Category: Временска Прогноза

СОСТОЈБА НА ПАТИШТАТА УТРИНАВА: Забрана за движење и специјален режим на неколку патни правци поради нови врнежи од снег!

 • January 9, 2017
 • Коментари
ЗАБРАНИ ЗА ТЕШКИ ТОВАРНИ ВОЗИЛА: Забрана за движење на тешки товарни возила има на планинскиот премин Плетвар, крак Маврово – Дебар како и на патниот правец Прилеп – Витолиште. ПРЕКИН НА СООБРАЌАЈ:На патниот правец Прилеп – Витолиште сообраќајот е дозволен само за лесни возила, со задолжителна употреба на зимска опрема. Поради врнежи од снег затворени […]

ОСПОСОБЕНИ ПОВЕЌЕ ПАТНИ ПРАВЦИ: Тргнати забраните за движење на повеќе патни правци!

 • January 8, 2017
 • Коментари
Со ангажирање на градежна механизација, во текот на денешниот ден оспособени за сообраќај на моторни возила се патните правци кон Долно и Горно Колиќани, Црвена Вода, Китка, Маркова Сушица, Цветово, Осинчани, Бела Црква, Елово и Црн Врв во општина Студеничани, додека на патниот правец кон викенд населбата Мала Река се уште се работи, соопшти Дирекцијата […]

ХРОНИЧНО БОЛНИТЕ И БРЕМЕНИТЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД РАБОТА: Последни одлуки на ЦУК!

 • January 8, 2017
 • Коментари
Состојбата во Македонија со невремето предизвикано од неповолните метеоролошки услови се оценува за стабилна со ризици кои постојат и се помали во однос на претходните денови, но кои не смеат да се потценат. Се намалува силата на останатите ризик фактори и се пренесува на еден ризик фактор, а тоа се ниските температури. Ова е главната […]

Екстремно ниски температури во Србија, Хрватска и БиХ

 • January 8, 2017
 • Коментари
Според податоците на српскиот Републички хидрометеоролошки завод утрово најстудено било во Сјеница, каде се измерени минус 27 степени, а потоа следат Лесковац со минус 25, Копаоник со минус 24 и Куршумљива со минус 23 степени. Метеоролозите прогнозираат дека студеното време во Србија ќе се задржи до среда со температури од минус 18 до минус 10, […]

УХМР со нова прогноза: Еве какво време не очекува до сабота

 • January 8, 2017
 • Коментари
 Снежна покривка до изутрина (во см.): 8 Претор, Д. Капија, 9 Струмица, Скопје, 10 Скопје Петровец, 11 Виница, 14 Штип, Прилеп, 15 Охрид, 17 Битола, 20 Куманово, Ѓуриште, 21 Кр. Паланка, 23 Крушево, 27 Берово, 30 Дебар, Тетово, 35 Тополчани, 49 Лазарополе, 56 Пожаране, 78 Маврово. Врнежи за изминатите 24 часа (во л/м 2): 1 […]

БЛОКИРАН АВТОПАТОТ КУМАНОВО-СВ.НИКОЛЕ: Натчовечки напори на Македонија Пат да се одржат проодни сите делници во Македонија!

Последна вест од АМСМ е дека патниот правец Куманово – Св.Николе и обратно е во прекин за сите видови возила. На коловозот има возила и се работи на расчистување на патот. Сообраќајот на патниот правец Куманово – Крива Паланка се одвива отежнато поради наноси од снег на коловозот. Забрани за тешки товарни возила има на […]

ПОЛАРНА ЗИМА ВО МАКЕДОНИЈА: Утре температуи пониски и од -22 степени!

 • January 7, 2017
 • Коментари
Продолжува променливото облачно и многу студено време со засилен северен ветер и температура која утре наутро ќе се спушти до минус 22 степени. Според УХМР, најстудено ќе биде во Берово и Маврово со минус 22, Демир Капија минус 21, Битола минус 20, Прилеп минус 19, Тетово минус 18, Скопје минус 17, Штип и Струмица минус […]

Сообраќајот се одвива отежнато во зимски услови

 • January 7, 2017
 • Коментари
Сообраќајот на државните патишта се одвива отежнато, во зимски услови, по влажни коловози и со остатоци од снег по коловозите, по интервенција на екипите на Македонија Пат. Во прекин е сообраќајот во двата правца за сите возила од утрово во 7 и 50 часот на регионалниот пат Кратово-Пробиштип. Сообраќајот на патниот правец Куманово – Крива […]

ПОЛАРНИОТ БРАН ДОНЕСЕ СЕРИОЗНИ ПРЕДИЗВИЦИ: Управувачкиот комитет известува за стабилна ситуација со сериозни предизвици!

 • January 6, 2017
 • Коментари
Состојбата во Македонија со невремето предизвикано од неповолните метеоролошки услови, што според проценките на надлежните служби ќе продолжат и во наредниот период, е генерално стабилна со сериозни предизвици што се на видик и со се уште актуелни можности за негативен развој на настаните. Ова е главната оценка на денешната седница на Управувачкиот комитет за кризи […]

Не ги користете овие патни правци доколку немате исклучителна потреба

 • January 6, 2017
 • Коментари
Поради силен ветер, има појава на снежни наноси од снег. Се препорачува делниците кон Штип и Кочани, кај Лозово, Сарамзалино и Крупиште доколку нема исклучителна потреба да не се користат. Силниот ветер го носи снегот на коловозот и целосно ја намалува видливоста. Екипите на ЈП „Македонија пат“ се на терен и работат со градежна механизација […]
Страница 93 од 119« Прво...708090«9192939495 » 100110...Последно »