најавите за студен бран од портокалова фаза во текот на утрешниот ден кога се очекуваат утрински температури од […]

ДЕНЕС ПОРТОКАЛОВ, УТРЕ ЦРВЕН МЕТЕО АЛАРМ: Утре цел регион го чека најстудениот ден

 • February 28, 2018
 • Коментари
Во регионот веќе е прогласена вонредна состојба и портокалов метеоаларм за времето кое ги зафати Србија, Босна, Хрватска, како и Македонија. Кај нас се најавува променливо облачно со температури значително под просекот за овој период од годината. Особено студено ќе биде во утринските часови кога на некои места ќе се спуштат и до -10 степени. […]

СНЕГ И ДО ЕДЕН МЕТАР: Погледнете каде наврна највеќе снег и каде е најстудено во Македонија

 • February 28, 2018
 • Коментари
Најстудено во Македонија изутринава  е во Ѓуриште, каде се измерени – 11 степени,   по што со – 8  следат Пожаране и Маврово, каде има 96 сантиметри снег.  Минус седум степени се измерени во Скопје Петровец, Берово, Лазарополе, Крушево и Тетово, – 6 во Крива Паланка и Штип, – 5 во Виница, Дебар и Скопје,  – […]

СТУДЕНО И ПРОМЕНЛИВО ВРЕМЕ: Температурите денес ќе паднат и под -10 степени со повремен локален снег

 • February 28, 2018
 • Коментари
Времето во Македонија денеска ќе биде променливо облачно со температури значително под просекот за овој период од годината. Особено студено ќе биде во утринските часови кога на некои места ќе се спуштат и до -10 степени. Во западните и крајните северни делови со повремен слаб локален снег, особено претпладне. Ќе дува умерен, на повисоките места […]

НАУЧНИЦИТЕ ВОЗНЕМИРЕНИ: Причнината за ледениот бран низ Европа – загрижувачка!

 • February 27, 2018
 • Коментари
Ледениот бран кој ја окова Еворпаво во британските медиуми доби назив „Ѕверот од истокот“ објаснуваат научниците, кои велат дека порастот на температурите во распон до 30 степени на Северниот пол, е причината за ваквата клима во Европа Причината за ледениот бран е „упад на топол воздух“ кој носи голема влага на Северниот пол. Научниците истакнуваат […]
Страница 91 од 138« Прво...607080«8990919293 » 100110120...Последно »